Egipt: wojsko z czołgami i opancerzonymi wozami otaczają pałac prezydencki [WIDEO]

06.12.2012 07:47
Cztery osoby zginęły, a około 350 odniosło obrażenia podczas nocnych starć między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego

Cztery osoby zginęły, a około 350 odniosło obrażenia podczas nocnych starć między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Co najmniej trzy czołgi zostały rozmieszczono dzisiaj przed pałacem prezydenckim w stolicy Egiptu Kairze, gdzie wcześnie rano doszło do starć między przeciwnikami i zwolennikami prezydenta Mohammeda Mursiego. W wyniku całonocnych zamieszek zginęło pięć osób, około 350 zostało rannych. Przed siedzibę prezydenta wysłano również dwa wozy opancerzone, którymi przewieziono uzbrojonych żołnierzy.
Wojsko zaapelowało do rywalizujących ze sobą stron, które obrzucały się nawzajem kamieniami, o spokój. Cytowany przez AFP szef gwardii republikańskiej odpowiedzialny za ochronę prezydenta generał Mohammed Zaki zapewnił, że "siły zbrojne i gwardia nie będą narzędziem represji przeciwko manifestantom". Jak dodał, rozmieszczenie sił przed pałacem prezydenckim ma na celu rozdzielenie przeciwników i protagonistów Mursiego - podał Reuters.

Niepokoje w egipskiej stolicy przybrały na sile wczoraj wieczorem, kiedy to zwolennicy i przeciwnicy islamistycznego prezydenta obrzucali się kamieniami i koktajlami Mołotowa. Według ministerstwa zdrowia śmierć poniosło 5 osób, a 350 zostało rannych. Wcześniejszy bilans mówił o ponad 20 rannych.

Zdaniem opozycji za wybuch przemocy odpowiedzialność ponosi prezydent Mursi. Ma on wystąpić jeszcze dziś w telewizji z przemówieniem do narodu.Mursi: Dekret jest niezbędny, by chronić demokratyczną transformację kraju

Starcia wybuchły, gdy na wezwanie Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi, tysiące zwolenników prezydenta przybyło przed pałac, gdzie od wtorku koczowali przeciwnicy szefa państwa.

Sprzeciwiają się oni projektowi konstytucji, który opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów, oraz prezydenckiemu dekretowi z 22 listopada, rozszerzającemu kompetencje szefa państwa.

Krytycy twierdzą, że nowa ustawa zasadnicza nie chroni fundamentalnych praw, w tym swobody wypowiedzi, i toruje drogę do bardziej surowego stosowania prawa islamskiego.

Mursi tymczasem twierdzi, że jego dekret jest niezbędny, by chronić demokratyczną transformację kraju. Zdaniem prezydenta dokument ten uniemożliwi sądom, które wciąż są zdominowane przez sędziów z epoki odsuniętego w 2011 roku od władzy Hosniego Mubaraka, zablokowanie konstytucji

Kontrowersyjne dekrety Mursiego

Mohammed Mursi wydał dekrety, które znacznie rozszerzają jego prerogatywy. Nadał sobie prawo do "podejmowania decyzji, które chroniłyby rewolucję".

Z dekretów wynika, że żaden organ, nawet sąd najwyższy, nie może unieważnić decyzji szefa państwa do czasu ukończenia prac nad nową konstytucją, najpewniej w połowie lutego.

Jeden z dekretów nakazuje powtórne procesy wysokich urzędników ery Mubaraka. Inny uniemożliwia rozwiązanie zdominowanego przez islamistów Zgromadzenia zajmującego się opracowaniem nowej konstytucji kraju i daje mu więcej czasu na zakończenie prac. Z prac nad nową ustawą zasadniczą zrezygnowali już przedstawiciele środowisk liberalnych i świeckich.

Dekret zakładający powtórzenie procesów oznacza, że Mubarak również może być powtórnie sądzony. Były prezydent został skazany w czerwcu na karę dożywotniego więzienia za współudział w zabójstwie kilkuset demonstrantów w trakcie krwawego tłumienia ubiegłorocznych protestów, które go obaliły.

Zobacz także
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • mangusta3

  Oceniono 2 razy 0

  Ostatecznie prezydent Mursi i stojące za nim Bractwo Muzułmańskie utrzymają się przy władzy gdyż rząd pójdzie lub już poszedł na ustępstwa wobec armii, która zgniecie aktualną opozycję wobec Bractwa Muzułmańskiego...Islamistyczny z poparciem armii de facto prozachodni reżim z lekko antyzachodnią i mocno antyizraelską retoryką oraz podzielona, zdezorientowana opozycja skupiająca wszelkich przeciwników szariatu...

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Armia jak sama nazwa wskazuje jest do obrony. Spełm=nia swoje zadanie broniąc Imperatora przed ludźmi. Sam się nie utrzyma, musi się pilnować by się utrzymć w Pałacu. Ludzie są niemożliwi, dla nich już nie starczy. Złudzenia szybo mijają.B.Klimkiewicz.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy 0

  Z tego co wygląda, Mohammed Mursi stara się "demokratycznie" wywalczyć muzułmańską nie-demokrację dla Egiptu. To zła, śmiertelnie niebezpieczna pomyłka w kraju o 80-milionowej populacji! Od razu mówiłem, że coś tam u Mursiego nie tak, prawdopodobnie w głowie. Łudziłem się, że ma dobrych doradców. Teraz widzę, że może ktoś, z własnych interesów, doradza mu naumyślnie "słaby Egipt"!

 • niepyszczyc

  Oceniono 4 razy -2

  Donek idziemy po ciebie!!

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 1

  A ten na zdjęciu z doniczką, ot demokracja.

 • niepyszczyc

  Oceniono 3 razy -1

  A platforma ma sie dobrze?

 • op_par

  Oceniono 4 razy 4

  Jak barany podpisaly, to powinni byc tak jak one strzyzone!
  Podpisali"cós, jakis swistek" osly i teraz sié zalá osly jedne!
  Komuna nauczyla ich czytac ale uwierzyli ze "demokracja koscielna" ich nie oszuka?
  Barany i tyle!

 • bzyk_origo

  Oceniono 5 razy 5

  Wszystko tam idzie zgodnie ze scenariuszem znanym z Iranu, nadzieja w tym ze sie nawzajem wybija ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje