Olbrychski u Lisa: "Smoleńsk" to byłby film antypolski, ośmieszyłby nas przed światem

Daniel Olbrychski w programie Tomasza Lisa

Daniel Olbrychski w programie Tomasza Lisa

- "Smoleńsk" to byłby film antypolski. (...). Jak powstanie, ośmieszy nas przed całym światem - ocenił Daniel Olbrychski. - Ceną demokracji jest to, że powstają filmy, z którymi się nie zgadzamy - mówił z kolei producent i reżyser Dariusz Jabłoński.
Goście programu "Tomasz Lis na żywo" dyskutowali m.in. o powstającym filmie "Smoleńsk", który ma wyreżyserować Antoni Krauze. Twórca chce pokazać, że w Smoleńsku doszło do czegoś więcej niż tylko tragicznej katastrofy lotniczej. Główną bohaterką filmu ma być dziennikarka, której pierwowzorem jest Ewa Stankiewicz, prawicowa publicystka związaną z ruchem Solidarni 2010.

"Ośmieszy nas przed całym światem"

- To byłby film antypolski. Wyrządziłby krzywdę naszemu społeczeństwu, które i tak jest skłócone. Zawrzałoby jeszcze bardziej. Stanie się tak, jeśli pan Antoni zrobi film, gdzie będzie artykułował, że był to zamach. I jeśli ktoś ten film obejrzy za granicą, no to ośmieszy nas przed całym światem - ocenił Olbrychski.

Nie zgodził się z nim aktor Wojciech Pszoniak. - Mówisz, że to ma wpływ na społeczeństwo. A nie ma - powiedział. - Film "Solidarni 2010" miał ogromnie zły wpływ na społeczeństwo - ripostował Olbrychski.

- Antoni Krauze jest świetnym reżyserem. To on najwięcej ryzykuje, jeśli za dwa lata pokaże film, który całkowicie się rozminie z rzeczywistością - zaznaczył Dariusz Jabłoński, producent m.in. filmu "Pokłosie". - Demokracja w naszym kraju musi dojrzeć na tyle, że zniesie filmy różnego rodzaju. I także te fałszywe historycznie. Film "JFK" Olivera Stone'a z nieprawdopodobnymi teoriami był wyśmiany - dodał.

"W jakiej sprawie powstaje ten film?"

Uczestnicy programu komentowali też fakt, że Marian Opania nie zgodził się zagrać w filmie roli Lecha Kaczyńskiego. - Komunizm nas tak nie podzielił jak Jarosław Kaczyński - powiedział kilka dni temu portalowi Gazeta.pl. Zaznaczył też, że "jako osoba myśląca" nie może godzić się na udział w filmie, który sugerowałby, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Za tę wypowiedź atakowali go m.in. politycy PiS. Adam Hofman stwierdził, że "to nie jest rola dla kabareciarza". - Ja się cieszę, że taki słaby kabareciarz nie zagra Lecha Kaczyńskiego. Jest słaby i się nie nadaje - mówił w Radiu ZET.

- Nie wiem, jak można Opanię atakować za to, że nie przyjął roli w tym filmie - mówił Pszoniak. - Ceną demokracji jest to, że powstają filmy, z którymi się nie zgadzamy - zauważył Jabłoński. - Ale pytanie, w jakiej sprawie one powstają? Bo to jest ważne pytanie dla aktora. Możemy zapytać: Czy ktoś chce grać Gomułkę? Oczywiście, że aktorzy chcą. Ale pytanie, jakiej sprawie film ma służyć - mówił.

Podobnego zdania był aktor Michał Żebrowski. - Gdyby w filmie "Smoleńsk" zaproponowano mi rolę Donalda Tuska, który robi zamach, to odmówiłbym - oświadczył.

- Jeśli w czasach błędów i wypaczeń komunistycznych zaproponowano by mi zagranie w koprodukcji sowiecko-polskiej o Katyniu i miałbym grać rolę Niemca, ze względu na blond włosy, który rozstrzeliwuje Polaków, odmówiłbym. Czy aktor ma się do takiego kłamstwa politycznego włączyć? Jeżeli wiem od dziecka, że Katyń zrobili Rosjanie - mówił Olbrychski. - A jak Adam Hofman mówi, że Marian Opania to słaby aktor, to ośmiesza siebie i PiS.

Zobacz także
 • Adam Hofman Hofman: Zamiast "Pokłosia" wolałbym, żeby ministerstwo sfinansowało film o Smoleńsku
 • Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny Filmy o Smoleńsku, Jedwabnem... "Polacy niegotowi na weryfikowanie mniemań o sobie"
 • Daniel Olbrychski u Moniki Olejnik Daniel Olbrychski: Czy zagrałbym Antoniego Macierewicza? Z przyjemnością
Komentarze (224)
Olbrychski u Lisa: "Smoleńsk" to byłby film antypolski, ośmieszyłby nas przed światem
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 267 razy 235

  Aktorstwo jest takim samym rynkiem pracy w jakim wszyscy uczestniczymy na codzien.Nie musze sie podejmowac zobowiazan ,ktore mi nie odpowiadaja.

 • fakiba

  Oceniono 288 razy 216

  Nie ma co się martwić na zapas scenariusz napisze Antek zatwierdzi i ewentualnie swoje doda Kaczor ekipę aktorów skompletują pod Pałacem Prezydenckim i wyprodukują taką komedię że świat nie widział

 • 2560a

  Oceniono 171 razy 89

  zenblue1...Olbrychski prosto od Lisa popędził do baru bo mu w ustach zaschło
  ----do baru? nic w tym zlego . ale byc nawalonym prezydentem(LK mial spora bibke w noc przed odlotem!) i leciec do Smolenska w celu podreperowania swojego autorytetu oraz ronienia krokodylich lez w Katyniu to calkiem zle. chyba ze popatrzymy przez pryzmat miejsca na wawelu.

 • astrolog_wawa

  Oceniono 122 razy 82

  Smoleńsk - Sztuka spadania 2.

 • harpia12

  Oceniono 139 razy 71

  Panie Olbrychski nie ma Pan racji... Jaro kacz powinien wystapic w scenie koncowej i to w spadajacym wraku specjalnie przygotowanym dla potrzeb ffilmu... Dopelni sie scenariusz zamachu wedlug Jaroslawa a biorac w nim udzial dostanie orgazmu,chociaz raz w zyciu...

 • lena65

  Oceniono 126 razy 52

  "Polacy nakręcili pierwszy film, w którym przyznają się do winy za haniebną masakrę Żydów" - tak o "Pokłosiu" pisze portal "Times of Israel". Izraelscy dziennikarze z zadowoleniem cytują polskie media, piszące w pozytywnym tonie o filmie Pasikowskiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje