Lekarze chcą po 200 złotych od NFZ. Mówią, że ich nęka i straszy

Recepty

Recepty (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

NFZ zastrasza lekarzy - uważa Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków. Fundusz wysyła medykom, którzy nie podpisali umowy z NFZ na wystawianie recept na leki refundowane, pisma. Stowarzyszenie apeluje do swoich członków, by domagali się odszkodowania. Nie wykluczają, że sprawa zakończy się w sądzie.
W piśmie Fundusz informuje o możliwości podpisania umowy oraz "wzywa Panią/Pana w terminie do 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma do złożenia pisemnych wyjaśnień w sprawie bezprawnego wystawiania recept refundowanych". - Taka insynuacja jest nie do przyjęcia. To w zasadzie pomówienie - oburza się Jacek Przybyło, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków. - Zdecydowana większość osób, które nie podpisały tych umów, jest świadoma, czego im nie wolno. W związku z tym nie wypisują takich recept i poczuli się oskarżeni, że działają bezprawnie - dodaje.

Niech płacą za insynuacje

Dr Przybyło uważa, że pismo NFZ jest manipulacją, dlatego każdy lekarz powinien zareagować i odpowiedzieć na nie. Stowarzyszenie lekarzy praktyków przygotowało dla kolegów wzór pisma, w którym jest mowa o przeprosinach i o wpłacie przez NFZ 200 zł na społeczny cel związany ze służbą zdrowia. - Od momentu rozpoczęcia akcji mailingowej kilka tysięcy lekarzy pobrało te dokumenty - informuje prezes SLP.

Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków nie wyklucza także wystąpienia na drogę sądową w imieniu lekarzy, którzy nie podpisali umowy z NFZ na wystawianie recept na leki refundowane. A jest to - według stowarzyszenia - ponad połowa lekarzy w skali kraju.

Lekarze, którzy nie są pewni, czy nie wypisali recepty na leki refundowane powinni - wg Stowarzyszenia - zażądać od funduszu dowodów.

NFZ: urząd robi swoje

NFZ nie chce się nad sprawą rozwodzić. Rzecznik centrali NFZ stwierdza jedynie, że urzędnicy wykonują tylko swoje obowiązki i wysyłają pisma z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. - Nie jest to żadna forma zastraszania, a już na pewno nie jest to powód do jakichkolwiek roszczeń - stwierdza Andrzej Troszyński.

Zobacz także
Komentarze (62)
Lekarze chcą po 200 złotych od NFZ. Mówią, że ich nęka i straszy
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 46 razy 34

  Do autorów:

  Proszę zmienić tytuł, bo takie sformułowanie wprowadza w błąd i jest MANIPULACJĄ.

  "Lekarze chcą po 200 złotych od NFZ. Mówią, że ich nęka i straszy"

  LEKARZE ŻĄDAJĄ OD NFZ WPŁATY 200 ZŁOTYCH NA CEL SPOŁECZNY

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 56 razy 34

  Wszystkim, którzy nie zrozumieli i plują na lekarzy wyjaśniam, że chodzi o pisma z NFZ wysyłane do lekarzy, którzy nie podpisali OSOBNEJ umowy z NFZ na wystawianie recept refundowanych dla UBEZPIECZONYCH PACJENTÓW w ich INDYWIDUALNYCH PRAKTYKACH.

  Jeśli lekarz jest zatrudniony w jednostce ochrony zdrowia, która podpisała umowę z NFZ na świadczenia zdrowotne, to NIE MUSI tam już podpisywać DODATKOWEJ UMOWY ( wtedy ten zakład drukuje dla niego recepty).

  PIsma wysyłane przez NFZ mają charakter masowej korespondencji i w swojej treści zawierają zastraszanie, co jest bezprawne.

  Oczekiwanie wpłaty 200 zł na cel społeczny w służbie zdrowia jest chwalebny.

  Ja gdy takie pismo otrzymam (nie podpisałem umowy i nie wystawiam recept refundowanych) zażądam zapłaty za tzw. NADWYKONANIA w jednym ze szpitali na Mazowszu.

 • jedruch

  Oceniono 36 razy 28

  Złożyłem dzisiaj w NFZ to pismo.
  NFZ twierdzi, że wypisałem bezprawnie recepty na morfinę pacjentowi z mojego hospicjum - chory był ubezpieczony, tylko że ta placówka nie ma kontraktu z NFZ. Ja osobiście umowy z NFZ nie mam i wypisałem receptę bez refundacji, na co godził się chory, a fundacja miała pokryć pełny koszt zakupu. Apteka zlitowała się nad receptą i dopisała do recepty ubezpieczenie (nie ja!) i zrefundowała.
  A NFZ do mnie pisze, że BEZPRAWNIE WYSTAWIŁEM RECEPTY REFUNDOWANE.
  Czy to nie pomówienie?

 • porshe

  Oceniono 34 razy 28

  Jeśli dla pana Troszyńskiego to nie jest 'manipulacja' i nie należy takiej decyzji zaskarżać, to rozumiem, że odpowie własnym majątkiem oraz posadą za szerzenie takich bredni (!). Jeśli fundusz czegoś ŻĄDA (tak jak w tym wypadku), a mu się to nie należy w żaden 'ustawowy' sposób to znaczy, że próbuje wymusić na lekarzu dodatkową nieodpłatną pracę związaną z budelem we własnych papierach. Wobec powyższego - jest to jak najbardziej wymuszenie i proszę szanownego pana Troszyńskiego - podobnie jak parę tysięcy innych lekarzy - widzimy się w sądzie. Zobaczymy, kto ma po swojej stronie silniejszych i bardziej zdeterminowanych prawników.

  Zaznaczam, iż lekarze zdegustowani brakiem kompetencji urzędników NFZtu tym razem będą się domagali wyroku zabraniającego pracy dla budżetówki - z imienia i nazwiska. Dodam, że są w tej komfortowej sytuacji, iż nic nikomu nie zawinili. Stąd też moje rozczarowanie (ale nie zdziwienie) pana słowami.

  Lekarz też człowiek i swój rozum ma. NFZ zdaje się nie ma ani kompetetnych pracowników ani sprawnej ewidencji recept.

 • bullxy

  Oceniono 32 razy 22

  @kaczyjar
  Czy wiesz co tzn cel spoleczny? Np hospicja, fundacje itp no ale dla ciebie pewnie wszystko co nie idzie przez lapy rydzyka itp jest rozkradane. O wośp nie wspomne bo zaraz zaszczekasz ze Owsiak to zlodziej.

 • stukostrach-jeden

  Oceniono 21 razy 19

  Kradzież i fałszerstwo jest przestępstwem więc dlaczego NFZ nie zawiadamia prokuratury?
  Tylko szantazuje lekarzy??
  Jeszcze komus sie wydaje ze Polska jest cywilizowanym krajem?

 • korcia2000

  Oceniono 18 razy 14

  "Ksiądz pana wini, pan księdza,
  A nam, prostym, zewsząd nędza"...

 • dr_bloger

  Oceniono 22 razy 12

  Też mi przysłali. Niestety, nie załączyli znaczka na odpowiedź, więc się jej nie doczekają.
  Nie podpisywałem żadnej umowy, pracuje na etecie w przychodni i wystawiam recepty zniżkowe zgodnie z uprawnieniami pacjenta. Jeżeli ktoś chce, bym wziął na siebie dodatkową materialną odpowiedzialność za ubezpieczenie pacjenta, oczekuję za to dodatkowego wynagrodzenia.

 • bullxy

  Oceniono 17 razy 9

  @kaczyjar
  I może przeczytaj sobie na co ida pieniadze z kontraktow nfz ze szpitalami - oczywiscie ty woesz ze na zarabki dla lekarzy. Wg ciebie kontrakt nfz to pensja lekarzy zlodziei - a kolejki to wymysl samych lekarzy bi nie chce im sie pracowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje