Kanadyjski Polak pomógł w porwaniu swoich wnuków. Skazali go

06.12.2012 07:10
Sąd

Sąd (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Mieszkający w Kanadzie 78-letni Polak został skazany na 18 miesięcy aresztu domowego za pomoc córce w wywiezieniu dzieci do Polski. Prawo do opieki nad dziećmi ma ich kanadyjski ojciec.
Jak podała agencja The Canadian Press, sędzia, który rozstrzygał w sprawie Tadeusza Ustaszewskiego (kanadyjskie media podają jego nazwisko) powiedział, że gdyby nie stan zdrowia dziadka dzieci, rozważałby wymierzenie kary więzienia.

Dziadek dostał też zakaz kontaktów z córką i wnukami. We wtorek, po ogłoszeniu wyroku, Ustaszewski odmówił wypowiedzi dla mediów.

Ojciec szukał dzieci, zamieszczał w internecie filmy o porwaniu

Sprawa dotycząca rodziny Watkins z leżącego na północ od Toronto miasta Newmarket zaczęła się w roku 2004, gdy małżonkowie postanowili się rozstać. Prawo do opieki nad dwoma synami przyznano ojcu. Jednak w marcu 2009 r. Edyta Watkins zniknęła razem z dziećmi.

Jak podawały kanadyjskie media, matka z synami odnaleźli się w Polsce. Dziadka uznano za winnego udziału w uprowadzeniu dzieci. Sąd uznał, że Ustaszewski zabrał obu chłopców ze szkoły, po czym wywiózł ich razem z matką do Stanów Zjednoczonych, skąd polecieli do Frankfurtu. Bilety lotnicze opłacił dziadek.

Ojciec dzieci, Stephen Watkins, przez ponad dwa lata nie miał żadnych informacji o ich losie. W tym czasie prowadził poszukiwania chłopców; krótkie filmy o porwanych dzieciach zamieścił na portalu YouTube.

Nie ma możliwości wymuszenia na Polsce pomocy w wykonaniu wyroku

Edyta Watkins jest zarówno na liście poszukiwanych przez kanadyjską policję, jak i na liście poszukiwanych przez Interpol. Sądy polskie w pierwszej instancji rok temu i w apelacji w maju br. odmówiły wydania synów kanadyjskiemu ojcu.

Jak podkreślali w kanadyjskich mediach prawnicy - Kanada nie ma z Polską umowy o ekstradycji. W dodatku nawet jeśli kanadyjski rodzic w podobnych sprawach ma przyznane prawo do opieki nad dziećmi, nie ma możliwości wymuszenia na polskich władzach pomocy w wykonaniu takiego wyroku, choć Polska jest sygnatariuszem konwencji haskiej dotyczącej właśnie takich spraw.

Zobacz także
Komentarze (9)
Kanadyjski Polak pomógł w porwaniu swoich wnuków. Skazali go
Zaloguj się
 • ajjka0

  Oceniono 50 razy 28

  w koncu jakas pozytywna wiadomosc na temat nie wydawania dzieci za granice,nie oceniam tu ani ojca ani matki bo sytuacji nie znam ale cieszy fakt ze ta ...hameryka moze nas cmoknac:)))

 • afrochinczyk

  Oceniono 11 razy 5

  Tusk powinien się za nim wstawić - w końcu zachęca, żeby mieć w Polsce jak najwięcej dzieci :) Mam natomiast wątpliwości, czy ten dziadek słusznie postąpił - moim zdaniem w Kanadzie miałyby lepiej. Samotna matka z dziećmi w Polsce - to nie zapowiada się to różowo.

 • 50riko55

  Oceniono 18 razy 2

  A nie zastanawia Was dlaczego tamtejszy sąd w Kanadzie nie przyznał opieki nad dziećmi matce ? Pewnie dlatego, że uznano ja za "polską pijaczkę nienagannie się prowadzącą" w Polskim życiu ? Kolejny przykład polskich matek z ich ojcami o kolorycie skóry od białego do czarnego poprzez różne odcienie, szarości, żółci i czerwieni. Wiążąc się z "obcymi" trzeba brać pod uwagę "wyrolowanie" przez ukochanego dotychczas współmałżonka .

 • kibic_rudego

  Oceniono 7 razy -1

  oj ten Radek Sikorski
  zajmuje się wszystkim tylko nie tym co potrzeba.
  Ktory z konsulów w USA wydal zastępcze dokumenty i dlaczego jeszcze nie stracił pracy ?
  I dlaczego jego koledzy, Gowin z Seremetem
  jeszcze nie spowodowali ze ta pani nie wylądowała w wiezieniu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje