Sikorski: Rozmawiałem z Clinton i Lawrowem o potrzebie powrotu do Polski wraku TU-154

04.12.2012 19:18
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Podczas Rady NATO-Rosja w Brukseli ponownie poruszyłem potrzebę powrotu do Polski wraku TU-154. Także w rozmowach z S. Lawrowem i H. Clinton" - napisał na Twitterze szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Sikorski nie wyjawił, jaki był skutek jego rozmowy z politykami na temat powrotu wraku do Polski.

Minister poinformował, że NATO, niezależnie od sprzeciwu Rosji, podejmuje decyzję o rozmieszczeniu baterii pocisków antyrakietowych Patriot w Turcji. - Rosja może mieć swoje stanowisko, ale Sojusz sam będzie decydował o tym, jak bronić swoich członków na swoim terytorium w przypadku, gdy ci członkowie, tak jak w przypadku Turcji są narażeni na ostrzał czy na zestrzeliwanie swoich samolotów - powiedział polskim dziennikarzom Sikorski w Brukseli w przerwie obrad szefów dyplomacji państw NATO.

To, że w ramach artykułu 4 (mówi o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa członkowskiego - red.) Traktatu Północnoatlantyckiego kraje Sojuszu w praktyczny sposób wyrażają swoją solidarność z Turcją, dobra wiadomość dla państw granicznych NATO, takich jak Polska - podkreślił.

"Mimo różnic NATO realizuje z Rosją wiele inicjatyw"

Sikorski wypowiadał się już po zakończeniu Rady NATO - Rosja. Zwracał uwagę, że jest ona ważna dla Moskwy, skoro przyjechał na nią szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, choć dzień wcześniej w Turcji złamał rękę.

Sikorski zwracał uwagę, że mimo różnic zdań m.in. w sprawie Syrii NATO realizuje z Rosją wiele inicjatyw. - Już 50 tys. kontenerów zostało przetransportowanych drogą północną z Afganistanu tranzytem przez Rosję. Razem z Rosją NATO stworzyło system monitoringu przestrzeni powietrznej, współpracujemy przeciwko piractwu i przeciwko szmuglowi narkotyków - wyliczał.

Sikorski przyznał jednocześnie, że nie tylko kwestia Syrii, ale też sprawa Gruzji czy obrony przeciwrakietowej różni NATO i Rosję. Ocenił przy tym, że sama rozmowa o tym i "docieranie" wspólnego stanowiska świadczy o stabilności relacji między partnerami.

Szef MSZ powiedział, że obie strony podjęły wspólną decyzję, by jeszcze raz na szczeblu eksperckim przyjrzeć się mapom zagrożeń związanych z bronią rakietową.

Jeżeli Syria użyje broni chemicznej, NATO będzie interweniować

Odnosząc się do głównego tematu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, czyli Syrii, ocenił, że jeśli reżim prezydenta Baszara el-Asada użyje broni chemicznej przeciwko siłom opozycji, to społeczności międzynarodowej trudno będzie powstrzymać się od interwencji.

- Nie zakładam, że reżim syryjski postrada zmysły, ale gdyby użył broni masowego rażenia, to wie, że konsekwencje będą bardzo poważne - stwierdził. - To by było drastyczne pogwałcenie międzynarodowej zasady obowiązku opieki nad własnymi obywatelami. Jak to już było powiedziane, społeczności międzynarodowej trudno byłoby się powstrzymać od interwencji - dodał Sikorski.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen także ostrzegał Syrię, że ewentualne użycie przez nią broni chemicznej wywoła "natychmiastową reakcję" wspólnoty międzynarodowej.

Konflikt syryjski pochłonął 40 tys. ofiar

Sojusz, jak zapowiedział Rasmussen, powinien zdecydować jeszcze we wtorek o rozmieszczeniu baterii pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot w będącej członkiem NATO Turcji, by chronić ją przed atakiem z Syrii.

Rosja sprzeciwia się rozmieszczeniu rakiet Patriot w Turcji, twierdząc, że spowoduje to eskalację krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. Ponadto Rosja postrzega rozmieszczenie baterii antyrakietowych w pobliżu swoich granic jako zagrożenie dla swego bezpieczeństwa.

Wystrzelone z Syrii pociski artyleryjskie zabiły dotychczas w Turcji pięć osób. W syryjskim konflikcie, jak utrzymują obrońcy praw człowieka, zginęło już około 40 tysięcy osób.

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • belferski

  0

  Hilary Clinton zemdlała z wrażenia.

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  a co pan minister powiedzial na temat decyzji o budowie tysiecy mieszkan na ziemiach okupowanych przez rodakow pana ministra jako zemsta za poparcie jakiego doznala Palestyna w ONZ?
  o, pan minister nie ma zdania? to sie zona zmartwi.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  A nie możecie wstawić chociaż raz w swojej GAZ WYB prawdziwej informacji?

  Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że nie uzyskał od szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa informacji o dacie powrotu do Polski wraku Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Samolot ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa.

  wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/412699,sikorski-nie-uzyskalem-daty-powrotu-wraku-tu-154m-do-polski.html

 • noken

  Oceniono 1 raz 1

  czy mi sie wydaje czy ten klamczuch mowil o prosbach o pomoc usa w sprawie smolenska jako o czynach zdradzieckich? panie zdradku, no jak to tak

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  Pociski wystrzelone z Syrii zabiły w Turcji 5 osób.Tylko kto te pociski wystrzelił?

 • robot_nick

  Oceniono 5 razy 3

  Jak Ławrow zobaczył srogie oblicze, to pewnie pobladł ze strachu i na plecach samolot na przyniesie. Radziu, Radziu, daj już spokój i napisz na tweeterze, że coś ciekawego w tv obejrzałeś.

 • uzdek98

  Oceniono 7 razy 5

  nasz monsz stanu PO raz kolejny POgrozil palcem wielkim tego swiata... az mu lustro w hotelu peklo tak sie nadal... a POtem na skoczyl na lozeczko odpalil POlski program w TV i siegnal PO browarek...

 • pancerna_pchla

  Oceniono 11 razy 1

  Przypomnę, że sprowadzanie odpadów i śmieci na teren RP jest prawnie zabronione.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje