Antysemityzm, łamanie praw mniejszości, szowinizm polityków. Rosja o prawach człowieka w Polsce

06.12.2012 15:10
Władimir Putin, prezydent Rosji

Władimir Putin, prezydent Rosji (Fot. RIA NOVOSTI REUTERS)

Zaniepokojenie z powodu sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Polsce, w tym przypadków "szowinistycznych wypowiedzi działaczy społecznych i politycznych Polski" wyraziło w upublicznionym dziś raporcie rosyjskie MSZ. Dokument został dziś zaprezentowany w Brukseli.
"W ostatnich latach w Polsce mnożyły się przypadki łamania praw mniejszości religijnych, narodowych i etnicznych. Przy czym wśród poszkodowanych dominują osoby pochodzenia żydowskiego, co eksperci tłumaczą jako przejaw zakorzenionego w polskim społeczeństwie antysemityzmu na poziomie codziennych kontaktów" - konstatuje rosyjskie MSZ. "Wywołują zaniepokojenie przypadki szowinistycznych wypowiedzi działaczy społecznych i politycznych Polski" - dodaje, nie przytaczając przykładów.

MSZ Rosji informuje, że "polscy obrońcy praw człowieka wskazują także na dyskryminowanie Cyganów w sferze edukacji i na rynku pracy".

Cudzoziemcy przetrzymywani w zamkniętych ośrodkach

"Szczególną uwagę organizacje broniące praw człowieka zwracają na warunki przetrzymywania dzieci cudzoziemców, którzy ubiegają się o status uchodźcy, oraz dzieci będących uchodźcami, a niemających oficjalnych opiekunów, na terenie zamkniętych, strzeżonych ośrodków w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Krośnie Odrzańskim i Lesznowoli" - przekazuje rosyjski resort spraw zagranicznych.

Rosyjskie MSZ podkreśla, że "ośrodki te są często przepełnione, brakuje w nich żywności i pomocy medycznej, występują też problemy z dostępem do niezbędnej edukacji".

Nieuzasadniony areszt tymczasowy, dyskryminacja z powodu płci

Ministerstwo podaje, że wśród problemów w sferze przestrzegania praw człowieka w Polsce struktury broniące tych praw wymieniają mitręgę sądową, nieuzasadnione stosowanie tymczasowego aresztowania, przepełnione więzienia i niewystarczający poziom opieki medycznej nad skazanymi.

"Odnotowywane są przypadki dyskryminacji z powodu płci, religii i narodowości, przejawy nietolerancji, problemy z przestrzeganiem praw kobiet w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, nieodpowiednich warunków pobytu imigrantów i uchodźców na terytorium kraju, a także przekraczanie swoich uprawnień przez policję" - informuje MSZ Rosji.

Więzienia CIA

Resort spraw zagranicznych FR podkreśla, że Polska zajmuje siódme miejsce pod względem liczby skarg przyjętych do rozpatrzenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i czwarte pod względem niewykonywania jego werdyktów. "W styczniu 2011 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w swojej rezolucji nr 1787 zaliczyło Polskę do grona państw mających 'poważne problemy z wykonywaniem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka'" - przekazuje rosyjskie MSZ.

"Szczególne zaniepokojenie wywołuje naruszenie praw i podstawowych swobód polskich, a zwłaszcza zagranicznych obywateli w kontekście tzw. sprawy tajnych więzień CIA" - konstatuje MSZ FR.

Rosja przedstawiła raport w Brukseli

73-stronicowy raport "O sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Unii Europejskiej" przedstawił w Brukseli pełnomocnik ministerstwa ds. praw człowieka, demokracji i prymatu prawa Konstantin Dołgow. Tekst dokumentu ukazał się też na stronie internetowej rosyjskiego resortu spraw zagranicznych.

Raport zawiera szczegółowy opis sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w każdym z 27 państw UE. Przedstawia również ogólne tendencje charakterystyczne - zdaniem MSZ Rosji - dla całej Unii Europejskiej. Jest to pierwszy taki raport opracowany przez resort spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także
Komentarze (290)
Zaloguj się
 • antypist

  Oceniono 1 raz 1

  Putin, Stalin jeden ch....

 • w.s3

  Oceniono 1 raz -1

  Napisali prawdę i to najbardziej boli. Że u nich jest jeszcze gorzej to inna sprawa.

 • zyks

  0

  Dla odprężenia, i, jako komentarz, jeszcze troszkę poezji:
  Praszczaj niemytaja Rasieja
  Strana rabow, strana gaspod
  I wy, mundiry gołubyja
  I ty, pasłusznyj im narod
  Napisał wielki poeta rosyjski Lermontow w drodze na Kaukaz (zesłany tam za karę przez cara), gdzie zginął w walce z Czeczeńcami. Co do opisu Rosji przez poetę, nic się nie zmieniło.

 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  Sziraka strana maja radnaja
  Mnoga w niej liesow, paliej i riek
  Ja drugoj takoj strany nie znaju
  Gdie tak WOLNA DYSZIT CZEŁAWIEK
  At Maskwy da samych da akrain
  At Soczi da paliarnych paliej
  Czeławiek prachodit kak CHAZJAIN
  Nieabjatoj radiny swajej.
  No więc widzicie sami, że kraj, gdzie wręcz oddycha się wolnością a człowiek jest gospodarzem swego kraju (tak, tak !), to Rosja. I ma święte prawo i obowiązek wytykać innym krajom (a już szczególnie - zdeprawowanej Polsce) naruszanie praw człowieka. Brawo, Pućka, prawilna, maładiec, dawaj dalsze !

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  No, takiego kabaretu jeszcze nie było. W Brukseli chyba dostali czkawki ze śmiechu. Car i samodzierżawny władca Rosji, szczur kremlowy i wielbiciel czekistowskiej zbrodniczej tradycji pochyla się z serdeczną troską nad gwałceniem praw człowieka w Europie i już szczególnie w Polsce. Inna sprawa: nasi "niepokorni" maja teraz mooocny argument, żeby mówić o "zbrodniczym reżimie Tuska". Dobrane towarzystwo. :)))

 • jakub-11111

  Oceniono 1 raz -1

  Czy Polska zaprzeczyła, którejś w stawianej w rosyjskim piśmie tez. Czy udowodniła, że ruskie bzdury piszą?
  Nic o tym nie słyszałem, ale pewnie się mylę.

 • ja5569

  Oceniono 1 raz 1

  Nierzadnica o moralnosci prawi?

 • nmarci44

  Oceniono 1 raz 1

  no i jeszcze gejów dyskryminujemy ale to chyba dobrze panie Putin.

 • vaclavnewyork

  Oceniono 3 razy 3

  Diabel ubral sie w ornat I na msze ogonem dzwoni.Zalosna ta Kacapia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje