Nieszczelne przewody paliwowe w dreamlinerach. Boeing kieruje samoloty na kontrole

05.12.2012 14:51
PLL LOT uspokaja - problem nie dotyczy polskiego Dreamlinera

PLL LOT uspokaja - problem nie dotyczy polskiego Dreamlinera (Fot. Błażej Krakowiak)

Koncern Boeing stwierdził w kilku swoich samolotach dreamliner problemy związane z nieszczelnymi przewodami paliwowymi, dlatego cała flota tych maszyn zostanie skierowana na przegląd. - Nasz samolot jest już z nieco późniejszych serii, zmodernizowanych pod wieloma względami. Dlatego nie otrzymaliśmy takiego polecenia - uspokajał w rozmowie z Radiem TOK FM rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski.
Wadliwe przewody w dreamlinerach mogą prowadzić do szybkiej utraty paliwa, wytracania prędkości, a nawet wybuchu pożaru - podkreśliła amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) w komunikacie. Skierowanie wszystkich Boeingów 787 Dreamlinerów na przegląd przez FAA jedynie "sankcjonuje inspekcje już zalecone przez Boeinga" - podkreślono.

Producent samolotów już w listopadzie zalecił liniom lotniczym posiadających dreamlinery przeprowadzenie inspekcji. Jak podał koncern, dotychczas sprawdzono około połowy z 33 maszyn będących obecnie w użyciu.

Dotychczas usterki stwierdzono w maszynach należących do japońskich przewoźników Japan Airlines oraz All Nippon Airways (ANA). Analitycy podkreślają, że podobne problemy nie należą do rzadkości, zwłaszcza w przypadku nowych modeli. - Teraz patrzymy tylko na konkretne przypadki, nie całą flotę. Nie można z tego wyciągać ogólnych wniosków - podkreślił specjalista Carter Leake z ośrodka BB&T Capital Markets.

W przypadku Boeinga środowy komunikat może jednak pogłębić niekorzystne wrażenie, jakie wywołało opóźnienie o ponad trzy lata premiery dreamlinera - zauważa agencja Reutera.

Polska ma samolot z nowszej serii

Wczoraj dreamliner amerykańskich linii United Airlines, lecący z Houston do Newark ze 184 osobami na pokładzie, musiał lądować awaryjnie w Nowym Orleanie na skutek stwierdzenia bliżej niesprecyzowanego problemu technicznego. Po lądowaniu wady nie znaleziono.

Polskie Linie Lotnicze LOT odebrały pierwszy z ośmiu zamówionych dreamlinerów w połowie listopada (drugi egzemplarz LOT ma otrzymać na początku stycznia 2013 r., kolejne trzy do marca, a ostatnie trzy w latach 2014-2015). Na szczęście nie jest on z serii wadliwych maszyn. - Żeby takie przeglądy wdrożyć, potrzebne jest zalecenie producenta. Ponieważ nasz samolot jest już z nieco późniejszych serii, zmodernizowanych pod wieloma względami, to takiego polecenia nie otrzymaliśmy od producenta i u nas się nic nie dzieje - powiedział w rozmowie z Radiem TOK FM rzecznik PLL LOT Leszek Chorzewski.

Polski przewoźnik jako pierwszy w Europie włączył tę maszynę do swojej floty. Pod koniec listopada w samolocie trzeba było wyregulować podwozie, co spowodowało krótkotrwałą przerwę w wykonywaniu lotów szkoleniowych.

W pierwszą podróż za Atlantyk dreamliner LOT poleci 16 stycznia 2013 r. do Chicago.

Zobacz także
 • Ponad sto osób w środę weszło na pokład Dreamlinera, który wylądował na bydgoskim lotnisku Dreamliner od środka. Tyle miejsca, że można robić fikołki
 • Dreamlinera mają wyróżniać duże okna. Zwykle w samolotach są one niewielkie - głównie z powodu możliwości konstrukcyjnych. Boeing chwali się, że mógł je powiększyć dzięki temu, że kadłub w dużej części zbudowany jest z materiałów kompozytowych Nowoczesny i luksusowy. Dreamliner od środka [ZDJĘCIA]
Komentarze (113)
Nieszczelne przewody paliwowe w dreamlinerach. Boeing kieruje samoloty na kontrole
Zaloguj się
 • harpaga

  Oceniono 130 razy 92

  Nasz LOT orzymał wersję beta, a inni wczesną wersję alfa. Jest się z czego cieszyć.

  Producenci jak zwykle wszystko testują na klienatach, ale reklamacji nie uwzględniają, za to prawa autorskie i patentowe jak najbardziej egzekwują.

 • ignatz

  Oceniono 81 razy 61

  Dyrektywy Zdatności (Airworthiness Directives, AD - wydawane przez nadzór lotniczy kraju posiadacza certyfikatu typu TC) czy Biuletyny Serwisowe (Service Bulletins, SB, wydawane przez posiadacza certyfikatu typu) ukazują się cały czas na właściwie wszystkie statki powietrzne. 787 to młoda i mocno skomplikowana konstrukcja i pewne rzeczy będą z niej wychodzić - nie ma się czym podniecać.

 • axenrolle

  Oceniono 50 razy 36

  A na TVN24 cisza zero informacji co trochę dziwi jeśli sobie przypomnieć co tam się dział gdy dreamliner przylatywał do Polski . Powiedzieć że o mało się nie zesrali to nic nie powiedzieć no chyba że teraz nie mają czasu bo "Kate zaciążyła"

 • kichchi

  Oceniono 88 razy 24

  czy czasem nad tymi systemami nie pracował pewien geniusz z Akron z programem którym dowodzi że skrzydło tu154 to kosiarka dla drzew

 • mipinas

  Oceniono 54 razy 12

  Jakbyście lecieli Dreamlinerem i wyciekłoby paliwo to jaki ostatni film obejrzelibyście przed śmiercią na jego cudownych LCD?

 • pijanymarynarz

  Oceniono 15 razy 11

  Zanim ponarzekacie... ciekawostka

  Układy paliwowe robi się w Polsce :)

 • starszy-65

  Oceniono 23 razy 9

  Nie róbmy paniki.

 • ellie54

  Oceniono 7 razy 5

  Dzisiejsi dziennikarze pampersiaki cieszą się byle czym jak murzyn blaszką

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje