Korea Płn.: pierwszy stopień rakiety już na wyrzutni. Rosja: Powstrzymajcie się!

03.12.2012 08:03
Rakieta Uhna-3 gotowa do wystrzelenia. Zdjęcie pochodzi z 2012 roku

Rakieta Uhna-3 gotowa do wystrzelenia. Zdjęcie pochodzi z 2012 roku (Fot. BOBBY YIP REUTERS)

Na płycie wyrzutni rakietowej w północnokoreańskim centrum kosmicznym Sohae zainstalowano pierwszy stopień rakiety dalekiego zasięgu. Ma ona wynieść w grudniu satelitę na orbitę okołoziemską - podała dziś agencja Yonhap. Rosyjskie MSZ odpowiedziało komunikatem, w którym ostrzega Pjongjang przed wystrzeleniem rakiety.
Powołując się na źródła rządowe w Seulu, południowokoreańska agencja informacyjna sprecyzowała, że pierwszy element trzystopniowej rakiety zainstalowano w centrum Sohae w ośrodku Tongchang-ri w prowincji Pyongan Północny, gdzie 13 kwietnia br. dokonano nieudanej próby z rakietą nośną dalekiego zasięgu.

Według źródeł, na które powołuje się agencja Kyodo, Stany Zjednoczone i Japonia wzmocniły satelitarną obserwację miejsca, żeby sprawdzić, jak blisko Pjongjang jest wystrzelenia rakiety.

Rosyjski minister spraw zagranicznych wydał dziś z kolei oświadczenie, w którym przestrzega Koreę Północną przed wystrzeleniem rakiety. "Pilnie wzywamy rząd (Korei Północnej) do ponownego przemyślenia decyzji w sprawie wystrzelenia rakiety" - poinformował w komunikacie rosyjski resort.

Rakieta zostanie wystrzelona między 10 a 22 grudnia?

Rakieta nośna satelity Kwangmyongsong to - jak twierdzi Waszyngton, Tokio i ich sojusznicy - w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, a wystrzelenie to zakamuflowana próba technologii rakiet balistycznych.

Agencja Yonhap podała, że zainstalowanie pierwszego stopnia rakiety "oznacza, iż Korea Północna zaczęła proces mający na celu wystrzelenie pocisku dalekiego zasięgu". W sobotę jej władze zapowiedziały, że przy pomocy takiej rakiety wyniosą między 10 a 22 grudnia na orbitę okołoziemską satelitę do obserwacji Ziemi. Według Yonhap Tokio miało otrzymać informację z Pjongjangu, że wystrzelenie rakiety nastąpi między godziną 7 a 12 czasu lokalnego.

ONZ: Korea Płn. ma zakaz stosowania takich technologii

Zdaniem komentatorów kolejna próba rakietowa może mieć na celu upamiętnienie pierwszej rocznicy śmierci byłego przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Ila, który zmarł 19 grudnia 2011 r., a zarazem umocnienie władzy jego syna i następcy Kim Dzong Una wśród wpływowych wojskowych. Ponadto start rakiety ma się odbyć w okresie, gdy w Korei Płd. odbędą się wybory prezydenckie (19 grudnia), dlatego nie można wykluczyć, że ma ona na celu wpłynięcie na wynik tego głosowania.

USA i ich sojusznicy ostrzegli, że jakiekolwiek wystrzelenie rakiety będzie bezpośrednim pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zabraniają Korei Płn. stosowania technologii rakiet balistycznych.

Zobacz także
Komentarze (77)
Korea Płn.: pierwszy stopień rakiety już na wyrzutni. Rosja: Powstrzymajcie się!
Zaloguj się
 • kloszu

  Oceniono 53 razy 23

  Jesteśmy w tyle za Koreą Północną. Kiedy Polska samodzielnie wyniesie na orbitę satelitę.

 • staalkeer

  Oceniono 41 razy 23

  Rosja mówi to co mówi a i tak jest przyzwolenie na to ze strony Chin i Rosji. Taka ciekawostka że Korea Północna w dziedzinie rakiet i techniki satelitarnej i powiedzmy "kosmosu" bardzo blisko współpracuje z Iranem. Rakietę tego samego typu w przyszłym roku na wystrzelić Iran, nawet chyba z małpą na pokładzie;) Cos pięknego jak kraje które różni prawie wszystko, w obliczu wspólnego wroga potrafią razem współpracować nie oglądając sie na religię, system gospodarczy czy polityczny.

 • kocurxtr

  Oceniono 25 razy 21

  czyżby to majowie przewidzeali ?
  byłoby coś koło 21 grudnia 2012..
  kretynów z dostępem do guzika nie brakuje...

 • marych

  Oceniono 33 razy 21

  Hitler też tak zaczynał, wszyscy byli przeciw, a on robił swoje...

 • rowno

  Oceniono 25 razy 17

  No i będzie koniec świata!

 • badziewiak66

  Oceniono 45 razy 11

  Z całym przekonaniem mogę napisać , że tym działaniom Korei Północnej po cichu sekunduje cała Azja , z wyłączeniem Chin ( choć i tu można mieć spore wątpliwości ). Łamanie zakazu nieproliferacji borni jądrowej , zakazów ograniczających szpiegostwo z kosmosu, technologii umożliwiających kontrolę rakiet dalekiego zasięgu, to ograniczenie wpływów dotychczasowych mocarstw. Azja ma uprzedzenia wobec Rosji i USA. Ten trend będzie postępował , bo już za chwilę Brazylia , a być może i Turcja ogłoszą posiadanie borni jądrowej, czy technologii zaliczanych do broni masowej zagłady. Iran , wcześniej czy później także do tego grona dołączy. USA doskonale wie, ze nie da się utrzymać obecnego status quo i stąd plan budowy tarczy antyrakietowej. Nie jest to jednak strategia obronna, wręcz przeciwnie to ma być narzędzie ataku. Pakty zawarte w 2009 roku przez Biały Dom i Kreml zakładają wspólną walkę o utrzymanie obecnego porządku w strategicznych dla obu gigantów obszarach. Oba Państwa wspólnie są gotowe zaatakować każdego kto naruszy obecną konstrukcję. Zdaje się ,że Arabowie już pojęli tę grę i zwrócą się w kierunku Chin i Indii, właśnie Korei Północnej oraz Brazylii i spychanej przez duet gigantów Francji. Dobrze wykorzystuje tę sytuację Kościół Katolicki umiejętnie grając swoim poparciem dla gigantów. Tu trzeba postrzegać tę nić porozumienia na linii Watykan-Kreml. Putin daje jej wyraz przez wysłanie Patriarchy Kościoła Prawosławnego do Polski - silnego ogniwa katolicyzmu. Kto oglądał film "15 dni wojny" zapewne usłyszał ten fragment tekstu w którym najemnicy mówili o tym , że nie będą niszczyć Kościołów i mordować wiernych w Kościołach. Innymi słowy dotychczasowi rywale dostrzegli, że rodzą się nowe potęgi aspirujące do odgrywania poważnej roli w świecie. Wszystko układa się w kierunku wojny światowej przeciwko Arabom. USA i Rosja uderzą teraz kiedy mają przewagę technologiczną. Ta wojna odstraszyć ma innych, którym zamarzy się decydowanie o losach świata. Wojna rozleje się na cały świat ,bo zaczną się masowe akty terroru wiernych islamowi. Według zimnych statystyk to woja jest już niezbędna , by zmniejszyć populacje ludzi do niezbędnego minimum. To nie Wy decydować będziecie o losach świata , bo słabi są narzędziem silnych, a elity których wojna nie dotknie.

 • boomer86

  Oceniono 33 razy 9

  10-21.12. - w zakresie tych dat zwiera się sławetny 21.12., być może to dzięki Korei doświadczymy owego Apogeum ludzkiej bezmyślności...oby nie.

 • tenare

  Oceniono 8 razy 6

  Oni potrzebują tej rakiety nośnej, żeby wystrzelić w kosmos satelitę.
  Wtedy naród koreański będzie mógł oglądać telewizję satelitarną.
  Bo nie wszędzie dochodzi kablówka. Zwłaszcza na wsiach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje