Dyplomata: "Londyn jest wściekły z powodu decyzji władz izraelskich"

03.12.2012 12:14
Premier Izraela Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu (Fot. BAZ RATNER REUTERS)

Francja, Wielka Brytania, Szwecja i Niemcy planują wezwać na konsultacje swych ambasadorów w Izraelu, by zaprotestować przeciw zapowiedzi budowy nowych mieszkań na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej - pisze dzisiejszy "Haarec". Taka akcja byłaby bezprecedensowym posunięciem.
Ambasadorów Izraela wezwały dziś MSZ Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji i Niemiec wz. z decyzją Tel Awiwu ws. nowych osiedli na terytoriach okupowanych. Byłoby to bezprecedensowe posunięcie w historii stosunków dyplomatycznych między Izraelem a tymi państwami. Jak podał "Haarec", akcję protestacyjną koordynują Wielka Brytania i Francja.

Jeden z dyplomatów, na których powołuje się izraelski dziennik, oświadczył, że "tym razem nie będą to zwykłe słowa potępienia, lecz rzeczywiste akcje wobec Izraela". Drugie źródło dziennika oświadczyło, że "Londyn jest wściekły z powodu decyzji (władz izraelskich)".

"Poważna przeszkoda na drodze do rozwiązania dwupaństwowego"

Francja, która w liście do władz izraelskich miała nazwać ich decyzję "poważną przeszkodą rozwiązania dwupaństwowego", zaprzeczyła, że chce kogokolwiek wzywać. Wielka Brytania nie skomentowała tego doniesienia, lecz jej ambasada w Izraelu podkreśliła, że jasno zaznaczyła, iż nie popiera decyzji władz izraelskich.

Francuskie MSZ oświadczyło, że są inne drogi wyrażenia dezaprobaty dla planów Izraela, a brytyjskie wezwało w poniedziałek izraelskiego ambasadora, by wyjaśnił kwestię budowy 3 tys. nowych mieszkań w żydowskich osiedlach na okupowanych ziemiach palestyńskich.

Niemcy: Odstąpcie od budowy nowych osiedli

Niemcy zaapelowały dziś do Izraela, by nie rozszerzał żydowskich osiedli na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Jerozolimie, lecz powiedziały, że planowana w tym tygodniu wizyta premiera Benjamina Netanjahu dojdzie do skutku.

- Apelujemy do rządu Izraela, by odstąpił od tego (budowy nowych osiedli) - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert na konferencji prasowej. Podkreślił, że plany te, które zakładają zmniejszenie terenów pod przyszłe państwo palestyńskie, podważają wysiłki mające na celu wznowienie rozmów pokojowych.

ONZ, USA i UE za Palestyńczykami

Palestyńczycy uzyskali w czwartek w głosowaniu w ONZ status nieczłonkowskiego państwa obserwatora. W piątek Izrael powiadomił, że ma zamiar zbudować kilka tysięcy nowych mieszkań dla żydowskich osadników na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej.

Plany Izraela ostro skrytykowały m.in. Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje