"Polskie sądy źle funkcjonują". Sędziowie żądają od MEN wycofania podręcznika

Akta sądowe

Akta sądowe (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

13-letni gimnazjalista może przeczytać w podręczniku: "Polskie sądy źle funkcjonują, w środowisku obowiązuje klanowa solidarność, nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych". - Ten podręcznik nas obraża - mówi sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", autor protestu do MEN. O sprawie pisze dziś "Gazeta Wyborcza".
Tekst pochodzi z podręcznika "Wiedza o społeczeństwie" Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary (Wydawnictwo Edukacyjne "Operon"). Cytowany fragment jest przedrukiem z tygodnika "Wprost" z 2002 r. To publicystyczna reakcja na sondaż, w którym tylko co piąty Polak oceniał pracę sądów pozytywnie.

"Tekst nie został opatrzony komentarzem, nie ma w nim odniesienia do jakiegokolwiek odmiennego poglądu na temat polskich sądów. Będzie więc traktowany i przez nauczycieli, i przez uczniów jako pogląd jedynie słuszny i obowiązujący podczas nauki" - piszą sędziowie do MEN.

Podręcznik Operonu został dopuszczony do szkół w 2009 r. Zgodnie z przepisami recenzowało go trzech ekspertów. Jednym z nich był prof. Roman Bäcker, prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Fragment o sądownictwie nie wzbudził jego wątpliwości. - Dobrym prawem autorów podręczników do wiedzy o społeczeństwie jest przedstawianie kontrowersyjnych tekstów źródłowych, które powinny wywoływać dyskusje - mówi prof. Bäcker. Jest też pewien, że dobry nauczyciel nie będzie traktował tekstów źródłowych jako prawdy objawionej.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (254)
"Polskie sądy źle funkcjonują". Sędziowie żądają od MEN wycofania podręcznika
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 645 razy 615

  Polskie sądy źle funkcjonują, w środowisku obowiązuje klanowa solidarność, nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych".

  Amen.

 • tupkal

  Oceniono 495 razy 465

  Panie Maćku Strączyński - niestety jako obywatel nie mam innych doświadczeń z sądem, jak tylko te opisane w podręczniku. Też mam się wycofać?

 • moherrr

  Oceniono 396 razy 374

  Proponuję, by sędziowie zastanowili się nad tą POWSZECHNĄ opinią i coś zmienili w swoim postępowaniu.

 • iseree68

  Oceniono 377 razy 345

  No ale to przecież prawda, więc o jakiej obrazie tu mowa??? Sędziowie czasami wydają wyroki na granicy głupoty, zwykły , szary obywatel krytykujący choćby prezydenta dostaje wyrok, a mafię pruszkowską wypuszczają....to gdzie tu logika . Tak że nie ma się co oburzać panowie sędziowie, że ludzie tak was postrzegają.

 • hipopopo

  Oceniono 320 razy 296

  A dobrze funkcjonują? :00000

 • 24u

  Oceniono 306 razy 280

  Prawda w oczy kole.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje