Egipt. Tysiące demonstrantów przed pałacem prezydenckim. Mohammed Mursi uciekł

04.12.2012 18:41
Egipska policja użyła gazu łzawiącego wobec uczestników demonstracji przeciwko prezydentowi Mohammedowi Mursiemu w pobliżu pałacu prezydenckiego w Kairze. W obliczu zamieszek prezydent opuścił pałac.
Protestujący przedarli się przez policyjne blokady - relacjonuje na żywo egipska telewizja. W pobliżu pałacu zgromadziły się tysiące ludzi z - jak to określili - "ostatnim ostrzeżeniem" dla Mursiego, który 22 listopada ogłosił dekret znacznie zwiększający uprawnienia głowy państwa. "Lud chce upadku reżimu" - skandowali demonstranci.

Jak podała agencja Reuters, powołując się na dwa niezależne od siebie źródła z otoczenia prezydenta, Mohammed Mursi opuścił pałac prezydencki w obliczu zamieszek, jakie trwają w jego okolicy.

Kontrowersyjne dekraty

Mursi wydał dekrety, które znacznie rozszerzają jego prerogatywy. Nadał sobie prawo do "podejmowania decyzji, które chroniłyby rewolucję". Z dekretów wynika, że żaden organ, nawet sąd najwyższy, nie może unieważnić decyzji szefa państwa do czasu ukończenia prac nad nową konstytucją, najpewniej w połowie lutego.

Jeden z dekretów nakazuje powtórne procesy wysokich urzędników ery Mubaraka. Inny uniemożliwia rozwiązanie zdominowanego przez islamistów Zgromadzenia zajmującego się opracowaniem nowej konstytucji kraju i daje mu więcej czasu na zakończenie prac. Z prac nad nową ustawą zasadniczą zrezygnowali już przedstawiciele środowisk liberalnych i świeckich.

Dekret zakładający powtórzenie procesów oznacza, że Mubarak również może być powtórnie sądzony. Były prezydent został skazany w czerwcu na karę dożywotniego więzienia za współudział w zabójstwie kilkuset demonstrantów w trakcie krwawego tłumienia ubiegłorocznych protestów, które go obaliły.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • tybet64

  Oceniono 5 razy -3

  Tak bardzo chcieli mieć demokrację.Amerykańską.To niech teraz debile cierpią.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Przeprowadziła się do shcronu i bunkra. Coś bardzo do łukaszenki podobny ten Arab. Nic się nie zmieniło dla egipcjan, tylko inne nazwisko dyktatora.. Chyba więcej religii, mniej pracy i chleba. B.Klimkiewicz.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 1

  Mają demokracje.

 • pierwszy_leming

  Oceniono 4 razy 0

  Good morning Lemmings! Zobaczcie co będzie się działo z waszym słońcem peru i bulem. To jest przepowiednia!

 • kefasp

  Oceniono 5 razy 5

  Mursi to taki sam błazen jak Łukaszenka na Białorusi. Obydwoje zostali wybrani w demokratycznych wyborach, a teraz uprzykrzają wszystkim życie.
  Teraz Mursi pokazał prawdziwą gębę islamistów.
  Życzę wszystkim Egipcjanom aby uwolnili się raz na zawsze od zacofanych islamistów, którzy mogą pogrążyć Egipt w zacofaniu i izolacji.

 • nbf1

  Oceniono 10 razy 4

  tem powiedziałem jednemu egipcjaninowi, że zatęsknią za Mubarakiem to sie śmiał a Mubarak byl gwarantem stabilności w tym dzikim kraju. Egipt to wylęgarnia lenistwa i terroryzmu a jeszcze do tego rządzi tam islamista. Jak dalej tak bedzie to Egipt pójdzie na dno - zreszta już poszedł. Gwarantem stabilności byl by gabinet złożony z samych koptów bez żadnego islamskiego terrorysty

 • chango

  Oceniono 11 razy 7

  Mursi zostawił w swoim pałacu ciapcie króliczki z różowymi pomponikami.. tak szybko spierd..lał.

  Ej tam.. U nas na topie.. Patrzcie i uczcie się.
  Wy będziecie spier..lać tam gdzie pan szanowny Bagsik..

  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje