Iran: Przechwyciliśmy drona USA. USA: Nie straciliśmy żadnego

04.12.2012 09:28
Zatoka Perska na Google Maps

Zatoka Perska na Google Maps (fot. Google Maps)

Irańskie wojsko informuje o zdobyciu bezzałogowego amerykańskiego drona w swojej przestrzeni powietrznej nad wodami Zatoki Perskiej. Amerykańska armia natychmiast zdementowała te informacje.
Przejęcia dokonali Strażnicy Rewolucji - elitarna jednostka irańskiej armii. Jak twierdzą, zdobyty przez nich dron to ScanEagle - jeden z mniejszych i prostszych samolotów bezzałogowych używanych przez Amerykanów.

Kontradmirał Ali Fadavi cytowany przez agencję Fars News poinformował, że dron wykonał kilka lotów rozpoznawczych nad Zatoką, zanim został przechwycony. Amerykańska armia zaprzecza irańskim informacjom.

Stany Zjednoczone poinformowały w listopadzie, że 1 dnia tego miesiąca irański samolot wojskowy strzelał, ale niecelnie, do amerykańskiego bezzałogowego samolotu zwiadowczego znajdującego się w międzynarodowej strefie powietrznej nad Zatoką Perską. Teheran twierdził, że samolot wkroczył w irańską strefę. Według rzecznika Pentagonu samolot bezzałogowy wykonywał "rutynowy lot obserwacyjny" i znajdował się w odległości 26 km od wybrzeży Iranu, kiedy irański SU-25 namierzył go i otworzył ogień.

Zobacz także
Komentarze (90)
Iran: Przechwyciliśmy drona USA. USA: Nie straciliśmy żadnego
Zaloguj się
 • galik79

  Oceniono 122 razy 72

  To nie pierwszy i pewnie nie ostatni amerykański dron przechwycony przez Iran.
  Po ostatniej takiej akcji, kiedy zagłuszono sygnał GPS drona tak, że postanowił wylądować na specjalnie przygotowanym lotnisku (myślał że wrócił do bazy w Afganistanie), USA oczywiście domagały się zwrotu swojej własności.
  Iran wysłał im dokładną kopię ich drona. Model w skali 1:7

 • kesik001

  Oceniono 114 razy 58

  Uwierz amerykanom....
  Trzeba być skrajnie naiwnym aby w cokolwiek im uwierzyć.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 22 razy 14

  nie żadnego drona, tylko polskiego kitesurfera, który próbował przepłynąć zatokę perską, ale go wiatr porwał.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 44 razy 12

  USA (a Pentagon w szczególności) to wręcz wzór "prawdomówności". Tuż po wietnamskiej klęsce twierdzili, że wojnę wygrali, a "zwycięstwo" zostało okupione śmiercią "kilkunastu tysięcy bohaterskich żołnierzy amerykańskich". Po kilku latach okazało się, że wojna "to właściwie był remis", a amerykańskie straty to ok. 30 tysięcy zabitych. USmanie potrzebowali kolejnych iluś tam lat, żeby jednoznacznie przyznać, iż wojna w Wietnamie to była kompromitująca klęska, a straty USA wyniosły ponad 60 tysięcy zabitych żołnierzy. Niewykluczone, że kiedyś dowiemy się, iż straty te znacząco przekroczyły 100 tysięcy. Takie samo zaniżanie strat ma miejsce w Iraku i Afganistanie. Tematu kłamstw typu "broń masowego rażenia w Iraku" z litości nie rozwinę.
  A więc - w temacie drona jakoś bardziej wierzę Iranowi.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 18 razy 12

  Jeśli jakiś nadleci nad Polskę to też go przechwyćmy. Bo póki co własnych się dorobić nie możemy. Może być nawet ten wystrzeliwany z procy Scan Eagle. Zawsze coś.

 • kjurek65

  Oceniono 72 razy 12

  Arabska myśl techniczna zaczyna przewyższać amerykańską. To wielka sztuka przejąć bez zniszczenia i doprowadzić do lądowania na własnym lotnisku amerykański samolot szpiegowski.

 • talbor73

  Oceniono 17 razy 7

  @paul_h
  Polskie miasteczka do poł. XIX w były zdominowane przez Żydów i Niemców. Jednak ludność miejska stanowiła mały procent ogółu ludności. Łatwiej było szlachcicowi zjeżdżającemu do miasta na posiedzenia sądowe, uroczystości ganiać za miejskimi babami niż żydowskiemu handlarzowi za wieśniaczkami. Był taki zakon żeński który wyszukiwał chrześcijańskich mężów dla Żydówek. Zresztą wśród możnych panów Żydówki miały opinię świetnych kochanek. Może przesadziłeś z tym 1/4 ale to fakt, że wielu Polaków ma żydowskie geny. Z drugiej strony większość dzisiejszych Żydów na świecie ma polską krew. Dlaczego zatem tak nienawidzą Polski?

 • zbycholj23

  Oceniono 41 razy 7

  A u nas mieszkańcy okolic Łasku też czasem przechwytują różne spadające części F-16 czyli amerykańskiego złomu kupionego od Jankesów za grube miliony z najlepszym (bo wirtualnym offsetem).

 • szadrach7

  Oceniono 10 razy 4

  "modliłem się do Allaha aby móc zabijać Żydów i chrześcijan" to początek historii Dr. Daniel Shayesteh,który był jednym z liderów rewolucji islamskiej w Iranie-niestety po angielsku.Historia pokazuje prawdziwe oblicze islamu i irańskich ajatollahów.Poznajcie prawdę zanim będziecie ślepo popierać szalony rządy religijnych szaleńców.
  www.youtube.com/watch?v=gu8PRqdJJNY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje