W Polsce są już próbki pobrane z wraku Tu-154M

05.12.2012 15:24
Wrak samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku

Wrak samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Próbki pobrane z wraku Tu-154M oraz miejsca katastrofy smoleńskiej przetransportowano w środę po południu do Polski - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Polski prokurator odebrał te próbki we wtorek w Moskwie.
- Samolot CASA, który przetransportował próbki do Polski, wylądował już na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie - powiedział rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa.

Dodał, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, próbki trafią teraz do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie. - Biegli niezwłocznie przystąpią do pracy i specjalistycznych badań - zaznaczył płk Rzepa. Według szacunków biegłych, badania te mogą potrwać od kilku miesięcy do pół roku.

Próbki z wraku i z gleby

W niedzielę do Moskwy po próbki pojechali: podpułkownik Karol Kopczyk - prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzącej śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej oraz biegły z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Polscy eksperci pobrali je podczas oględzin miejsca katastrofy i samego wraku samolotu na przełomie września i października. Są to próbki zarówno z wraku samolotu Tu-154M, jak i z gleby.

Ppłk Kopczyk informował we wtorek, że próbki zostaną przetransportowane specjalnym samolotem wojskowym - ogółem jest to 255 pojemników. Dodawał, że wszystkie są nienaruszone. "Były pobierane wymazy, była pobierana gleba z miejsca katastrofy - od pierwszego kontaktu maszyny z przeszkodami terenowymi do miejsca katastrofy. Materiał został zabezpieczony przez polskich biegłych, którzy uczestniczyli w tych czynnościach procesowych" - mówił.

"Rz": Trotyl na wraku tupolewa

W końcu października "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy znaleźli na wraku samolotu Tu-154M w Smoleńsku ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła tym doniesieniom. Zaznaczyła tylko, że znalezione ślady - podczas trwającego od połowy września do połowy października pobytu biegłych w Smoleńsku - mogą oznaczać obecność tzw. substancji wysokoenergetycznych.

Jak wtedy wyjaśniał szef warszawskiej WPO płk Ireneusz Szeląg, urządzenia wykorzystywane w Smoleńsku mogą w taki sam sposób sygnalizować obecność materiału wybuchowego, jak i innych związków np. pestycydów, rozpuszczalników i kosmetyków. Dodał, że wielokrotnie sygnalizowały one możliwość wystąpienia związków chemicznych o budowie podobnej do materiałów wysokoenergetycznych; reagowały np. na namiot wykonany z PCV.

"Wiarygodne są tylko badania laboratoryjne"

Według prokuratury dopiero badania laboratoryjne zabezpieczonych w Smoleńsku próbek będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych - próbki te były zaplombowane i zgodnie z zasadami obrotu prawnego pozostawały do wtorku w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

W pierwszej połowie listopada w rozmowie telefonicznej rosyjski wiceprokurator generalny Aleksander Zwiagincew zapewniał szefa polskiej prokuratury Andrzeja Seremeta o "daleko idącym wsparciu" w przyśpieszeniu realizacji wniosku w sprawie przekazania do Polski próbek z wraku Tu-154M.

W połowie listopada prokuratura ujawniła natomiast, że urządzenia, używane przy badaniu wraku w Smoleńsku, reagowały w analogiczny sposób podczas badań znajdującego się w Mińsku Mazowieckim drugiego samolotu Tu-154M i podawały sygnały mogące wskazywać na obecność materiałów wysokoenergetycznych, w tym wybuchowych.

Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  Też mam kilka takich próbek,kiedyś kupiłem od ruskich na bazarze--mogę Seremetowi odsprzedać

 • 4m5marek

  Oceniono 1 raz 1

  Ja mieszkam w Trójmieście i z dużą uwagą przysłuchiwałem się bezposredniej transmisji z posiedzenia komisji praw człowieka i sprawoiedliwości a tvp info wyłączyła taką ciekawą transmisję i włączyła lokalną w której jak zwykle nic ciekawego nie ma jakieś śmieciowe programy ku.........wa

 • zasadniczook

  Oceniono 1 raz 1

  sukces na miarę Tuska

 • swan_ganz

  Oceniono 3 razy 1

  wpolityce.pl/wydarzenia/42049-a-jednak-trotyl-sensacyjne-oswiadczenie-producenta-spekrtometrow-na-sejmowej-komisji-sprawiedliwosci
  C... uj wam sami wiecie gdzie manipulujące ćwoki..

 • zygaja58

  Oceniono 1 raz -1

  To naprawdę dużo tych- GMYZÓW.

 • stefanek-miau12

  Oceniono 1 raz -1

  Witam;
  @ wformularzuwystapilybledy
  Choć Sikor to nie minister z mojej bajki, to i tak jest sto razy lepszy od
  Min.S.Z. w nierządzie Wolaków A.Framugi, sukcesów zero a
  język Angielski kompromitacja na skale światową.

 • tuvalu1

  Oceniono 2 razy 0

  2 lata zajmie samo badanie czy nie doszło do zamiany zawartości pojemników.

 • czarny_kwiecien_2010

  Oceniono 1 raz 1

  Ja za PIS jestem i Kaczynskim.

 • kpiarz_w_bulu_i_nadzieji

  Oceniono 10 razy 6

  Czy wy jesteście na tyle głupi by myśleć,że nawet jak coś w tych próbkach było, to jest to ta nadal? Nie po to ruskie trzymały próbki ponad miesiąc by coś teraz znaleźć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje