Sikorski: Rozmawiałem z Clinton i Lawrowem o potrzebie powrotu do Polski wraku TU-154

04.12.2012 19:18
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Podczas Rady NATO-Rosja w Brukseli ponownie poruszyłem potrzebę powrotu do Polski wraku TU-154. Także w rozmowach z S. Lawrowem i H. Clinton" - napisał na Twitterze szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Sikorski nie wyjawił, jaki był skutek jego rozmowy z politykami na temat powrotu wraku do Polski.

Minister poinformował, że NATO, niezależnie od sprzeciwu Rosji, podejmuje decyzję o rozmieszczeniu baterii pocisków antyrakietowych Patriot w Turcji. - Rosja może mieć swoje stanowisko, ale Sojusz sam będzie decydował o tym, jak bronić swoich członków na swoim terytorium w przypadku, gdy ci członkowie, tak jak w przypadku Turcji są narażeni na ostrzał czy na zestrzeliwanie swoich samolotów - powiedział polskim dziennikarzom Sikorski w Brukseli w przerwie obrad szefów dyplomacji państw NATO.

To, że w ramach artykułu 4 (mówi o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa członkowskiego - red.) Traktatu Północnoatlantyckiego kraje Sojuszu w praktyczny sposób wyrażają swoją solidarność z Turcją, dobra wiadomość dla państw granicznych NATO, takich jak Polska - podkreślił.

"Mimo różnic NATO realizuje z Rosją wiele inicjatyw"

Sikorski wypowiadał się już po zakończeniu Rady NATO - Rosja. Zwracał uwagę, że jest ona ważna dla Moskwy, skoro przyjechał na nią szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, choć dzień wcześniej w Turcji złamał rękę.

Sikorski zwracał uwagę, że mimo różnic zdań m.in. w sprawie Syrii NATO realizuje z Rosją wiele inicjatyw. - Już 50 tys. kontenerów zostało przetransportowanych drogą północną z Afganistanu tranzytem przez Rosję. Razem z Rosją NATO stworzyło system monitoringu przestrzeni powietrznej, współpracujemy przeciwko piractwu i przeciwko szmuglowi narkotyków - wyliczał.

Sikorski przyznał jednocześnie, że nie tylko kwestia Syrii, ale też sprawa Gruzji czy obrony przeciwrakietowej różni NATO i Rosję. Ocenił przy tym, że sama rozmowa o tym i "docieranie" wspólnego stanowiska świadczy o stabilności relacji między partnerami.

Szef MSZ powiedział, że obie strony podjęły wspólną decyzję, by jeszcze raz na szczeblu eksperckim przyjrzeć się mapom zagrożeń związanych z bronią rakietową.

Jeżeli Syria użyje broni chemicznej, NATO będzie interweniować

Odnosząc się do głównego tematu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, czyli Syrii, ocenił, że jeśli reżim prezydenta Baszara el-Asada użyje broni chemicznej przeciwko siłom opozycji, to społeczności międzynarodowej trudno będzie powstrzymać się od interwencji.

- Nie zakładam, że reżim syryjski postrada zmysły, ale gdyby użył broni masowego rażenia, to wie, że konsekwencje będą bardzo poważne - stwierdził. - To by było drastyczne pogwałcenie międzynarodowej zasady obowiązku opieki nad własnymi obywatelami. Jak to już było powiedziane, społeczności międzynarodowej trudno byłoby się powstrzymać od interwencji - dodał Sikorski.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen także ostrzegał Syrię, że ewentualne użycie przez nią broni chemicznej wywoła "natychmiastową reakcję" wspólnoty międzynarodowej.

Konflikt syryjski pochłonął 40 tys. ofiar

Sojusz, jak zapowiedział Rasmussen, powinien zdecydować jeszcze we wtorek o rozmieszczeniu baterii pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot w będącej członkiem NATO Turcji, by chronić ją przed atakiem z Syrii.

Rosja sprzeciwia się rozmieszczeniu rakiet Patriot w Turcji, twierdząc, że spowoduje to eskalację krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. Ponadto Rosja postrzega rozmieszczenie baterii antyrakietowych w pobliżu swoich granic jako zagrożenie dla swego bezpieczeństwa.

Wystrzelone z Syrii pociski artyleryjskie zabiły dotychczas w Turcji pięć osób. W syryjskim konflikcie, jak utrzymują obrońcy praw człowieka, zginęło już około 40 tysięcy osób.

Zobacz także
Komentarze (183)
Sikorski: Rozmawiałem z Clinton i Lawrowem o potrzebie powrotu do Polski wraku TU-154
Zaloguj się
 • gordon26

  Oceniono 95 razy 57

  Ławrow pokiwał głową i powiedział, da
  ale śledztwo trwa a wiecie Towarzyszu u nas prokuratora jest niezależna . nic nie mogę zrobić, sami wiecie.

 • sks-uj-new

  Oceniono 79 razy 35

  Lawrow zagral z Sikorskim w szachy a Sikorski myslal ze gra w warcaby....

 • ryte0111

  Oceniono 102 razy 30

  Brawo. Pan minister obudził się ze śpiączki. Sukces polskiej medycyny. Brawo.

 • hotin

  Oceniono 33 razy 21

  Radziu! Ale Cię prawdziwi Polacy kochają pisząc tak chwalebne posty na Twój temat! Czy aby nie wiesz dlaczego?

 • talking_head

  Oceniono 80 razy 18

  Ten twitterowy pajac myśli ze jak porozmawia to coś wskóra !
  Żałosny kabotyn. Ruskie oddadzą jak zechcą, na razie bawią się Tuskiem i jego ferajną patrząc jak im się trzęsą portki ze strachu. No w końcu co jak co ale nawet Tusk chyba wie że Putin nagrał rozmowę z nim na sopockim molo.

 • absolute_dissent

  Oceniono 25 razy 17

  Doskonałe zagranie.Zaprawdę, godne tak wpływowego intelektualisty.

 • sks-uj-new

  Oceniono 95 razy 13

  WOW! Naprawde? Rozmawiales? I co? Pewnie to samo.Pewnie nie pamietasz ze wkrotce minie 3 lata od momentu katastrofy. A moze powiesz kto pozwolil na tak skandaliczna sytuacje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje