Wielki meczet w Londynie nie powstanie. Władze miasta: Nie pasuje do naszej polityki

06.12.2012 16:18
Do pierwszych prób przekopania w Londynie tunelu pod Tamizą doszło w latach 1805-09.

Do pierwszych prób przekopania w Londynie tunelu pod Tamizą doszło w latach 1805-09. (Fot. Rafał Mielnik / AG)

Władze należącej do Wielkiego Londynu gminy Newham odrzuciły projekt budowy ogromnego meczetu. Świątynia miała być jedną z największych tego typu budynków w Europie Zachodniej - kilkakrotnie większym od anglikańskiej katedry św. Pawła, znajdującej się w stolicy Wielkiej Brytanii
Konserwatywny ruch religijnego odrodzenia muzułmańskiego Tablighi Jamaat, założony w 1926 roku w Indiach Brytyjskich, ubiegał się o zezwolenie na budowę meczetu na 9 tys. ludzi w West Ham we wschodnim Londynie w pobliżu parku olimpijskiego. Jak przypomina prasa, 9 tys. ludzi to trzy- lub nawet czterokrotnie więcej niż może się zmieścić w katedrze św. Pawła w londyńskim City. Świątynia ta jest drugim największym budynkiem kościelnym w Zjednoczonym Królestwie.

- Rada gminy Newham w środę wieczorem odrzuciła projekt budowy po przestudiowaniu "z dużą uwagą" planów - powiedział Conor McAuley z władz gminy. Podczas obrad ratusz w Newham otaczała policja i 3 tys. zwolenników budowy meczetu.

"Za duży, nie pasuje do naszej polityki"

- Proponowany meczet jest za duży, spowodowałby nadmierne zwiększenie ruchu ulicznego i kolidowałby z pobliską zabudową historyczną - uzasadnił decyzję McAuley. - Priorytetem władz gminy Newham jest budowa mieszkań i tworzenie miejsc pracy. Nie wydaje się nam, by projekt (budowy meczetu) pasował do naszej polityki - dodał.

W meczecie miałaby znajdować się sala modlitw na 7440 osób i dodatkowe pomieszczenie dla 2000 kobiet. Oprócz meczetu miałyby powstać muzułmańska biblioteka, sala jadalna na 2000 ludzi, pawilon sportowy i boiska.

Ruch Tablighi Jamaat od dekady zabiegał o zezwolenie na budowę meczetu, uzasadniając to koniecznością pomieszczenia swoich zwolenników z całej brytyjskiej stolicy - pisze dziennik "The Independent", dodając, że co tydzień tysiące muzułmanów gromadziły się na nieużywanej działce na zbiorowe modlitwy.

Zobacz także
Komentarze (56)
Wielki meczet w Londynie nie powstanie. Władze miasta: Nie pasuje do naszej polityki
Zaloguj się
 • hetmanwiechu

  Oceniono 152 razy 132

  "Oprócz meczetu miałyby powstać muzułmańska biblioteka" przeciez oprocz Koranu nic innego muzulumanie nie moga czytac, wiec po co im biblioteka?

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 108 razy 102

  Tja...Anglia jest znana z tego,ze ma jaja i potrafi sie przeciwstawic jesli cos jej nie pasuje....Prym w pokazywaniu srodkowego palca wiedzie Henryk VIII :)

 • fishglobe2000

  Oceniono 78 razy 70

  Niech sobie w Guantanamo wybudują.

 • vomitorium1

  Oceniono 53 razy 47

  mają angole rację
  (te ich meczety
  to wyglądają
  jak elektownie atomowe)

 • cracken001

  Oceniono 57 razy 47

  Skoro mieszca sie na tej dzialce,to chyba NIC nie stoi na przeszkodzie,aby nadal TAK wlasnie bylo!!! W koncu NIKT nie odmawia im wolnosci praktyk religijnych.Ale...dasz ciapatemu koniec palca,to on od razu chce ci reke urwac

 • idiotcatcher

  Oceniono 52 razy 44

  Bravo! Sredniowieczne burki chcialy sobie meline terrorystyczna zrobic. Wynocha!

 • puszautorudytyp

  Oceniono 44 razy 20

  Też mi się Anglia podoba. Są 349 razy kulturalniejsi i praktyczniejsi od oszołomów, taktowni, spokojni ludzie, ale jak już trzeba zęby policzyć oszołomom, to potrafią pięknie w mordę lać. Widziałbym oddział Bobich p-ko patriotom w kapturach, oj! dali by czadu rycerstwu znad Wisły, oj! ciekło by po piętach jak jasny piorun. Pozdrawia się prawdziwych mężów stanu, Lady Margaret i Ser Dawida.

 • chlumy

  Oceniono 97 razy 17

  Odważnie, szkoda, ze u nas takich decyzji się nie podejmuje odnosnie kościołów katolickich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje