Zdrojewski: Nie wyobrażam sobie teraz filmu o Smoleńsku

05.12.2012 21:33
Minister kultury Bogdan Zdrojewski

Minister kultury Bogdan Zdrojewski (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że w tej chwili zrobienie dobrego filmu na temat katastrofy smoleńskiej będzie "albo bardzo trudne, albo niewykonalne". - Nie wyobrażam sobie teraz filmu o Smoleńsku - powiedział.
Minister skomentował w ten sposób zapowiadany na kwiecień 2014 r. film Antoniego Krauzego poświęcony katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. - Nie wyobrażam sobie teraz powstania filmu o katastrofie smoleńskiej, zwłaszcza że nie ma scenariusza. Są fragmenty scenariusza i pewne propozycje. One są na razie luźno związane z tą debatą publiczną, która trwa, i na tym etapie sobie takiego filmu nie wyobrażam - powiedział w TVN 24 Zdrojewski, pytany o film.

"Trzeba mieć dystans"

Dopytywany, czy oceniałby taki obraz z punktu widzenia artystycznego, czy politycznego, mówił, że w chwili obecnej na pewno nie artystycznie. - By zrobić dobry film artystyczny o takim wydarzeniu, o największym dramacie współczesnym państwa polskiego, trzeba mieć dystans, dobry tekst, dobry scenariusz, a o to będzie bardzo trudno - powiedział minister, podkreślając jednak, że Antoni Krauze należy do reżyserów, którzy potrafią robić dobre filmy.

Zaznaczył też, że teraz byłby ostrożny w formułowaniu ocen, które się pojawiają, że film skłóci Polaków lub nas ośmieszy. - Mamy w sobie coś takiego, żeby potępiać coś, czego jeszcze nie ma. (...) Natomiast rzeczywiście jest tak, że zrobienie filmu w obecnych warunkach jest niezwykle trudne, (...) ale tę szansę pozostawiłbym artyście. W związku z czym przestrzegam przed takim chodzeniem od ściany do ściany, mówieniem, że film o wydarzeniu smoleńskim, o tym dramacie, to będzie od razu film antypolski. Nie czyniłbym takiej prostej konstatacji - mówił Zdrojewski.

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • prosatis

  Oceniono 1 raz -1

  Po prostu śmieszne i żałosne zarazem. Co ma do tego wyobraźnia pana Zdrojewskiego ? Czy pan minister nie słyszał o demokracji ? O swobodach obywatelskich i swobodach w wyrażaniu opinii, w tym także w formie artystycznej ? Dystans ? Sporo przykładów, zaczynając w Polsce /w nowej rzeczywistości/ od "Uprowadzenia Agaty" ?

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy 0

  Na konferencji pana prokuratora Szeląga 30 października padły słowa, że „Biegli pracujący w Smoleńsku nie stwierdzili na wraku TU-154M trotylu, ani żadnego innego materiału wybuchowego”* nie były przez stronę polską prowadzone żadne inne badania wraku tupolewa.

  Dziś pan prokurator Artymiak stwierdza, że „Według mojej wiedzy niektóre urządzenia, detektory w Smoleńsku (...) wykazały faktycznie TNT.” i na prośbę o powtórzenie „Wykazały na czytnikach cząsteczki TNT”

  Oznacza, to, że albo kłamał wtedy Szeląg albo dziś Artymiak.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 0

  tzn. ze Sz.P. minister ma słabą wyobraźnie.

  osobiście uważam ze przyczynami tego wypadku lotniczego są:
  1) rzekręt Sikorskiego z Embraer (szkolenie pilotów Tu 154 na symulatorach lotów Embraer),
  2) głupota Spieprzaj Dziadu,
  3) nacisk Jarka by Lesio lądował i rozpoczął kampanie wyborcza bez spóźnienia),
  4) strach pilota ze straci prace i
  5) ogólny burdel w III RP zaprowadzony przez KOR, S, krk i ich królików

 • chi_neng1

  Oceniono 3 razy 3

  A ja : ani przedtem, ani teraz, ani potem .....bo Smolensk utknal mi juz od dawna w gardle....

 • tuskania

  Oceniono 5 razy -1

  "Nie wyobrazam sobie..." To kwestia wyobrazni. POlitycy jej z reguly nie maja.
  GW wyciaga z dupy wszystkich "ekspertow" bez wyobrazni.

 • canabissativa

  Oceniono 5 razy -3

  Putin i jego banda zabili już niejednego groźnego przeciwnika. Ty Tusk za te uściski z mordercą - Putinem dostałeś juz zaocznie polityczne KS od ludu.

 • canabissativa

  Oceniono 5 razy -3

  Zdrojewski? A pamiętacie ACTA i kłamstwa Zdrojewskiego?
  ACTA SRACTA !

 • zbychuchicago

  Oceniono 3 razy -3

  Zbigstar nie masz racjio a publikujesz glupstwa Krauze kreci niestety dla Tuska i ekipy nic co bedzxie nakrecone nie bedzie prawda ten film powataje na zamowienie PR tych przesiaknietych dranstwem palantow.P.O

 • zbychuchicago

  Oceniono 3 razy -3

  Za chwile zniknie to normalne jak ja pisze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje