Rosja w śniegu. 200-kilometrowy korek na trasie Moskwa - Sankt Petersburg

02.12.2012 20:42
Moskwa

Moskwa (Fot. Alexander Zemlianichenko AP)

W śnieżnej pułapce znalazło się kilka tysięcy kierowców. Kolejka aut na trasie Moskwa - Sankt Petersburg przekracza 200 kilometrów. Służby ratownicze dostarczają im paliwo i gorące posiłki.
Monstrualny, niemal 200-kilometrowy korek, złożony głównie z samochodów ciężarowych, utworzył się wskutek obfitych opadów śniegu na 700-kilometrowej arterii samochodowej Moskwa-Sankt Petersburg. Pojazdy tkwią w nim od piątku. - Posunęliśmy się dzisiaj przez cały dzień zaledwie o kilometr - powiedział przez telefon komórkowy telewizji Rossija 24 kierowca ciężarówki Oleg Bacziłow.

"Jesteśmy na skraju wyczerpania"

Szosa z Moskwy do Petersburga jest jedną z głównych arterii samochodowych europejskiej części Rosji. Temperatura na trasie w pod wieczór spadła do minus 5 stopni Celsjusza. - Wiele osób jest w trasie od trzech dni, kończy im się paliwo, woda, jedzenie - napisała agencja Ria Nowosti.

- Jesteśmy na skraju wyczerpania nerwowego - telefonował do jednej z gazet kierowca TIR-a. Korek samochodowy zaczął się tworzyć w piątek. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Tweru (160 km od Moskwy).

Do Tweru udał się minister transportu Federacji Rosyjskiej, Maksim Sokołow, aby naradzić się z tamtejszą administracją nad sposobami walki ze "śnieżną klęską".

Wolontariusze, dowóz paliwa

Przy zakorkowanej magistrali samochodowej tworzy się z udziałem licznych wolontariuszy punkty, gdzie można otrzymać gorący posiłek, rozgrzać się i skorzystać z pomocy lekarskiej. Bocznymi drogami organizuje się dowóz paliwa.

Zakorkowana trasa prowadzi z Moskwy, przez terytorium obwodu moskiewskiego, twerskiego, nowogrodzkiego i lenigradzkiego, a także ulicami Moskwy i Petersburga. Na północy łączy się z trasą samochodową "Skandynawia", prowadzącą z Petersburga do Wyborga.

Rząd Rosji planuje zbudowanie autostrady z Moskwy do Petersburga na 2018 rok. Pierwszy, płatny odcinek z dawnej stolicy Rosji do granicy fińskiej ma być oddany do użytku w 2016 r.Zobacz także
 • Stacja badawcza nad jeziorem Vida na Antarktydzie Znaleziono życie w odciętym od świata od tysięcy lat polarnym jeziorze
 • Worek z indyjska pocztą dyplomatyczna odnaleziony w Alpach Alpy: Odnaleziono pozostałości po rozbitym w 1966 r. samolocie
Komentarze (50)
Rosja w śniegu. 200-kilometrowy korek na trasie Moskwa - Sankt Petersburg
Zaloguj się
 • wodakrolewska

  Oceniono 85 razy 73

  Jak Rosjanie jeździli Ziłami i Kamazami to się zimy nie bali.

 • vomitorium1

  Oceniono 79 razy 71

  miał rację ten chłop
  któremu w 45 roku
  przez pół domu
  puścili granicę
  i pytali gdzie chce mieszkać
  a on
  że w pl
  dlaczego ?
  bo słyszał
  że w rosji są
  srogie zimy

 • aa1000

  Oceniono 62 razy 44

  Jaka szkoda, że baćka Władimir zachorzał na kręgosłup.
  Jak by był zdrów, to by wsiadł na jakiś atomowy pług śnieżny i w try miga przywrócił ruch na drodze.

 • chelmiak

  Oceniono 40 razy 32

  W RIA Novosty piszą, że korek ma długość 34 mil. Nasz reporter przyłapał ich na krętactwie. Pojechał, zmierzył i wyszło mu na równo 200 kilometrów.

 • banan125

  Oceniono 31 razy 21

  to jakiś PIC - 5 stopni C i problem .????.
  - 50C to może byc dla nich problem - w Rosji spędziłem 3 lata ...

 • ht

  Oceniono 24 razy 20

  Oglądałem w Rosja 24. Niemożliwe a jednak prawdziwe- Rosja i klęska śniegu.

 • wydeusz

  Oceniono 22 razy 8

  A to sensacja - w Rosji spadł śnieg! I druga sensacja - pewnie dokonali transformacji ustrojowej i wszystko się wali. Kiedys śnieg Ruskim nie przeszkadzał, a nawet pomógł pokonać Napoleona i Hitlera.

 • fuqu

  Oceniono 8 razy 8

  Kurcze, robi wrażenie.
  Ja durny jak czasami stoję z nimi pod Gorą Kalwarią to jestem wkurzony, a oni to pewnie się śmieją z koreczka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje