Antysemityzm, łamanie praw mniejszości, szowinizm polityków. Rosja o prawach człowieka w Polsce

06.12.2012 15:10
Władimir Putin, prezydent Rosji

Władimir Putin, prezydent Rosji (Fot. RIA NOVOSTI REUTERS)

Zaniepokojenie z powodu sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Polsce, w tym przypadków "szowinistycznych wypowiedzi działaczy społecznych i politycznych Polski" wyraziło w upublicznionym dziś raporcie rosyjskie MSZ. Dokument został dziś zaprezentowany w Brukseli.
"W ostatnich latach w Polsce mnożyły się przypadki łamania praw mniejszości religijnych, narodowych i etnicznych. Przy czym wśród poszkodowanych dominują osoby pochodzenia żydowskiego, co eksperci tłumaczą jako przejaw zakorzenionego w polskim społeczeństwie antysemityzmu na poziomie codziennych kontaktów" - konstatuje rosyjskie MSZ. "Wywołują zaniepokojenie przypadki szowinistycznych wypowiedzi działaczy społecznych i politycznych Polski" - dodaje, nie przytaczając przykładów.

MSZ Rosji informuje, że "polscy obrońcy praw człowieka wskazują także na dyskryminowanie Cyganów w sferze edukacji i na rynku pracy".

Cudzoziemcy przetrzymywani w zamkniętych ośrodkach

"Szczególną uwagę organizacje broniące praw człowieka zwracają na warunki przetrzymywania dzieci cudzoziemców, którzy ubiegają się o status uchodźcy, oraz dzieci będących uchodźcami, a niemających oficjalnych opiekunów, na terenie zamkniętych, strzeżonych ośrodków w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Krośnie Odrzańskim i Lesznowoli" - przekazuje rosyjski resort spraw zagranicznych.

Rosyjskie MSZ podkreśla, że "ośrodki te są często przepełnione, brakuje w nich żywności i pomocy medycznej, występują też problemy z dostępem do niezbędnej edukacji".

Nieuzasadniony areszt tymczasowy, dyskryminacja z powodu płci

Ministerstwo podaje, że wśród problemów w sferze przestrzegania praw człowieka w Polsce struktury broniące tych praw wymieniają mitręgę sądową, nieuzasadnione stosowanie tymczasowego aresztowania, przepełnione więzienia i niewystarczający poziom opieki medycznej nad skazanymi.

"Odnotowywane są przypadki dyskryminacji z powodu płci, religii i narodowości, przejawy nietolerancji, problemy z przestrzeganiem praw kobiet w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, nieodpowiednich warunków pobytu imigrantów i uchodźców na terytorium kraju, a także przekraczanie swoich uprawnień przez policję" - informuje MSZ Rosji.

Więzienia CIA

Resort spraw zagranicznych FR podkreśla, że Polska zajmuje siódme miejsce pod względem liczby skarg przyjętych do rozpatrzenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i czwarte pod względem niewykonywania jego werdyktów. "W styczniu 2011 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w swojej rezolucji nr 1787 zaliczyło Polskę do grona państw mających 'poważne problemy z wykonywaniem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka'" - przekazuje rosyjskie MSZ.

"Szczególne zaniepokojenie wywołuje naruszenie praw i podstawowych swobód polskich, a zwłaszcza zagranicznych obywateli w kontekście tzw. sprawy tajnych więzień CIA" - konstatuje MSZ FR.

Rosja przedstawiła raport w Brukseli

73-stronicowy raport "O sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Unii Europejskiej" przedstawił w Brukseli pełnomocnik ministerstwa ds. praw człowieka, demokracji i prymatu prawa Konstantin Dołgow. Tekst dokumentu ukazał się też na stronie internetowej rosyjskiego resortu spraw zagranicznych.

Raport zawiera szczegółowy opis sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w każdym z 27 państw UE. Przedstawia również ogólne tendencje charakterystyczne - zdaniem MSZ Rosji - dla całej Unii Europejskiej. Jest to pierwszy taki raport opracowany przez resort spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także
Komentarze (290)
Antysemityzm, łamanie praw mniejszości, szowinizm polityków. Rosja o prawach człowieka w Polsce
Zaloguj się
 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 356 razy 236

  Teraz czekamy na "zaniepokojenie" mniejszości romskiej faktem, że "Polacy kradną".

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 262 razy 120

  Niech się zajmą sprzątaniem wielkiego burdelu na swoim podwórku, a nie się czepiają małego burdeliku w Polsce.

 • senny

  Oceniono 215 razy 101

  Bandyta wrzeszczy - Łapaj złodzieja ! Nawet dosyć zabawne. Może na jołopów w Brukseli wystarczy.

 • pawel_zet

  Oceniono 310 razy 62

  Ze smutkiem trzeba przyznać, że Rosjanie mają rację. Co gorsza, mam wrażenie, że z każdym rokiem poziom respektowania przez Polskę praw człowieka spada. Ostatnio mnożą się na przykład ataki władzy wykonawczej i sądowniczej na wolność słowa. I nie ma co usprawiedliwiać się, że w Rosji - której rząd wyraził swoją opinię o Polsce - jest gorzej. Gorzej, lepiej - istotne jest to, że u nas jest źle.

 • kamyk39

  Oceniono 77 razy 33

  Wg tego raportu nie ma u nas rasizmu, jest niby antysemityzm, ale w opini swiatowej to cos innego niz rasizm.

 • zapiekanek

  Oceniono 49 razy 25

  Zamiast popadać w kolejną - tym razem antyrosyjską histerię, spójrzmy lepiej na siebie i pomyślmy trochę. Jasne, że możemy zarzuty o podobnym lub nawet większym ciężarze wysuwać pod adresem Rosji, ale to, co pisze Putin o nas nie jest wyssane z palca. Sami podajemy mu na tacy tematy do krytycznych uwag pod naszym adresem. Czas się zmienić, Polsko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje