UE wzywa ambasadora Izraela. Powód: rozbudowa osiedli

05.12.2012 16:20
Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu (Fot. Petr David Josek AP)

Unia Europejska, zaniepokojona izraelskimi planami rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, wezwała ambasadora Izraela - poinformowała unijna rzeczniczka ds. zagranicznych.
Sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Pierre Vimont zaprosił izraelskiego ambasadora na spotkanie, "by przedstawić głębię naszego zaniepokojenia" - powiedziała.

Według rzeczniczki reakcja UE na plany rozbudowy osiedli będzie uzależniona od tego, "na ile posunięcia Izraela stanowią strategiczne zagrożenie dla możliwości istnienia sąsiadującego z nim i zdolnego do funkcjonowania państwa Palestyny z Jerozolimą jako wspólną stolicą".

Władze Izraela zapowiedziały tuż po przyznaniu w ubiegłym tygodniu Palestyńczykom przez Zgromadzenie Ogólne ONZ statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora w tej organizacji budowę 3 tysięcy nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.

Plany budowy mieszkań dla żydowskich osadników na okupowanych obszarach palestyńskich wywołały ostre protesty ze strony europejskich sojuszników Izraela; skrytykowały je też USA.

Przedstawiciel kancelarii premiera Benjamina Netanjahu oświadczył w poniedziałek, że izraelski rząd nie wycofa się z decyzji o rozbudowie osiedli, ponieważ polityka ta służy żywotnym interesom kraju.

Zobacz także

Najnowsze informacje