ZUS zabrał im emerytury, dziś wygrali w Strasburgu. Polska zapłaci odszkodowanie

04.12.2012 11:18
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (Fot. echr.coe.int)

ZUS przyznawał rodzicom chorych dzieci wcześniejsze emerytury, a następnie odbierał im świadczenia. 12 osób zgłosiło się do Strasburga. Dziś zapadł wyrok: każdej z nich Polska ma wypłacić od 7 tys. do 12 tys. euro odszkodowania
Wszystkie rozpatrywane sprawy dotyczą decyzji tego samego rzeszowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oddział ten najpierw w 2001 r., na podstawie zaświadczeń lekarskich, przyznał wcześniejsze emerytury rodzicom opiekującym się dziećmi chorymi m.in. na astmę, skoliozę, przewlekłe alergie, a następnie rok później odebrał im prawo do tego świadczenia. ZUS spytał bowiem o opinię głównego lekarza orzecznika, a ten w każdej z tych spraw stwierdził, że na podstawie zebranych dokumentów nie można uznać, iż dziecko wymaga stałej opieki rodzica i że schorzenie można zaliczyć do chorób wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 maja 1989 r. To na podstawie tego rozporządzenia były przyznawane wcześniejsze emerytury.

Rezygnowali z pracy, a ZUS odbierał świadczenia

Rodzice, zaraz po uzyskaniu prawa do emerytury, rezygnowali z pracy, by opiekować się chorymi dziećmi. Zofia Sikora przez prawie trzydzieści lat (od 1974 r.) pracowała i płaciła składki. W 2001 r. złożyła wniosek do ZUS o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na konieczność opieki na córką chorą na atopowe zapalenie skóry i astmę. Początkowo ZUS przyznał jej emeryturę w wysokości 512 zł, ale rok później, po konsultacji z głównym lekarzem orzecznikiem, stwierdził, że dziewczynka nie wymaga stałej opieki. Kobieta odwołała się do sądu w Rzeszowie, ale ten oddalił jej odwołanie. Podobnie zrobiły: sąd apelacyjny i Sąd Najwyższy.

Polska naruszyła przepis

Zofia Sikora wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zarzuciła polskim władzom naruszenie art. 1 protokołu nr 1 do konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Zgodnie z tym przepisem każda osoba ma prawo do poszanowania swego mienia i nikogo nie można pozbawiać własności, chyba że przemawia za tym interes publiczny.

Rozpatrując każdą z dwunastu skarg, zgłoszonych do Strasburga przez polskich rodziców, ETPC orzekł, że Polska naruszyła ten przepis. Trybunał uznał, że decyzje rzeszowskiego ZUS o cofnięciu prawa do wcześniejszej emerytury, podtrzymane następnie przez polskie sądy, były naruszeniem prawa do własności w rozumieniu art. 1 protokołu nr 1 do konwencji. Z tego powodu Trybunał zasądził na rzecz skarżących rodziców od 7 tys. do 12 tys. euro odszkodowania.

Zasada tzw. dobrego rządzenia

W uzasadnieniu wyroków Trybunał podkreślił, że zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzą podstawowe prawa człowieka, w tym prawo własności, władze publiczne muszą działać szybko i w spójny sposób, a w sprawach o żywotnym znaczeniu dla osób fizycznych, takich jak świadczenia socjalne - także ze szczególną starannością. Wymaga tego zasada tzw. dobrego rządzenia - podkreślił ETPC w jednym z wtorkowych wyroków. Trybunał podkreślił, że po decyzji o przyznaniu emerytury rodzice świadomie rezygnowali z pracy. Wziął też pod uwagę to, że niektórzy z nich nie są już w młodym wieku, mieszkają w rejonie zagrożonym szczególnie wysokim bezrobociem, gdzie znalezienie nowego zatrudnienia jest wyjątkowo trudne.

Zobacz także
Komentarze (152)
Zaloguj się
 • radekm77

  0

  Banana Republic of Bolanda

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  Znowu ja mam płacić za niewłaściwe decyzje urzędników i ludzi w togach. Ja za niewłaściwy manewr na drodze po zatrzymaniu przez policjanta płacę mandat sam za siebie.

  podatnik

 • tak.ale

  Oceniono 2 razy 2

  Oj będzie się działo, gdy obywatele ruszą do Strasburga w sprawie podwyższonego wieku emerytalnego! Np. kobiety miały prawo do emerytury w wieku 60 lat przy 20 latach płacenia składek. Wiek podniesiono o dwa lata, ale składki trzeba mieć za lat 30. Wiele kobiet nie ma szans na uzupełnienie tych 10 brakujących składek. Oj, będzie się działo! Na co liczy Tusik i jego ekipa?

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  Dla polskich obywateli jedyną instytucją która ich broni jest trybunał w Strasburgu

 • konkretna.informacja

  Oceniono 3 razy 3

  Czemu na wyborczej lemingi nie przeczytają o tym ?

  podatki.wp.pl/kat,70480,title,Skladki-ZUS-wzrosna-o-co-najmniej-53-proc,wid,15150415,wiadomosc.html?ticaid=1fa4e&_ticrsn=5

  W przyszłym roku składki ZUS prowadzących działalność gospodarczą wzrosną przynajmniej o 5,3 proc. - tyle prawdopodobnie wyniesie podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Oznacza to wzrost miesięcznego obciążenia z tego tytułu z obecnych 726,71 zł, do 765,25 zł, czyli o prawie 39 złotych. W styczniu dowiemy się także, o ile wzrośnie składka zdrowotna.  WIDOCZNIE BYDŁO Z POLACZKOWA NIE MUSI O TYM WIEDZIEĆ ....
  są przecież ważniejsze sprawy, jak agent Tomek, mama Madzi, co Kaczyński zjadł na obiad, gdzie jest brzoza itp.

  A pieniądze polaczków to widocznie nie ich sprawa.

 • alkana11

  Oceniono 3 razy -3

  Polska niech już szykuje kasę na odszkodowania dla emerutów MO i SB, któym obniżono na zasadach mściwości emerytury.? Znajomy,kóremu obniżono emeryturę jest juz po wyroku apelacyjnym i sklada skargę do Strassburga. Osobiście życze mużeby wgrał,żwłaszcz ,że był porządnym czlowiekiem nie to co ten gogus agent Tomek.

 • cep_0

  Oceniono 1 raz 1

  Oto Polska właśnie.
  Sądy zamiast myśleć rozumują i dewagują co powiedzą rządzący.
  Rządzący myślą jak zapewnić sobie dobre i dostatnie diety i aby na nie nie brakło.

  A zwykli ludzie dostają w kość i d.pę. Oni się nie liczą.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  @szccepmi

  Zeskanuj dokumenty swoich spraw sadowych bys mial je w komputerze, opisz swoja sprawe jasno i zwiezle i wyslij calosc jako zapytanie do Strasburga - udzielaja darmowych porad, takze na odleglosc, czy sprawa sie do nich kwalifikuje czy nie. Znajdziesz mail na stronicach ECHR, zreszta mozesz wyslac i listem. Trwa, ale CO tracisz? Czym ryzykujesz?
  Tu tez moze dzialac ten sam artykul Konwencji.
  Umieszczam te odpowiedz osobno, bo info i innym moze sie przydac.

 • ctadek

  Oceniono 1 raz 1

  Tak to prawda jesli urzednicy ZUS w rzeszowie nie zwroci panstwu emerytur przyznanych przez UE,moge uczciwie napisac,ze w kraju rzadzi kur... i złodziej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje