Prokuratura zajmie się resortem Gowina ws. "Centrum Sprawiedliwości"

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prokuratura zbada, czy doszło do przestępstwa przy zakupie nowej siedziby gdańskiego Sądu Okręgowego - informuje portal tvn24.pl. W listopadzie CBA złożyło zawiadomienie w tej sprawie. Zgodę na zakup wydało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Chodzi o kompleks budynków o powierzchni 20 tys. m kw., przy ul. 3 Maja 9a w Gdańsku. Siedziba, nazwana "Centrum Sprawiedliwości", kosztowała 157 mln zł. Sąd najpierw wynajmował tam pomieszczenia, potem kupił budynki.

Jak ustalił TVN24 przy zakupie siedziby mogło dojść do obejścia Ustawy o zamówieniach publicznych. W 2007 roku samo Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że taka procedura powinna być objęta Ustawą o zamówieniach publicznych, jednak umowę z gdańskim developerem Bogdanem Górskim podpisano bez przetargu. Kwota, za którą kupiono budynki, nie została pomniejszona o około 8 mln zł, a tyle co najmniej wyniósł koszt wynajmu przez sąd budynków od października 2009 roku.

Wojtunik: James Bond biegła z pistoletem, ja tego nie robię

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa szef CBA Paweł Wojtunik złożył w listopadzie zawiadomienie do prokuratury. Jarosław Gowin skrytykował za to Biuro. W prasie apelował do szefa służby, aby "nie robił z siebie Jamesa Bonda".

- Nie wiem, co ma wspólnego kierowanie zawiadomienia w oczywistej sprawie i realizowanie swoich obowiązków z Jamesem Bondem, bo James Bond nigdy nie kierował żadnych zawiadomień do prokuratury, a biegał z pistoletem, czego znowu ja obecnie nie czynię - powiedział dzisiaj w Radiu Zet szef CBA.

Sprawą zajmie się prokuratura

Początkowo Wojtunik starał się nie dać wciągnąć w polemikę z ministrem sprawiedliwości. - Nie mam ani aparycji, ani ambicji ku temu. Nie jestem ani politykiem, ani tym bardziej nie chcę być Jamesem Bondem. Nie wiem za bardzo, o co ministrowi Gowinowi w tym chodzi - powiedział Monice Olejnik. Jak ustalił portal tvn24.pl, prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że sprawą gdańskiego sądu zajmie się Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Informację tę potwierdził Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratora generalnego.

Zobacz także
Komentarze (8)
Prokuratura zajmie się resortem Gowina ws. "Centrum Sprawiedliwości"
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 30 razy 24

  wymiar "sprawiedliwości " w Gdańsku i okolicach dał się poznać z jak najleprzej strony przy okacji amber gold i marcina p.,te kilkukrotne zawiasy ,te umorzenia to podręcznikowe przykłady jak wymiar sprawiedliwości nie powinien działać ,a działa nadal za naszą kasę

 • folwark_polski

  Oceniono 26 razy 12

  Gowin robi w gacie ze strachu? czy użyje "młota" jaski ma na Tuska in nadal będzie perdział katolickim zadem w stołek?

 • dyrdy.mal

  Oceniono 21 razy 11

  "Jarosław Gowin skrytykował za to Biuro. W prasie apelował do szefa służby(...)" - gdyby ktos mial jeszcze jakiekolwiek watpliwosci co do naszej para-demokracji.

 • kczyna

  Oceniono 16 razy 8

  "Wojtunik: James Bond biegła z pistoletem, ja tego nie robię."
  Kopernik była kobietą.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 3 razy 3

  A co Gowin ma do tego?
  -
  Może kto zna tego Górskiego i sprawdzi czy nie ma go czasem na poniższym filmie.

  www.youtube.com/watch?v=3baXxBXbnPw

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 0

  a tam
  james bond
  jest
  “ bardziej męski niźli damski“

 • sorka8

  Oceniono 1 raz -1

  Oto sitwa sądowo, prokuratorsko komornicza Bełchatowa, będąca na służbie Mazowieckiego Banku Regionalnego S.A. (dalej MBR S.A. ) Którą polecam jakiemuś suwerennemu CBA , które uwoli Polskie Państwo od hańbiącego towarzystwa w osobach 4 sędziów I Wydziału SR w Bełchatowie , przewodniczącej V Wydziału , prezesa Sądu i radcą prawnym Pawłem S z Warszawy. Które wielokrotnie potwierdzało nieprawdę w dokumentach mających znaczenie prawne, aby MBR S.A., mógł przejąć majątek o wartości powyżej 600 tysięcy zł . By nie zanudzać opisuję w skrócie tylko weryfikowaną wielokrotnie prawdę . Na wstępie wyjaśniam że z MBR S.A., z którym nie łączyła mnie żadna czynność prawna, który ( od 2000r przeszedł wiele transformacji w tym fuzje), W 2000 roku MBR S.A lub jego poprzednik wystawił fałszywe wyciągi bankowe , a w 2003r na wniosek MBR S.A. Sędzia Iwona B. naruszyła powagę rzeczy osądzonej niwecząc moc Postanowienia SO sygn akt II Ca 610]01 łamiąc wszystkie normy prawne i wpisała w 2003r hipotekę przymusową na podstawie wniosku i oświadczeń MBR S.A, na nieruchomości właściciela, który nie miał nic wspólnego z wnioskiem MBR S.A. Co wykazał wyżej powołanym postanowieniem sygn akt II Ca 610]01 SO w Piotrkowie Trybunalskim nakazując Sadowi Rejonowemu wykreślenie hipoteki. W okresie 2001r do chwili obecnej nie miały miejsca pomiędzy MBR S.A, a właścicielem nieruchomości żadne zdarzenia prawne uzasadniające wpis hipoteki hipoteki przymusowej na rzecz MBR S.A .
  .Nawet SN w osobie sędziego Tadeusza Erecińskiego badając jako tz / przed sąd / sprawę sygn akt II CK 108]03 nie dokonał sprawdzenia umocowania radcy prawnego Pawła S., oraz udziału w sprawie nowego podmiotu i uznał że postępowanie w sposób oczywisty nie narusza prawa i odmówił przyjęcia kasacji. Wpisu hipoteki na nieruchomości dokonano w 2003r jednak do 2005 nie dokonano opisu i oszacowania nieruchomości co zgodnie art 823 kpc skutkuje umorzeniem egzekucji na mocy prawa Zespół Komornik – sędziowie nie dopuścili do działania prawa w sprawie egzekucyjnej sygn KM930]01 i przeciw egzekucyjnej sygn akt I Co 258]07 . W 2007r mimo sprzeciwu właściciela nieruchomości bez aktualizacji opisu i oszacowania Komornik zlicytował nieruchomość, licytant nie wpłacił pełnej wylicytowanej kwoty jest to udokumentowane i udowodnione nawet wiadome ówczesnemu Ministrowi Sprawiedliwości . Mimo to sędzia SR,SSR w Bełchatowie Renata L., Paweł L., SSO w Piotrkowie Trybunalskim SSA Arkadiusz Lisiecki SSO Jarosław G. SSA , SSO Alfred Szubert, SSA w Piotrkowie Trybunalskim SSA Maria C., SSA Grzegorz Ś., wszyscy wymienieni sędziowie za sędzią Renatą L. Potwierdzili nieprawdę świadomie niwecząc zaufanie obywateli do organów Rzeczpospolitej Polskiej, świadomie nadużywając uprawnień i wykorzystując wobec tej grupy bezradność Państwa .

 • samanta998

  Oceniono 12 razy -4

  Pilne !

  CBA prześwietli rząd Donalda Tuska

  w sprawie powyższego biura

  !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje