"Polskie sądy źle funkcjonują". Sędziowie żądają od MEN wycofania podręcznika

04.12.2012 06:00
Akta sądowe

Akta sądowe (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

13-letni gimnazjalista może przeczytać w podręczniku: "Polskie sądy źle funkcjonują, w środowisku obowiązuje klanowa solidarność, nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych". - Ten podręcznik nas obraża - mówi sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", autor protestu do MEN. O sprawie pisze dziś "Gazeta Wyborcza".
Tekst pochodzi z podręcznika "Wiedza o społeczeństwie" Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary (Wydawnictwo Edukacyjne "Operon"). Cytowany fragment jest przedrukiem z tygodnika "Wprost" z 2002 r. To publicystyczna reakcja na sondaż, w którym tylko co piąty Polak oceniał pracę sądów pozytywnie.

"Tekst nie został opatrzony komentarzem, nie ma w nim odniesienia do jakiegokolwiek odmiennego poglądu na temat polskich sądów. Będzie więc traktowany i przez nauczycieli, i przez uczniów jako pogląd jedynie słuszny i obowiązujący podczas nauki" - piszą sędziowie do MEN.

Podręcznik Operonu został dopuszczony do szkół w 2009 r. Zgodnie z przepisami recenzowało go trzech ekspertów. Jednym z nich był prof. Roman Bäcker, prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Fragment o sądownictwie nie wzbudził jego wątpliwości. - Dobrym prawem autorów podręczników do wiedzy o społeczeństwie jest przedstawianie kontrowersyjnych tekstów źródłowych, które powinny wywoływać dyskusje - mówi prof. Bäcker. Jest też pewien, że dobry nauczyciel nie będzie traktował tekstów źródłowych jako prawdy objawionej.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (254)
Zaloguj się
 • justin2312

  0

  Prawo mamy po to , by prawnicy mieli dużo pracy, a my nienawiść, zazdrość i bezrobocie.

 • kraken28

  Oceniono 1 raz 1

  niestety to prawda a prawda boli. nie można cenzurować w XXI wieku. Prawnicy, sędziowie, lekarze i ksieża to nietykalna grupa społeczna.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  - Ten podręcznik nas obraża - mówi sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", autor protestu do MEN.

  Dlaczego brak nazwisk innych sędziów którzy czują się obrażeni? Należy podać ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania aby społeczeństwo mogło im wynagrodzić doznane szkody. Przecież ponad 20 latach od obalenia komunizmu i od obowiązywania demokracji i państwa prawa nikt w świecie nie uwierzy że masowa likwidacja korpusu sędziowskiego jest wyrazem powszechnej nienawiści.

 • mahotep

  Oceniono 1 raz 1

  Panowie , ale to prawda. I to bez żadnej złośliwości. Jesteście beznadziejną częścią społeczeństwa które jest obecnie wrzodem, a nie tą grupą która pełni to zaszczytne zajęcie i pełni "służbę" trzymania porządku. Nic obecnie to wasze środowisko sobą nie reprezentuje.

 • kazole

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jak Ci sędziowie udowodnią, że te słowa są oszczerstwem, a nie stwierdzeniem aktualnego stanu ich sądownictwa....
  To jest podręcznik do gimnazjum, bajki to były dobre dla małych dzieci.

 • prof-antoni

  Oceniono 1 raz 1

  i zero odpowiedzialnosci za wlasne bledy

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz 1

  Nic " Polska Palestra "
  Na wecie nie zyska.
  Na jej wizerunku
  Jest na rysce, ryska.

  Nie trza podręczników,
  Boć tę wieść Hiobową,
  Wszyscy otrzymują
  Pocztą pantoflową.

 • angrusz1

  Oceniono 2 razy 2

  Najpierw niech się sędziowie wezmą do roboty .
  Potem przygotują prawo tak , aby sądy działały sprawnie .
  Skoro tego nie robią to ludzie tak oceniają .

 • tomek.jeden

  Oceniono 3 razy 3

  "Polskie sądy źle funkcjonują, w środowisku obowiązuje klanowa solidarność, nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych"

  A teraz można dopisać, że plskie sądy dążą do cenzurowania podręczników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje