Porażka Gowina. Rząd zgodził się na Konwencję o zapobieganiu przemocy

04.12.2012 16:28
Donald Tusk i Jarosław Gowin

Donald Tusk i Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Rząd jednomyślnie wyraził zgodę na podpisanie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Z dopiskiem, że będzie stosowana zgodnie z konstytucją. To spowodowało, że za konwencją był nawet jej wróg - Jarosław Gowin. To właśnie konserwatywny minister sprawiedliwości przez miesiące blokował przyjęcie konwencji. - Za tę dyskusję już się wstydzę - mówi nam jego partyjny kolega Adam Szejnfeld.
- Czeka nas jeszcze dyskusja w parlamencie i podpis prezydenta. Ale sądzę, że po tym jak - dość niespodziewanie - Rada Ministrów jednomyślnie przyjęła zgodę na podpisanie konwencji, jestem optymistą jeśli chodzi o pracę w parlamencie - powiedział premier Donald Tusk. Mimo tej pełnej zgody wśród ministrów - konwencja jak mówił premier - została opatrzona specjalnym dopiskiem.

- Nie ukrywaliśmy, że niektóre przepisy konwencji są kontrowersyjne. Szczególnie jeśli chodzi o skutki o charakterze prawnym. To spowodowało, że nasza uchwała jest opatrzona oświadczeniem rządu polskiego w brzmieniu: Rzeczpospolita Polska oświadcza, że będzie stosować konwencję zgodnie z zasadami i przepisami Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - oznajmił Tusk.

Czego bał się Gowin?

Dopisek udobruchał najprawdopodobniej konserwatystów w PO, którzy twierdzili, że Polska - ratyfikując konwencję - zobowiąże się do realizacji postulatów trudnych do pogodzenia z naszą konstytucją. Jarosław Gowin, lider konserwatywnego skrzydła Platformy o dokumencie Rady Europy mówił, że jest szkodliwy, zniszczy tradycyjny model małżeństwa i może upowszechniać homoseksualizm. Przez wiele miesięcy blokował decyzję rządu.

Sprawa skłóciła Platformę - Ta konwencja powinna się urodzić bez takich bólów porodowych. Za tę dyskusję już się wstydzę. Tak Adam Szejnfeld z PO - w rozmowie z TOK FM - podsumowuje zamieszanie wokół uchwały.

Wprowadzić dyscyplinę

Konwencję przyjął rząd, teraz trafi do parlamentu i - jeśli przejdzie - trafi do podpisu prezydenta. Szejnfeld jest przekonany, że w klubie PO powinna obowiązywać dyscyplina, gdy Sejm będzie głosował w tej sprawie. - Mamy taką zasadę, że w sprawach, które określamy mianem sumienia dyscypliny nie wprowadzamy. Ja bym tu nie kwalifikował i nie podpisywał się pod takim pojęciem, a więc byłbym za dyscypliną - mówił TOK FM. Pytanie, co wtedy zrobił minister Gowin, który z całą frakcją konserwatystów z PO jest konwencji zdecydowanie przeciwny. Podobnie jak PiS i Solidarna Polska. Za jest lewica i większa część PO. Zdaniem Dariusza Jońskiego z SLD nie ma szans, by Sejm konwencję przyjął - w obecnej kadencji parlament jest według niego zbyt prawicowy.

Co jest w konwencji?

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji.

Nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej infolinii działającej 24 godziny na dobę dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • cwpcwp

  0

  Ta niewinnie brzmiąca konwencja to jakiś absurd, który za propagowaniem pedalstwa, feminizmu i gender nie będzie nikogo chronił, a jedynie zwalczał kulturę, tożsamość i tradycję..... , no i tak jak niektórzy tu wspominają pewnie promował pomówienia natury obyczajowej.....
  stop-seksualizacji.pl/index.php/konwencja-ws-przemocy-wobec-kobiet/item/6-konwencja-rady-europy-o-zapobieganiu-i-zwalczaniu-przemocy-wobec-kobiet-i-przemocy-domowej-furtka-do-wprowadzenia-gender/6-konwencja-rady-europy-o-zapobieganiu-i-zwalczaniu-przemocy-wobec-kobiet-i-przemocy-domowej-furtka-do-wprowadzenia-gender

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 0

  Żal mi trochę Gowina znowu będzie miał problemy z rozgrzeszenie,a tu wigilia na karku..

 • kik.ika

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin się bał że maltretowane kobiety nagle dowiedzą się że nie muszą tak żyć i że mogą się uwolnić od swoich oprawców (często od swoich mężów). A to by było takie straszne, gdyby nagle tyle rozwodów by było. A rozwody są takie niechrześcijańskie. No i najgorsze, gdyby nagle przestały być uzależnione od swoich mężów. Nie ważne czy bite, byle by przykute łańcuchem do kuchni. Naprawdę szczerze współczuje żonie Gowina.

 • ko-gut

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się kobiety nie bije , to jej wątrobą gnije Panie Gowin !

 • byton2

  Oceniono 1 raz 1

  Jedną z wad demokracji jest to, że misie o wyjątkowo małym rozumku mogą decydować o życiu publicznym ogółu społeczeństwa

 • zbycholj23

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin to największa POrażka.

 • atlas41

  Oceniono 2 razy 2

  Wygral po prostu zdrowy rozsadek i cos co wydaje sie byc rzecza oczywista w wielu demokratycznych krajach do ktorych przeciez tez chcemy sie zaliczac.
  Cala dyskusja na ten temat byla po prostu zenujaca i uwlaczajaca naszej godnosci
  A opus dei Gowin gdyby mial choc troche godnosci powinien sie juz dawno podac do dymisji, a poniewaz jej niema to jest obecnie takim politycznym zoombie.
  Az przykro patrzec, ale zasluzyl sobie na to i to bardzo glownie swoja sluzalczoscia w stosunku do wiochoskopatu i watykanskiego kosciola.

 • olias

  Oceniono 7 razy -1

  zabawne lemingi nie jarzą ze Unia robi ich po raz setny w wał w ten sam sposób - miesza w jednym akcie przemoc domową i bicie żony z kolejnymi zdobyczami prawnymi gejów.

 • prerekwizyt

  Oceniono 4 razy 0

  Wątpliwości i sceptycyzm ministra Gowina były w pełni usprawiedliwione. Dlaczego tak sądzę? Gdyż czytałem ową konwencję. Czy ci, którzy wypowiadają złośliwe komentarze, też to uczynili? "Postępowi" entuzjaści - zobaczycie, jakie będą PRAKTYCZNE tego konsekwencje. Gwarantuję, że wielu z was straci ten entuzjazm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje