Kongres CDU: Rekordowy wynik Angeli Merkel

Angela Merkel na kongresie CDU

Angela Merkel na kongresie CDU (Fot. KAI PFAFFENBACH REUTERS)

Angela Merkel będzie przez następne dwa lata dalej kierować partią CDU. W głosowaniu uzyskała rekordowy wynik. Przedtem oświadczyła w przemówieniu, że jej rząd jest najlepszym od czasu zjednoczenia Niemiec.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła swój rząd koalicyjny z FDP jako najlepszy od chwili przywrócenia jedności Niemiec. Powiedziała, że CDU pracuje dla przyszłości, podczas gdy SPD zajmuje się dalej wyłącznie przeszłością.

Podczas wystąpienia na kongresie CDU w Hanowerze Merkel powtarzała niczym mantrę, że kieruje znakomitym rządem. Raz po raz podkreślała ogromne zasługi swojej partii. Wyraziła też przekonanie, że niełatwo będzie jej dorównać. Nawiązując do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, ostrzegła, że "z samej wdzięczności się człowieka nie wybiera".

Pozytywny bilans rządów

Szefowa CDU sporządziła pozytywny bilans rządów CDU/CSU i FDP. Merkel zapewniła, że chrześcijańskich demokratów "ciągle jeszcze łączy niemało z Wolnymi Demokratami". Wolni Demokraci to oficjalna nazwa partii liberałów FDP. Dodała jednak, że jej partner koalicyjny "musi się jeszcze bardziej przyłożyć", żeby można było kontynuować z nim współpracę rządową.

W tym kontekście Merkel nie odmówiła sobie żartobliwej uwagi pod adresem FDP. Przytoczyła bowiem fragment programu satyrycznego, w którym powiedziano kiedyś, że "Bóg tylko dlatego stworzył FDP, żeby poddać chadeków życiowemu sprawdzianowi". Chodziło jej o ciągłe utarczki między partnerami koalicyjnymi. Sala zareagowała salwą śmiechu.

W sondażach publicznych FDP plasuje się obecnie poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego.

"CDU trzyma kurs"

Niezależnie od odniesionych przez rząd sukcesów kanclerz nie omieszkała również ostrzec delegatów: "Żyjemy w niespokojnych czasach, a niekiedy jesteśmy jak statek na wzburzonym morzu. Mimo to CDU trzyma kurs i prowadzi kraj w wytyczonym kierunku" - dodała z dumą.

Zadania na najbliższe lata

Za najważniejsze zadania Merkel uważa oddłużenie państwa, postęp w pokojowym procesie na Bliskim Wschodzie, politykę energetyczną, reagowanie na zmiany demograficzne i kwestie związane z internetem, który jest jednocześnie - jak powiedziała - "przekleństwem i błogosławieństwem".

Szefowa CDU zaznaczyła, że pozytywny rozwój gospodarczy w Niemczech jest zasługą wielu pracowitych ludzi i odpowiednich warunków ramowych. - W latach czerwono-zielonej koalicji (koalicji SPD i partii Zielonych - przyp. red.) te warunki nie przedstawiały się najlepiej i utrudniały rozwój - zaznaczyła Merkel, podkreślając, że plany opozycji, zmierzającej do podwyżek podatków, były "programem zagrożenia dla średniej przedsiębiorczości".

Wyzwania globalne

Kanclerz Merkel wezwała Niemcy i Europę do wzmożenia wysiłków w obliczu globalnego rozwoju z udziałem coraz silniejszych konkurentów jak Chiny i Indie. - Niemcy rywalizują się z tymi krajami o wpływy, wartości demokratyczne i utrzymanie dobrobytu. Nasz styl życia i gospodarowania, nasze wartości - to wszystko są wielkie wyzwania - podsumowała szefowa CDU i dodała, że "jest to herkulesowe zadanie naszych czasów, dla naszego pokolenia".

Nawiązując do międzynarodowego kryzysu finansowego i zadłużeniowego, Merkel ostrzegła przed zbytnią beztroską. Powiedziała, że nadal zamierza zabiegać o to, by Europa zdała "największy sprawdzian od podpisania traktatów rzymskich przed 55 laty".

Na kongresie CDU Merkel ponownie opowiedziała się za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych i ściślejszej regulacji globalnego sektora finansowego. Niemcy zrobią też wszystko, by lepiej kontrolować fundusze hedgingowe i parabanki.

Rekordowy wynik

Po południu delegaci na kongres CDU po raz siódmy wybrali Angelę Merkel na szefową CDU. Uzyskała najlepszy jak dotąd wynik, bo 97,94 procent poparcia (ostatnio 90,4 procent).

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Berlin. Protest przeciw cięciom: Tak dla solidarności i pracy, nie - dla surowej polityki "Niemcy przesypiają czas dobrobytu. Musimy się ostro wysilić"
 • Artykuł "Bilda" o słowach prezydenta Gaucka "Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy" - burza w sieci po słowach Gaucka
Komentarze (16)
Kongres CDU: Rekordowy wynik Angeli Merkel
Zaloguj się
 • al-bundy

  Oceniono 38 razy 10

  Wow, to lepiej od Ericha Honeckera, brawo!

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 13 razy 9

  Prezes to nawet w swojej sekcie takiego poparcia nie ma.

 • lblblblb

  Oceniono 15 razy 9

  No to Łukaszenka zzielenieje z zazdrości :)

 • srull

  Oceniono 2 razy 2

  "Właściciel od 7 lat mieszka w sklepie z pitbullami "

  Klikam na to a wyskakuje artykuł o Merkel. W sumie to może i nie pomyłka, zważywszy na fakt że jest kanclerzem od 2005 roku:-)

 • mabln

  Oceniono 3 razy 1

  Pogratulować tylko Pani Merkel ;)

 • heniek_szuflada

  Oceniono 1 raz -1

  Merkel to jak platforma aləs ˈɡute

 • adammichnikoff

  Oceniono 20 razy -6

  Nic jej to nie da. W przyszłym roku i tak straci władzę, bo całe Niemcy to nie CDU, a ponieważ przystawka FDP raczej nie wejdzie do reichstagu to ta NRD-owska uczona będzie się musiała pożegnać z rządem. Oby na zawsze, bo już wystarczająco naszkodziła w całej Europie i długo będzie trzeba po niej sprzątać.

 • mr.knox

  Oceniono 33 razy -9

  Widac, ze Niemcy kontynuluja stare tradycje totalitarnych rezimow. Hitler, Stalin, Chruszczow, Brezniew, itd, tez mieli blisko 100% poparcia. Jablko nie spada daleko od jabloni...

 • mszczepaniak90

  Oceniono 24 razy -10

  A Tusio rozpacza, że tak mało ma :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje