Marsz 13 grudnia testem dla Kaczyńskiego. Czy przegra z o. Rydzykiem bój o wyborców?

as
04.12.2012 10:55
A A A Drukuj
Andrzej Stankiewicz. Jarosław Kaczyński

Andrzej Stankiewicz. Jarosław Kaczyński

Wg Andrzeja Stankiewicza z "Wprost", marsz 13 grudnia będzie prawdziwym testem dla Jarosława Kaczyńskiego. - Jeśli nie będzie tłumów, to pokaże, że największym "mobilizatorem" po prawej sceny politycznej jest o. Rydzyk - mówił w TOK FM. PiS bronił Piotr Zaremba z portalu Wpolityce.pl. - Rok temu było mało ludzi, ale inne partie nawet tylu nie mobilizują.
Prawo i Sprawiedliwości pierwszy raz maszerowało 13 grudnia ubiegłego roku. Druga manifestacja, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ma być według Jarosława Kaczyńskiego marszem "w obronie wolnych mediów, demokracji i wartości tworzących Polskę".

PiS liczy, że na ulice Warszawy wyjdą prawdziwe tłumy.

Zdaniem Andrzeja Stankiewicza frekwencja zdecyduje nie tylko o sukcesie grudniowego marszu. - Niezbyt liczne tłumy pokażą, że największym "mobilizatorem" po prawej stronie sceny politycznej jest o. Rydzyk. To będzie dla Jarosława Kaczyńskiego test na to, ilu ma wiernych wyborców, których może zmobilizować - mówił publicysta "Wprost" w "Poranku Radia TOK FM".Przypomnijmy, o. Tadeuszowi Rydzykowi udało się kilkukrotnie zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy osób, które maszerowały przez Warszawę "w obronie TV Trwam".

Jest tylko jedna partia, która mobilizuje ludzi: PiS

Według Piotra Zaremby, PiS jest jedyną siłą polityczną, która jest w stanie nakłonić wyborców do wzięcia udziału w ulicznych protestach. - Zadowoleni nie są gotowi do mobilizacji. Marsz Bronisława Komorowskiego 11 listopada, sympatyczny skądinąd, był jednak marszem niewielkiej grupy - stwierdził publicysta portalu Wpolityce.pl.Komentator "Poranka Radia TOK FM" zachwalał ubiegłoroczną manifestację z 13 grudnia. Za wyjątkowo spokojną atmosferę. - Nie mówię o języku transparentów, ale o tym, że nie było żadnej skłonności do wchodzenia w zwarcie np. z policją. Podczas marszu przeważali ludzie starsi, w średnim wieku. A to zaleta, bo jest spokojne - podkreślał.

Jak się ma współczesna Polska do tej z czasów stanu wojennego?

Zdaniem Zaremby nie ma sensu dyskutować, czy PiS wybrał dobrą datę na swój protest.

Za to według Agaty Nowakowskiej z "Gazety Wyborczej" jest to temat do dyskusji.

- Rozumiem, że ten marsz ma mieć cos wspólnego z obecną polityką. A co do tego ma 13 grudnia? Porównywanie dzisiejszych czasów do PRL-u jest dla mnie wielkim nadużyciem - stwierdziła Nowakowska.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • ga.1.2

  Oceniono 18 razy 18

  Rydzyk Ojciec---Prezes jak oni musza sie nienawidzic ale potrzebuje jeden drugiego.

 • chi_neng1

  Oceniono 15 razy 15

  Mysle, ze bardziej stosowne byloby pytanie :

  KTORY Z NICH WYWOLUJE WIEKSZE ODCZUCIA NIENAWISCI, OBRZYDZENIA, WSTRETU I MDLOSCI NA ICH WIDOK, A JESZCZE BARDZIEJ NA TO CO GLOSZA (ZA ICH WLASNA ZASLUGA, NAWET JAK TEGO RODZAJU ODCZUCIA BYLY NAM OBCE W SWOIM CZASIE) ?

 • m8ts

  Oceniono 12 razy 12

  Pies ich...

 • chi_neng1

  Oceniono 17 razy 11

  Ktory z nich bardziej mobilizuje wyborcow do podzialu Polski, do zwalczania konstytucyjnie wybranych wladz Polski i do nienawisci ?

  Nie widze roznicy - jada na tym samym poziomie !

 • orion57

  Oceniono 12 razy 10

  Apel do wszystkich normalnych Polaków, nie dajcie się wkręcić w ten marsz. To jest potrzebne J.Kaczyńskiemu i nie ma nic wspólnego z 14 grudnia. Chyba, że obchodzi kolejną rocznicę swej dzielnej postawy w tamtym czasie(u mamusi na ciepłym obiadku). Zastanawiam się tylko, jak to wszystko wytrzymują warszawiacy - powinni dostać order za wykazany spokój i rozwagę.
  Historia PiSu to czarna karta Polskiej historii.

 • normalny1945

  Oceniono 8 razy 8

  mlaskacz idzie maszerowac po to co inni mają a on nie ma tylko że on chciałby władzę nikt mu nie może wytłumaczyc JARECZKU DO WŁADZY TO TY JESTES JESZCZE ZA MALUTKI I GŁUPIUTKI JAK TE TWOJE BUTY, Kiedy ludzie maszerowali to ty chowałes się pod łożko a bys nabrał tężyzny fizycznej , a tak zostałes kurduplem i żeby cię ktos nie nadepnął jestes głosny tą dolegliwosc mają mali ludzie tylko nie wszyscy są tak popieprzeni jak ty i znien tematykę bo się powtarzasz . No Jareczku w drogę marsz i uważaj na studzienki kanalizacyjne możesz się zapasc i idz na mszę bo nie wieszco ci w tym nieznanym i wrogim ci kraju może ci grozic . Msza ci może nie pomoże ale słupki rosną no będzież miał jeszcze większe poważania u tatusia rydzyka jakiegos biskupa posledniego gatunku będziecie też podobno mieli w swoich szeregach nisko upadłes zmafią przyszło ci na starosc człapac.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 11 razy 7

  Nie wiedziałem, że Rydzyk kandyduje do Sejmu, albo Senatu i potrzebuje wyborców.

 • nedlog123

  Oceniono 5 razy 5

  Mam nadzieję, że jedyne co Jarek Jezus Kaczynski zyska tym marszem, to spowodowana chłodem grypa albo nawet przewlekła angina.

 • kczyna

  Oceniono 3 razy 3

  Moje odczucie 13 12 81,WIELKA ULGA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX