Zbrodniarz wojenny odbędzie karę w polskim więzieniu. W poprzednim chcieli go zabić

06.12.2012 07:40
Radislav Krstić

Radislav Krstić (Fot. YouTube)

Radislav Krstić, serbski zbrodniarz wojenny, skazany przez haski trybunał na 35 lat więzienia za masakrę bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r., będzie odbywał karę w polskim więzieniu - zadecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. W Anglii - gdzie Krstić miał odbyć karę - muzułmańscy współwięźniowie próbowali go zabić.
Trybunał z Hagi poprosił o pomoc ws. generała Polskę, gdyż nasz kraj od 2008 roku jest w gronie 17 państw, które podpisały umowę z ONZ na przyjmowanie zbrodniarzy wojennych skazanych przez haski trybunał. Krstić jest pierwszym takim przypadkiem. Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował, że zbrodniarz odsiedzi resztę kary w Polsce.

- Powinniśmy traktować fakt, że Krstić jest skierowany właśnie do polskiego więzienia, jako przejaw zaufania społeczności międzynarodowej do Polski i naszego autorytetu, zwłaszcza w dziedzinie przestrzegania praw człowieka - ocenił w rozmowie z Radiem TOK FM minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak dodał, zbrodniarz będzie miał zapewnione warunki do bezpiecznego odbywania kary w polskim więzieniu. - Będzie na pewno otoczony bardzo pieczołowitą opieką i ochroną - zaznaczył Gowin.

Polska jedynym bezpiecznym miejscem dla zbrodniarza?

Według "Gazety Wyborczej" trybunał poprosił Polskę o przyjęcie Krsticia, bo żaden kraj na Zachodzie nie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa. Dwa lata temu Krsticia, gdy odsiadywał wyrok w Anglii, napadło trzech muzułmańskich współwięźniów, którzy poderżnęli mu gardło; Serb ledwo przeżył - podała "GW".

Masakra w Srebrenicy

Latem 1995 r. generał Radislav Krstić kierował atakiem na muzułmańską enklawę w Srebrenicy. Chroniący ją holenderski oddział sił pokojowych ONZ nie reagował, gdy żołnierze Krsticia zajęli miasto. Dokonali oni masowych egzekucji ok. 8 tys. osób. Krstić w 1998 r. został zatrzymany, a w 2001 r. skazany jako pierwszy zbrodniarz z b. Jugosławii.

Krstić będzie pierwszym zbrodniarzem wojennym odsiadującym wyrok w polskim więzieniu od prawie 30 lat. Ostatnim był niemiecki zbrodniarz Erich Koch, hitlerowski gauleiter Prus Wschodnich, skazany w Polsce po II wojnie światowej na karę śmierci, której nigdy nie wykonano - zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 r.

Kara w Polsce?

Jeśli sąd uznałby dzisiaj, że osadzenie Krsticia w polskim więzieniu jest niedopuszczalne, byłaby to decyzja ostateczna. W związku z tym, że się jednak zgodził, ostateczna decyzja należeć teraz będzie do ministra sprawiedliwości. Serb (nie był doprowadzony do polskiego sądu) będzie mógł się odwoływać od wydanych decyzji.

W oddzielnym postępowaniu sąd będzie musiał dostosować wyrok do polskiego prawa (nie zna ono kary 35 lat więzienia). Zdaniem sędziego prowadzącego sprawę Igora Tuleya mogłoby to być 25 lat.

Jego zdaniem warunki ewentualnego osadzenia Serba w Polsce byłyby takie same jak innych skazanych, choć "na pewno trzeba będzie go izolować od innych więźniów". Wykonywanie kary kontrolowałby Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Koszty pobytu zbrodniarza w polskim więzieniu to około 24 tys. zł rocznie.

Zobacz także
Komentarze (68)
Zbrodniarz wojenny odbędzie karę w polskim więzieniu. W poprzednim chcieli go zabić
Zaloguj się
 • far_far_away

  Oceniono 63 razy 53

  Jeżeli utrzymanie jednego więźnia kosztuje 2 tys. zł miesięcznie to dlaczego najniższa płaca po odjęciu podatku tyle nie wynosi?

 • anrom75

  Oceniono 85 razy 39

  Serb - to wiadomo zbrodniarz, Chorwaci zabijali tak samo, ale ich się uniewinnia...

 • dziadekjam

  Oceniono 44 razy 36

  "Koszt pobytu zbrodniarza w polskim więzieniu to około 24 tys. zł rocznie."
  ======================================================
  Tyle samo co cyklisty "po piwku"?
  Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, bo ci panowie wymagają bardzo kosztownej opieki zdrowotnej, a i diety mają dość wyszukane. O dodatkowych środkach bezpieczeństwa i odpowiednim standardzie nie wspominając....

 • kibic_rudego

  Oceniono 58 razy 34

  za to ze Trybunał w Hadze nie jest w stanie zapewnić skazanemu przez nich bezpieczeństwa to sędziowie z TH powinni odpowiadać karnie i tak jak ten skazany wylądować w pierdlu

 • tomesio

  Oceniono 24 razy 22

  Oczywiście Chorwacki zbrodniarz [Gotovina] został wypuszczony, bo Unia po staremu widzi tylko jednych winnych.

 • vidi12

  Oceniono 33 razy 21

  Różnie to w życiu bywa. Dla części opinii publicznej to zbrodniarz, dla Serbów - bohater ! Dla Polaków np. żołnierze NSZ przez wiele lat byli zbrodniarzami a teraz uznawani są za bohaterów... szczególnie od chwili gdy na czele związku weteranów NSZ stanął weteran i bohater wojenny Artur Zawisza :)

 • pyzz

  Oceniono 21 razy 19

  "Według "Gazety Wyborczej" trybunał poprosił Polskę o przyjęcie Krsticia, bo żaden kraj na Zachodzie nie jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa."

  Polskie więzienie i bezpieczeństwo... Ha ha ha.

 • bayadera

  Oceniono 57 razy 19

  Ciekawe jak dlugo jeszcze GW bedzie podawac takie gnioty. Serbowie nie maja absolutnie nic wspolnego ze Srebrenica i wroble na dachu o tym cwierkaja.Oficjlnie przyznaly sie poofy z Hollandii.
  Natomiast wspanialy sad w Hadze uniewinnil bydleta z Kosowa, ktore handlowaly nerkami niedobitych dzieci.
  Dziwie sie Polakom, ktorzy rzekomo boja sie muzulmanskiej Europy a popieraja zbrodniarzy muzulmanskich przeciwko Serbom. Jakies nowe szmalcowniki????

  Szefem KLA jest obecny premier Kosowa Hacim Thaci, na amerykanskiej liscie organizacji terrorystycznych

  balkanblog.org/2012/09/19/the-kosovo-terrorism-group-ex-kla-members-found-guilty-of-war-crimes/

 • iha-iha-iha

  Oceniono 16 razy 12

  eeeeeee, tam - zaprosic go do rządu
  przecież to fachowiec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje