Zbrodniarz wojenny odbędzie karę w polskim więzieniu. W poprzednim chcieli go zabić

06.12.2012 07:40
Radislav Krstić

Radislav Krstić (Fot. YouTube)

Radislav Krstić, serbski zbrodniarz wojenny, skazany przez haski trybunał na 35 lat więzienia za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r., będzie odbywał karę w polskim więzieniu - zadecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. W Anglii - gdzie Krstić miał odbyć karę - muzułmańscy współwięźniowie próbowali go zabić.
Trybunał z Hagi poprosił o pomoc ws. generała Polskę, gdyż nasz kraj od 2008 roku jest w gronie 17 państw, które podpisały umowę z ONZ na przyjmowanie zbrodniarzy wojennych skazanych przez haski trybunał. Krstić jest pierwszym takim przypadkiem. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował, że zbrodniarz odsiedzi resztę kary w Polsce.

- Powinniśmy traktować fakt, że Krstić jest skierowany właśnie do polskiego więzienia, jako przejaw zaufania społeczności międzynarodowej do Polski i naszego autorytetu, zwłaszcza w dziedzinie przestrzegania praw człowieka - ocenił w rozmowie z Radiem TOK FM minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak dodał, zbrodniarz będzie miał zapewnione warunki do bezpiecznego odbywania kary w polskim więzieniu. - Będzie na pewno otoczony bardzo pieczołowitą opieką i ochroną - zaznaczył Gowin.

Polska jedynym bezpiecznym miejscem dla zbrodniarza?

Według "Gazety Wyborczej" trybunał poprosił Polskę o przyjęcie Krsticia, bo żaden kraj na Zachodzie nie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa. Dwa lata temu Krsticia, gdy odsiadywał wyrok w Anglii, napadło trzech muzułmańskich współwięźniów, którzy poderżnęli mu gardło; Serb ledwo przeżył - podała "GW".

Masakra w Srebrenicy

Latem 1995 r. generał Radislav Krstić kierował atakiem na muzułmańską enklawę w Srebrenicy. Chroniący ją holenderski oddział sił pokojowych ONZ nie reagował, gdy żołnierze Krsticia zajęli miasto. Dokonali oni masowych egzekucji ok. 8 tys. osób. Krstić w 1998 r. został zatrzymany, a w 2001 r. skazany jako pierwszy zbrodniarz z b. Jugosławii.

Krstić będzie pierwszym zbrodniarzem wojennym odsiadującym wyrok w polskim więzieniu od prawie 30 lat. Ostatnim był niemiecki zbrodniarz Erich Koch, hitlerowski gauleiter Prus Wschodnich, skazany w Polsce po II wojnie światowej na karę śmierci, której nigdy nie wykonano - zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 r.

Kara w Polsce?

Jeśli sąd uznałby dzisiaj, że osadzenie Krsticia w polskim więzieniu jest niedopuszczalne, byłaby to decyzja ostateczna. W związku z tym, że się jednak zgodził, ostateczna decyzja należeć teraz będzie do ministra sprawiedliwości. Serb (nie był doprowadzony do polskiego sądu) będzie mógł się odwoływać od wydanych decyzji.

W oddzielnym postępowaniu sąd będzie musiał dostosować wyrok do polskiego prawa (nie zna ono kary 35 lat więzienia). Zdaniem sędziego prowadzącego sprawę Igora Tuleya mogłoby to być 25 lat.

Jego zdaniem warunki ewentualnego osadzenia Serba w Polsce byłyby takie same jak innych skazanych, choć "na pewno trzeba będzie go izolować od innych więźniów". Wykonywanie kary kontrolowałby Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Koszty pobytu zbrodniarza w polskim więzieniu to około 24 tys. zł rocznie.

Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • ucago

  0

  A po co go izolować w Polskim więzieniu. Tu będzie bohaterem!
  A co do pieniędzy to Europa zapłaci, nie na takie pierdoły kasę traci, jeszcze kilku innych niekoniecznie więźniów sobie z tej kasy nieźle pożyje.

 • admiral_0000

  Oceniono 2 razy 2

  "Według "Gazety Wyborczej" trybunał poprosił Polskę o przyjęcie Krsticia, bo żaden kraj na Zachodzie nie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa. Dwa lata temu Krsticia, gdy odsiadywał wyrok w Anglii, napadło trzech muzułmańskich współwięźniów, którzy poderżnęli mu gardło; Serb ledwo przeżył
  =====================================================================

  Tak się własnie kończy muli - kulti tak namiętnie promowane przez GWno i różnej maści lewaków.

 • sven731

  Oceniono 4 razy -2

  3.Hańba, Hańba, Hańba ! obcego zbrodniaża za pieniądze polskich podatników będą pielęgnować w Polsce, a na Polskie biedne dzieci z Domu Dziecka nie Rząd dawćpieniędzy ! Polal nie jest ważny, tylko obcy zbrodniarz, oto Polskie Prawo ! HANBA !

 • sven731

  Oceniono 4 razy -2

  2Hańba, Hańba, Hańba ! obcego zbrodniaża za pieniądze polskich podatników będą pielęgnować w Polsce, a na Polskie biedne dzieci z Domu Dziecka nie Rząd dawćpieniędzy ! Polal nie jest ważny, tylko obcy zbrodniarz, oto Polskie Prawo ! HANBA !

 • sven731

  Oceniono 4 razy -2

  Hańba, Hańba, Hańba ! obcego zbrodniaża za pieniądze polskich podatników będą pielęgnować w Polsce, a na Polskie biedne dzieci z Domu Dziecka nie Rząd dawćpieniędzy ! Polal nie jest ważny, tylko obcy zbrodniarz, oto Polskie Prawo ! HANBA !

 • czesarna

  Oceniono 3 razy 1

  Serbskiego bandytę osadzić w Polsce, lecz nie do zaakceptowania jest skrócenie mu wyroku do polskiego KK. Jeżeli zostanie osadzony w Polsce, to na pozostałe 10 lat, jak przewiduje prawomocny wyrok, powinien zostać skierowany do innego państwa, w którym takie wyroki są w kodeksie.
  Skazany serbski bandyta wojenny jest odpowiedzialny za śmierć ok. 8000 bezbronnych Bośniaków, w tym kobiet, dzieci i starców, a wielce miłosierny bezmyślnie urzędniczy i kościelny Gowin już zapowiada otoczenie go bardzo pieczołowitą ochroną i opieką.
  Co ten Gowin w ogóle ma we łbie?
  Bandycie jest konieczna surowa kara i taką Polska ma mu zapewnić. To ma być kara dla bandyty, surowa, uciążliwa i bezwzględna, a nie pieczołowita ochrona i opieka.
  Gowin, biedak spadł z pieca na łeb wprost na stanowisko ministra, czy może jest delegatem nieba?
  Warto przypomnieć Gowinowi, że Serbowie stworzyli piekło nie tylko w Srebrenicy.
  Gowin! To było prawdziwe piekło na Ziemi! Zrozum to krzyżowcu!

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz -1

  A jednak Neron miał ciekawsze metody likwidacji nawiedzonych sekt religijnych.
  W Bośni było oko za oko, jak to w wojnach religijnych bywa...

 • antyinteligent

  Oceniono 3 razy -1

  Polskie obozy mają renomę i uznanie na całym świecie o czym nie jednokrotnie już świat sygnalizował a politycy zaprzeczali skromnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje