Walka ze złodziejami samochodów. Niemcy instalują nowe kamery na drogach do Polski

05.12.2012 07:47
Przejście graniczne Lubieszyn-Linken

Przejście graniczne Lubieszyn-Linken (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Policja w graniczącej z Polską Saksonii przetestowała specjalne kamery systemu CatchKen. Fotografują samochody w poszukiwaniu tych skradzionych. Zdjęcia trafiają do elektronicznego systemu CatchKen, który porównuje numery tablic z numerami skradzionych aut.
System ten opracowała policja w Holandii i wdrożyła w połowie lat 90. - To kolejny kamień milowy na drodze walki ze złodziejami samochodów - ocenia minister spraw wewnętrznych Saksonii Markus Ulbig, który poinformował w Dreźnie o wdrożeniu systemu. Władze tego landu liczą na to, że kamery rzeczywiście pomogą odzyskiwać auta i łapać przestępców, choć do tej pory - podczas próbnych testów - nie wyłapały żadnego skradzionego samochodu.

By system rzeczywiście działał, ważny jest przede wszystkim refleks właścicieli skradzionych aut. To od nich zależy, jak szybko zgłoszą kradzież i dane nt. auta znajdą się w systemie CatchKen. Jeśli kamera zarejestruje skradziony samochód, którego numerów nie ma jeszcze w systemie, na nic się to nie przyda. System zachowuje zdjęcie i daje policji sygnał tylko wtedy, jeżeli zaraz po porównaniu okazuje się, że trafił na poszukiwane auto.

Jak przyznają władze, system przydaje się nie tylko do ścigania złodziei, ale i kierowców, którzy mają na koncie mniejsze wykroczenia. Podczas testów w Saksonii udało się namierzyć dwa auta, których właściciele zalegali z ubezpieczeniem i samochody były z tego powodu na policyjnej liście.

Łącznie podczas testów kamery zarejestrowały ponad 18 tys. tablic. Koszt wdrożenia systemu to 150 tys. euro.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • loginlogin69

  Oceniono 1 raz 1

  a jesli zlodzieje zaloza tablice z innego auta?

 • occam

  Oceniono 1 raz 1

  "Koszt wdrożenia systemu to 150 tys. euro."

  U nas taki system bez 1.5 miliona na start nie ma szans :DD

 • feurig59

  Oceniono 1 raz 1

  mniemam, że skradzione samochody w przeciągu co najwyżej godziny są już na terenie Polski, więc ten system służy do WSZYSTKIEGO innego, tylko nie do łapania złodziei (najbardziej prawdopodobna jest wzmożona kontrola własnych obywateli...)

 • pedersdorfer

  Oceniono 4 razy -2

  Polska musi załorzyc kamery ,podsłuchy dla rzadu gdzie sprzedajni politycy oddali polską gospodarke Niemcom,niszcząc ,sprzedajć polskie zakłady,które były konkurencyjne dla niemców ,Starej Ue.A co waszym zdaniem polacy powinni robic jak sa na BEZROBOCIU tyraja na umowach smieciowych za grosze,NIE maja socjalu ,opieki zdrowotnej?Żyby przeżyć w tym kolonialnym KONDOMINIUM ,MUSZĄ kraśc inaczej odbierac swoją zapłate od niemców za 2-wojne Światowa ,zniszczenie po 1989r Polskiej gospodarki przez ich agentów.Jak polacy beda mieli takie same warunki pracy jak w niemczech gdzie rząd stwarza dla kazdego normalne warunki ekzsytencji , ceny w sklepach mamy jednakowe lub nawet większe ,a zarobki jak w Afryce,lub bez socjalu ,TO człowiek zeby przeżyc musi KRAŚĆ,cieszcie się ze jeszcze nie mordują -bo człowiek w desperacji jest zdolny do wszystkiego.Tak doprowadziliscie polaków od 1945r Komunizmu czerwonego Stalina ,do komunizmu Bolszewickiego Niebieskiego w UE wchodząc na poniżających limitach produkcyjnych ,braku nowoczesnych technologi ,pieszyliście ze w UE dogonimy gospodarczo kraje zachodnie ,mineły 23-lata i co?Gó... z tego wyszło sprzedajne kanalie.dziwcie że kradną auta ?

 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda że myśmy nie robili zdjęć wjeżdżającym do Polski Niemcom w 1939 roku...

 • piotrz-ygmunt

  Oceniono 2 razy 2

  Jedna wielka polska zaraza, bez urazy dla normalnych obywateli!!! Powinni poucinać ręce za kradzież może wtedy się nauczą, a nie pakować do więzienia gdzie są utrzymywani z naszych pieniędzy bo po wyjściu są jeszcze większym marginesem!!!

 • op_par

  Oceniono 4 razy -2

  Uwielbiam takie artukuly ze wskazówkami dla zlodzieji! : Kradnj szybko i natychmiast za granicé! Wez tablice ze swojego auta to ten Gó....niany system cié nie namierzy!
  Czemu do redakcji przyjmujá matolów? Za paré groszy za wierszówké sá gotowi narobic szkód na miliony w bezpieczenstwie Panstwa, kraju, osób?

 • aquanta

  Oceniono 5 razy 1

  Koszt to 150 tys euro ? A nie 150 mln. ? Czyżby Niemcy mieli działającą ustawę o zamówieniach publicznych ?

 • vomitorium1

  Oceniono 1 raz 1

  teraz
  to niemcy
  będą biadolić
  (że zakup
  nowych
  samochodów
  im maleje)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje