"Przepraszamy wszystkich, których nie zdążyliśmy obrazić" - ostatnie teksty starych autorów w "URz"

03.12.2012 07:52
Okładka

Okładka "Uważam Rze" już pod kierownictwem Jana Pińskiego (Fot. za Facebook)

W kioskach pojawił się pierwszy numer "Uważam Rze" pod kierownictwem Jana Pińskiego. Na okładce, pod napisem "Tygodnik autorów niepokornych" wymienione są nazwiska m.in. odchodzących dziennikarzy, w tym Rafała Ziemkiewicza i Piotra Semki. Okładkę ilustruje także zdjęcie Jerzego Stuhra oraz tytuł "Wygrywamy wojnę z rakiem".
Dotychczasowy naczelny "Uważam Rze" Paweł Lisicki został zwolniony tydzień po udzieleniu wywiadu dla portalu wPolityce.pl, w którym ostro krytykował swojego wydawcę. Niedługo po ujawnieniu tej informacji odchodzić zaczęli kolejni dziennikarze tygodnika, m.in. Piotr Gabryel, dotychczasowy wicenaczelny "URze" i "Rzeczpospolitej", oraz czołowi publicyści i dziennikarze, jak Rafał Ziemkiewicz, Robert Mazurek, Igor Janke, Marek Magierowski i Bronisław Wildstein.

Wcześniej z redakcją "Uważam Rze" rozstać się musiał dotychczasowy wicenaczelny Michał Karnowski. Powodem było m.in. rozpoczęcie wydawania konkurencyjnego dwutygodnika "W sieci" przez spółkę Fratria, której członkiem zarządu i współudziałowcem jest Karnowski.

Piński: Cześć autorów niepotrzebnie skupiła się na publicznej polemice

Po zwolnieniu Lisickiego, nowym naczelnym został Jan Piński, który był wcześniej szefem Wiadomości w portalu Nowyekran.pl. W przeszłości kierował redakcją "Wiadomości" TVP1, a także tygodnikiem "Wprost Przeciwnie", który ukazywały się przez kilka tygodni w 2011 roku.

" 'Uważam Rze' pozostanie pismem odważnym i wyrazistym dla wszystkich, którzy cenią prawdę, wolność słowa, swobody obywatelskie i wolny rynek, mający zarazem rozsądny, nienegujący naszej kultury światopogląd w sprawach obyczajowych. Będziemy patrzeć władzy na ręce i ją rozliczać. Będziemy dociekać 'drugiego dna' spraw, którymi interesują się nasi czytelnicy i które mają realny wpływ na ich życie" - pisze we wstępniaku najnowszego numeru "URz" nowy redaktor naczelny, Jan Piński. Jak dodaje, "w ostatnich tygodniach cześć autorów po prostu niepotrzebnie skupiła się na publicznej polemice z innymi dziennikarzami oraz własnym wydawcą" zamiast na oczekiwaniach czytelników.

Piński stwierdza, że wierzy, iż uda mu się sprawnie zarządzać redakcją, a także przekonać czytelników do nowych autorów: "Mam nadzieję, że szybko przekonają się państwo, iż warto zaufać obecnemu zespołowi 'Uważam Rze'. Poznacie nas po czynach, a pierwszym z nich jest ten numer tygodnika" - pisze nowy naczelny.

"Przepraszamy wszystkich, których nie zdążyliśmy obrazić"

W gronie obecnego zespołu "URz", znaleźli się jeszcze starzy autorzy, w tym Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka czy Łukasz Warzecha, którzy napisali ostatnie teksty.

Poza tym po raz ostatni pojawili się Wiktor Świetlik oraz Robert Mazurek i Igor Zalewski, którzy postanowili się pożegnać z czytelnikami. "No i w zasadzie to by było na tyle, Szanowni Państwo. Siedzieliśmy na gościnnych łamach 'Uważam Rze' prawie dwa lata, zdążyliśmy was wszystkich zanudzić, odetchniecie więc z ulgą. Najmocniej przepraszamy jednak wszystkich, których nie zdążyliśmy obrazić. To przez niedopatrzenie. Spróbujemy to jeszcze kiedyś nadrobić" - piszą Mazurek i Zalewski w "Przeglądzie tygodnia'.

Nowe nazwiska i promocyjna cena

Ze starych autorów zabrakło za to np. Bronisława Wildsteina i Igora Janke. Zamiast nich pojawili się Robert Winnicki i Artur Zawisza oraz Janusz Korwin-Mikke. Strony tygodnika zapełnili także dziennikarze "Rzeczpospolitej". Pojawił się również piszący m.in. we "Wprost" Aleksander Piński.

Nowy numer tygodnika, w promocyjnej cenie 2,90 zł, ilustruje zdjęcie Jerzego Stuhra oraz tytuł "Wygrywamy wojnę z rakiem".

Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • plumgazeta

  0

  Weźcie jeszcze Sienkiewicza Henryka.

 • politol59

  0

  "Bardzo fajne" te nowe nabytki.

 • kazole

  Oceniono 1 raz 1

  Żadna rotacja kadr w tej gazecie nie uratuje już jej istnienia. Nawet promocyjna cena nie pomoże. Na szczęście takie tytuły w tym kapitalizmie znikają. Ekonomia je wykończy. Ludzie nie mają na chleb to będą taką gazetę kupować?
  O tym piszą: Gowinizm, Kaczyzm... kogo to obchodzi gdy nie ma co do pyska włożyć?

 • topiramax

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe. Zmiany dające nadzieję na coś pozytywnego. By, by Ziemkiewicz!

 • almagus

  Oceniono 4 razy 2

  Należy im sie bezrobocie higieniczne, ale sfora potrzebuje szczucia, więc jeszcze poszczują.

  Kościół nienawiści.

  Tylko krzyże, znicze, ambony,
  Idzie każdy nienawiścią rażony.
  Cały Naród aż oczy przeciera.
  Idzie nienawiść byłego premiera.

  Filmik nakręcą dla TR-wam Maryja.
  Jak nienawidzić, jak się zabija.
  Polska jest wolna przyparafialna.
  I watykańska eksterytorialna.

  Majątek gromadzą, służą wybory.
  Większej chcą władzy, niż do tej pory.
  Maturę wpisać do konkordatu.
  Kraj watykański ogłoszą światu.

  2012-12-02 almagus

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12966780,Kaczynski__W_marszu_13_grudnia_bedziemy_mowic__ze.html

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekawe czym Hajdarowiczowi zagrozili naziole od rudego matoła że rozwalił njabardziej dochodowy tygodnik w kraju.

 • ciemnywsiok

  Oceniono 3 razy 1

  Pewnie,najlepiej urządzić kolejną rozpierduchę,co najciekawsze to tym razem skrajni patrioci biorą się za łby w swojej piaskownicy.W kraju kryzys,gospodarka nie ważna,najlepiej żyć swoimi urojeniami.

 • wojtusz

  Oceniono 1 raz 1

  Płakał po nich nie będę.

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze miałeś pełną michę . A teraz kąsasz ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje