Sąd: Będzie proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego za aferę gruntową

06.12.2012 14:14
Mariusz Kamiński, były szef CBA

Mariusz Kamiński, były szef CBA (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

Jednak będzie proces byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego w związku z aferą gruntową. Sąd Okręgowy w Warszawie nie podzielił opinii sądu rejonowego, który w czerwcu umorzył postępowanie wobec Kamińskiego i jego podwładnych oskarżonych o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez biuro operacji z 2007 roku.
Jedna z pierwszych tajnych operacji CBA miała odkryć korupcję w Ministerstwie Rolnictwa kierowanym wówczas przez Andrzeja Leppera. Akcja skończyła się jednak fiaskiem i doprowadziła do upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego. Rzeszowska prokuratura badająca to uznała, że CBA stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia ziemi, a działania funkcjonariuszy były podżeganiem do przestępstwa. Za pokrzywdzone uznała cztery instytucje i 23 osoby prywatne.

Sprawę skierowano do sądu, ale w czerwcu Sąd Rejonowy w Warszawie postępowanie wobec Mariusza Kamińskiego i agentów CBA umorzył. Sędzia uznał, że operacja CBA, która miała dowieść, jak skorumpowany jest Lepper, była zgodna z prawem. Dzisiaj sąd okręgowy nie podzielił tej opinii i zdecydował, że będzie proces Kamińskiego i jego podwładnych.

Posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie odbyło się za zamkniętymi drzwiami w specjalnie zabezpieczonej sali Sądu Najwyższego. Odbywają się w niej posiedzenia warszawskich sądów w sprawach, w których występują materiały niejawne ze względu na interes państwa. Tam też sąd I instancji umorzył sprawę Kamińskiego. Obrona Kamińskiego opowiadała się za utrzymaniem umorzenia.

Przekroczyli uprawnienia? Nie przyznają się do winy

Zażalenie dotyczyło decyzji trzyosobowego składu Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście z 20 czerwca. Wtedy sąd na tajnym posiedzeniu niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. We wszystkich zarzutach stawianych wszystkim oskarżonym sąd uznał "brak znamion przestępstwa". Sąd uznał, że istniała "wiarygodna informacja o zamiarze popełnienia przestępstwa". Zdaniem sądu CBA miało też prawo posługiwania się wytworzonymi na potrzeby operacji dokumentami. Także w kwestii podsłuchów sąd nie dopatrzył się przestępstwa, skoro zgadzały się na nie sądy. Jeden sędzia złożył zdanie odrębne, nie zgadzając się z umorzeniem.

We wrześniu 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego (obecnie posła PiS) i jego trzech podwładnych: b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika (obecnie stołecznego radnego PiS) oraz b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Zarzucono im przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Grozi za to do 8 lat więzienia. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów, uznając je za polityczne.

Afera gruntowa doprowadziła w lipcu 2007 r. do dymisji z rządu Andrzeja Leppera, rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów.

Zobacz także
Komentarze (274)
Zaloguj się
 • lehoo

  0

  Nikt więcej przez tego pana zaaresztowany już nie będzie :-)

 • filthpurger

  Oceniono 2 razy 0

  jest 100 x razy lepiej oskarzyc kogos za korupcje a potem w sadzie stwierdzic ze bylo to bezpodstawne niz przepuscic 1 ( jedno !) zdarzenie nie zauwazlnie lub z przyzwoleniem czy przymrozeniem oka.
  Efekt tego drugiego bedzie znacznie bardziej szkodliwy spolecznie ( ludzie beda cytowac taki przypadek ciagle)
  niz efekt posadzenia kogos pochopnie ( tutaj wystarczy slowo: sorry) i spolecznestwo zauwazy ta transparentnosc.
  Tutaj trzeba dac sluzbom CBA kredyt zaufania ZEBY NIE PRZEPUSCIC ZADNGO PRZYPADKU KORUPCJI i nie byc za bardzo ukladnym w poszukiwaniu dowodow wszystkimi metodami wlacznie z prowokacja.

 • filthpurger

  Oceniono 2 razy 0

  Kaminski zdemaskowal kretow w rzadzie Tuska, Tusk w podziece ... zwolnij go !!!.
  Jak to rozumiec , koledzy????
  tzn lepiej zeby Kaminski ich nie zdemaskowal????
  Tusk, wyjasnil narodowi co przemawialo za tym, i czy jest cos wazniejszego dla twojego rzadu niz transparentnosc urzedu????? Czy wogole to dobrze zrobil ze zdemaskowal twoich ministrow robiacych jakis monkey business na boku . My chcemy ODPOWIEDZI !!!!!

 • filthpurger

  Oceniono 2 razy 0

  Kaminski jest nie lubiany wsrod rzeszy ludzi ktorzy rownie dobrze nie lubili Balcerowicza za jego reformy.
  Zdaje sobie z tego sprawe ze w obu przypadkach moze to byc bolesne dla nie ktorych ale takie podejscie zaowocowalo w przypadku Balcerowicza , zaowocuje takze w przypadku Kaminskiego.
  Tzw "liberalowie" broniacych wolnosci osobistych powinni uzbroic sie w cierpliwosc i dac czasowe moratorium Kamiskiemu na wyrugowanie korupcji z naszego zycia publicznego. Kaminski z jego dedykacja i determinacja bardziej nadajes ie do tej roli "terminatora" korupcji w Polsce niz obecny ukladny boss CBA ze swoim "profesjonalnym"podejsciem ktore jest niczym innym jak " nie wychylac sie" bo sie moja kariera jest wazniejsza niz dobro kraju..

 • iurisconsult

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekaw jestem, czy ci dwaj sędziowie, którzy uznali że znamion przestępstwa nie nosi podżeganie do popełnienia przestępstwa osób wobec których stosowanie prowokacji jest zabronione - byli sędziami z ręki Lecha Kaczyńskiego. W ogóle chciałbym wiedzieć jaki procent stanowią sędziowie Kaczyńskiego (oraz prokuratorzy Ziobro, a także funkcjonariusze Kamińskiego w dzisiejszym CBA).

 • iurisconsult

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż sąd rozstrzygnie tę sprawę. Mnie bardziej interesuje dlaczego nie ma zarzutu udziału w organizacji przestępczej grupy zbrojnej działającej pod przykryciem CBA na rzecz jednej z partii politycznej i mającej pozostać tajna dla Państwa Polskiego, a następnie kierowania tą partyjną bojówką.

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Nosił wilk razy kilka ....

 • jantos51

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli była to prowokacja to ja mogę utrzymywać tego PISiora w kiciu i w pasiakach na długie lata.

 • gossam.2

  Oceniono 2 razy 2

  Zemsta Leppera zza grobu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje