Tajfun na Filipinach. Co najmniej 43 ofiary śmiertelne [ZDJĘCIA]

04.12.2012 16:49
Tajfun przesuwa się obecnie na północny zachód i w czwartek
najpewniej dotrze nad Morze Południowochińskie.

Tajfun przesuwa się obecnie na północny zachód i w czwartek najpewniej dotrze nad Morze Południowochińskie. (Fot. STRINGER/PHILIPPINES Reuters)

Co najmniej 43 osoby zginęły na wschodzie wyspy w wyniku wywołanych przez tajfun powodzi i osunięć ziemi - poinformowała telewizja ABS-CBN. Ewakuowano ponad 155 tys. ludzi.
Atak żywiołu nastąpił o świcie na wyspie Mindalo, którą zamieszkują głównie muzułmanie. Tajfun wyrywał drzewa i zrywał dachy, prędkość wiatru dochodziła do 210 km na godzinę.

Dziennikarz telewizji ABS-CBN naliczył 43 ofiary śmiertelne powodzi i osunięć ziemi, do których doszło w górniczej miejscowości New Bataan. Zalana została m.in. baza wojskowa. Według rzecznika armii zaginionych jest sześciu żołnierzy. Przedstawicielka służb ratunkowych Liza Mazo powiedziała, że liczba zabitych najpewniej będzie jeszcze wyższa.

"To będzie najpotężniejszy tajfun w 2012 roku"

Miejscowości i wsie na Mindanao są pogrążone w ciemnościach, gdyż odłączono tam elektryczność, aby uniknąć pożarów i porażeń prądem - pisze agencja AFP. W środkowej i południowej części Filipin wstrzymano loty krajowe. Nie kursują też promy, zamknięte są szkoły oraz niektóre firmy.

Jak pisze agencja Reutera, dzięki wczesnej ewakuacji udało się uniknąć wyższej liczby ofiar. Swoje domy, położone nad brzegiem morza, wzdłuż rzek i na obszarach zagrożonych powodzią i osunięciami ziem, opuściło ponad 155 tys. osób. Ewakuowani trafili do ponad tysiąca schronisk, które otwarto w szkołach lub świątyniach.

Prezydent Filipin Benigno Simeon "Noynoy" Cojuangco Aquino III zaapelował w poniedziałek wieczorem do obywateli o ostrożność. - Nie należy lekceważyć Bopha. Będzie to najpotężniejszy tajfun w naszym kraju w 2012 roku - powiedział.

16 tajfun w tym roku

Tajfun przesuwa się obecnie na północny zachód i w czwartek najpewniej dotrze nad Morze Południowochińskie. Minister rolnictwa Proceso Alcala powiedział w poniedziałek, że oczekuje minimalnych strat w uprawach ryżu i kukurydzy. Tłumaczył, że ryż i kukurydza zostały posadzone niedawno.

Co roku nad Filipinami przechodzi ok. 20 tajfunów. Bopha jest 16. tajfunem w tym roku.

W 2011 roku w 29 tajfunach zginęło około 1,5 tys. osób. W różnym stopniu dotknęły one prawie 10 proc. 90-milionowej ludności kraju.

Zobacz także
Skomentuj:
Tajfun na Filipinach. Co najmniej 43 ofiary śmiertelne [ZDJĘCIA]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje