Debata ekspercka PiS o energetyce i górnictwie bez Jarosława Kaczyńskiego. "Powody osobiste"

03.12.2012 13:31
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na dzisiejszej debacie eksperckiej PiS prezentuje rozwiązania dotyczące energetyki i górnictwa. To pierwsza z debat, na której zabrakło Jarosława Kaczyńskiego. Prezes partii zrezygnował z uczestnictwa w spotkaniu z powodów osobistych.
Debatę zorganizowano 320 m pod ziemią, w zabytkowej kopalni "Guido", która należy do największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. W debacie biorą udział m.in. związkowcy (w tym szef Solidarności Piotr Duda, szef regionu śląsko-dąbrowskiego tego związku Dominik Kolorz oraz szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki "S" Kazimierz Grajcarek), parlamentarzyści PiS (m.in. Krzysztof Tchórzewski, Grzegorz Tobiszowski, Beata Szydło, Izabela Kloc), a także m.in. byli ministrowie i wiceministrowie gospodarki: Janusz Steinhoff, Jerzy Markowski, Herbert Leopold Gabryś. To kolejna z serii eksperckich debat PiS; poprzednie były poświęcone m.in. służbie zdrowia, polskiej wsi, ekonomii, a także rynkowi pracy.

Tym razem - jak mówił Błaszczak - tematem są sprawy przyszłości górnictwa i energetyki, a przede wszystkim niezależności Polski w kwestii dostaw energetycznych. Poseł podkreślił, że przyszłość Polski jest związana z surowcem, którego zasoby są na Śląsku - z węglem. Dziś ten surowiec jest podstawą polskiej energetyki, z udziałem przekraczającym 90 proc.

Prof. Gliński wskazał, że program PiS w zakresie energetyki oparty jest na trzech filarach. To bezpieczeństwo energetyczne Polski, niezależność kraju pod względem surowcowym, a także cele ekonomiczno-społeczne, czyli zapewnienie stabilnych miejsc pracy w tym sektorze oraz zapewnienie możliwie taniej energii gospodarce i obywatelom. Gliński podkreślił, że te trzy aspekty muszą być realizowane jednocześnie. Wskazał, że niezbędna jest koncentracja na własnych, krajowych surowcach: węglu, gazie konwencjonalnym i gazie łupkowym, a także dywersyfikacja źródeł energii. "Dopiero temu powinien być podporządkowany plan inwestycyjny, a nie odwrotnie" - mówił kandydat PiS na premiera rządu technicznego. Potrzebny jest też - jak mówił - plan dotyczący połączeń energetycznych Polski z innymi krajami.

Były wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że węgiel jest dziś podstawą polskiej energetyki, jednak - jak mówił - aby utrzymać zdolności wydobywcze, potrzebne są inwestycje w górnictwie. Bez nich - jak oszacował - w perspektywie najbliższych 10 lat swój żywot zakończy 10 kopalń. Tchórzewski przypomniał też, że w perspektywie zapotrzebowanie Polski na energię wzrośnie nawet o 70-80 proc., stąd potrzeba zapewnienia odpowiednich mocy w energetyce i zaopatrzenia jej w surowce. Poseł wskazał, że kwestie energetyczne będą priorytetem programu PiS.

Były wicepremier Janusz Steinhoff wskazał, że polski sektor elektroenergetyczny jest w ok. 75 proc. zdekapitalizowany; są zapóźnienia w sferze wytwarzania energii i niska sprawność bloków energetycznych. Steinhoff ocenił, że wobec rosnącego zapotrzebowania na energię za ok. 4-5 lat (w zależności od tempa wzrostu gospodarczego) Polska może mieć problemy z ciągłością dostaw energii. Wskazał na potrzebę inwestycji w linie przesyłowe oraz restrukturyzacji energetyki, by zmniejszyć koszty jej działania. Skrytykował unijny pakiet klimatyczno-energetyczny w obecnej formie, jako niekorzystny dla polskiej gospodarki.

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • 123jna

  0

  Podejrzewam, ze Kaczynski zwyczajnie stchorzy, bal sie zjechac na dol a poza tym, jak Stalin podejrzewa wszystkich i wszystko co sie rusza o zamach.

 • tadjan

  Oceniono 2 razy 2

  jeszcze by go hofman ze splaszczakiem w jakiejś ślepej sztolni zapuszkowali....... u mamusi bezpieczniej. Widać że się już qrewka własnego cienia boi.

 • tadjan

  Oceniono 2 razy 2

  ten Kain nawet pod ziemię boi się wjechać?.... no nieźle sumienie gryzie. Boi się z lustrzanym zobaczyć?

 • donbadylio

  Oceniono 6 razy -6

  @kniazwitold
  @kniazwitold

  Jesteście obaj głupsi niż wszystkie PO-wskie ustawy razem wzięte

 • morlis2

  Oceniono 4 razy -4

  90% komentarzy to idiotyzmy ! A GW publikuje tylko komentarze negatywne
  dla Kaczyńskiego.

 • morlis2

  Oceniono 4 razy -4

  90 % komentarzy to totalne idiotyzmy. A GW to jest wielkie gó...niane pismo.
  Publikuje komentarze tylko negatywne dla Kaczyńskiego.

 • swistak121

  Oceniono 6 razy -6

  Jak zwykle ku... pod artykułem o jebanym żydostwie nie można napisać komentarza.

 • izydor.cz

  Oceniono 5 razy -5

  Może nie czuje się mocny w temacie,w przeciwieństwie do tych różnych PistOletów
  co wszystkie rozumy POzjadali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje