Sąd: Będzie proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego za aferę gruntową

06.12.2012 14:14
Mariusz Kamiński, były szef CBA

Mariusz Kamiński, były szef CBA (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

Jednak będzie proces byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego w związku z aferą gruntową. Sąd Okręgowy w Warszawie nie podzielił opinii sądu rejonowego, który w czerwcu umorzył postępowanie wobec Kamińskiego i jego podwładnych oskarżonych o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez biuro operacji z 2007 roku.
Jedna z pierwszych tajnych operacji CBA miała odkryć korupcję w Ministerstwie Rolnictwa kierowanym wówczas przez Andrzeja Leppera. Akcja skończyła się jednak fiaskiem i doprowadziła do upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego. Rzeszowska prokuratura badająca to uznała, że CBA stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia ziemi, a działania funkcjonariuszy były podżeganiem do przestępstwa. Za pokrzywdzone uznała cztery instytucje i 23 osoby prywatne.

Sprawę skierowano do sądu, ale w czerwcu Sąd Rejonowy w Warszawie postępowanie wobec Mariusza Kamińskiego i agentów CBA umorzył. Sędzia uznał, że operacja CBA, która miała dowieść, jak skorumpowany jest Lepper, była zgodna z prawem. Dzisiaj sąd okręgowy nie podzielił tej opinii i zdecydował, że będzie proces Kamińskiego i jego podwładnych.

Posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie odbyło się za zamkniętymi drzwiami w specjalnie zabezpieczonej sali Sądu Najwyższego. Odbywają się w niej posiedzenia warszawskich sądów w sprawach, w których występują materiały niejawne ze względu na interes państwa. Tam też sąd I instancji umorzył sprawę Kamińskiego. Obrona Kamińskiego opowiadała się za utrzymaniem umorzenia.

Przekroczyli uprawnienia? Nie przyznają się do winy

Zażalenie dotyczyło decyzji trzyosobowego składu Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście z 20 czerwca. Wtedy sąd na tajnym posiedzeniu niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. We wszystkich zarzutach stawianych wszystkim oskarżonym sąd uznał "brak znamion przestępstwa". Sąd uznał, że istniała "wiarygodna informacja o zamiarze popełnienia przestępstwa". Zdaniem sądu CBA miało też prawo posługiwania się wytworzonymi na potrzeby operacji dokumentami. Także w kwestii podsłuchów sąd nie dopatrzył się przestępstwa, skoro zgadzały się na nie sądy. Jeden sędzia złożył zdanie odrębne, nie zgadzając się z umorzeniem.

We wrześniu 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego (obecnie posła PiS) i jego trzech podwładnych: b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika (obecnie stołecznego radnego PiS) oraz b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Zarzucono im przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Grozi za to do 8 lat więzienia. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów, uznając je za polityczne.

Afera gruntowa doprowadziła w lipcu 2007 r. do dymisji z rządu Andrzeja Leppera, rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów.

Zobacz także
Komentarze (274)
Sąd: Będzie proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego za aferę gruntową
Zaloguj się
 • halinnka.beauty

  Oceniono 410 razy 334

  nareszcie!!!!!!!!!!!! sprawiedliwości stanie się zadość, partia Prawo i Sprawiedliwość powinna być szczególnie usatysfakcjonowana:)

 • konigin

  Oceniono 329 razy 265

  Niech sobie w pierdlu powiesi sobie na scianie zdjecie z Tomkiem Mimi Voice. Bedzie mogl sobie powspominac piekne czasy kiedy byl nietykalnym pridupnikiem prezesa.

 • alek45

  Oceniono 284 razy 226

  i tak oto skończy karierę pisowski funkcjonariusz..w pasiaku!

 • jhbsk

  Oceniono 222 razy 188

  Powinien odpowiadać za ośmieszanie państwo polskiego - czyli działalność CBA. I marnotrawienie na to gigantycznych pieniędzy.

 • andrzej2310

  Oceniono 212 razy 184

  PIS i jego ludzie ścigali przestępstwa, które były wymyślone przez jego służby. To nadzwyczajne pojmowanie prawa i sprawiedliwości przez takich ludzi wzbudza u mnie litość i pogardę dla takich zdradliwych polityków.

 • ruska_trumna

  Oceniono 198 razy 172

  Szczurek, po umorzeniu sprawy przez sąd rejonowy, szeroko wypowiadał się na temat niezawisłości polskich sądów.
  Czy teraz także potwierdzi swoją opinię, czy też wydzierać się będzie na cały świat, że sąd okręgowy sterowany jest przez siepaczy z PO ???

 • fortuna52

  Oceniono 159 razy 139

  Nikomu , źle nie życzę, nie przesądzam też wyroku. Ale że sprawa powinna się odbyć to pewne. Warto poznać stanowisko sądu w kwestiach prowokacji uzasadnionych od poglądów politycznych, domysłów czy potrzeb wyborczych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje