Rosja w śniegu. 200-kilometrowy korek na trasie Moskwa - Sankt Petersburg

02.12.2012 20:42
Moskwa

Moskwa (Fot. Alexander Zemlianichenko AP)

W śnieżnej pułapce znalazło się kilka tysięcy kierowców. Kolejka aut na trasie Moskwa - Sankt Petersburg przekracza 200 kilometrów. Służby ratownicze dostarczają im paliwo i gorące posiłki.
Monstrualny, niemal 200-kilometrowy korek, złożony głównie z samochodów ciężarowych, utworzył się wskutek obfitych opadów śniegu na 700-kilometrowej arterii samochodowej Moskwa-Sankt Petersburg. Pojazdy tkwią w nim od piątku. - Posunęliśmy się dzisiaj przez cały dzień zaledwie o kilometr - powiedział przez telefon komórkowy telewizji Rossija 24 kierowca ciężarówki Oleg Bacziłow.

"Jesteśmy na skraju wyczerpania"

Szosa z Moskwy do Petersburga jest jedną z głównych arterii samochodowych europejskiej części Rosji. Temperatura na trasie w pod wieczór spadła do minus 5 stopni Celsjusza. - Wiele osób jest w trasie od trzech dni, kończy im się paliwo, woda, jedzenie - napisała agencja Ria Nowosti.

- Jesteśmy na skraju wyczerpania nerwowego - telefonował do jednej z gazet kierowca TIR-a. Korek samochodowy zaczął się tworzyć w piątek. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Tweru (160 km od Moskwy).

Do Tweru udał się minister transportu Federacji Rosyjskiej, Maksim Sokołow, aby naradzić się z tamtejszą administracją nad sposobami walki ze "śnieżną klęską".

Wolontariusze, dowóz paliwa

Przy zakorkowanej magistrali samochodowej tworzy się z udziałem licznych wolontariuszy punkty, gdzie można otrzymać gorący posiłek, rozgrzać się i skorzystać z pomocy lekarskiej. Bocznymi drogami organizuje się dowóz paliwa.

Zakorkowana trasa prowadzi z Moskwy, przez terytorium obwodu moskiewskiego, twerskiego, nowogrodzkiego i lenigradzkiego, a także ulicami Moskwy i Petersburga. Na północy łączy się z trasą samochodową "Skandynawia", prowadzącą z Petersburga do Wyborga.

Rząd Rosji planuje zbudowanie autostrady z Moskwy do Petersburga na 2018 rok. Pierwszy, płatny odcinek z dawnej stolicy Rosji do granicy fińskiej ma być oddany do użytku w 2016 r.Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • googleon

  Oceniono 1 raz 1

  Rosja to nie kraj na samochody. Najlepiej jeździ się tam pociągami.
  Niestety infrastruktura nie nadaje się (jeszcze) na 350km/h jak w Hiszpanii.
  pl.wikipedia.org/wiki/Sapsan

 • supertlumacz

  Oceniono 10 razy -2

  I gdzie tu sprawiedliwość, powiedzta , Polaki!

  Rosja słaba, trapiona kataklizmami jak ten gigantyczny korek, a mimo wszystko powierzono jej prezydencję G20 już od 1 grudnia 2012.

  Tymczasem Polska, zaludniona współpracownikami świętego Bolka od Długopisu, co to obalił komunę kierując się wskazówkami i natchnieniem Ojca Świętego który był największym w historii sprzymierzeńcem Starszych Braci, pozostająca pod światłymi rządami elity wyłonionej przy Okrągłym Stole, wsławiona walką z terroryzmem w Iraku i w Afganistanie u boku bohaterskich wojsk USA, nawet nie ma prawa udziału w obradach G20!

 • frank1947

  Oceniono 1 raz 1

  To tak jak u nas .. samochodow duzo a drog brakuje a jak jakis snieg spadnie to sie dopiero robi ...a wiecie te Japonskie to sniegu nie lubia ...

 • teaforme

  Oceniono 7 razy -3

  Muscovy w 1812, mialo juz lepsze drogiji, niz ta zwana putoszosaja. Padaja da, naszaja Muscovija, padaja da!!

 • tybet64

  Oceniono 3 razy -1

  Trochę z innej beczki.Zdaje się , że co niektórzy mają rację że Gazeta to pismo proizraelskie.Jak jest jakiś artykuł
  o żydkach to komentarze wyłączone.A jeśli chodzi o ten artykuł to zima mogła ich zaskoczyć bo się ze dwa miesiące spóźniła.

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy -3

  Nareszcie rozumiem dlaczego GW i ukochana PAP nie informują o objęciu od 1 grudnia 2012 prezydencji G20 przez Federację Rosyjską.
  rt.com/politics/official-word/official-word-g20-putin-economy-042/
  W obliczu opisanego kataklizmu na trasie Moskwa Petersburg nie tylko rezygnacja z prezydencji G20 ale i bezwarunkowa kapitulacja Rosji przez Polską jest tylko kwestią czasu Siły zbrojne Białorusi, Ukrainy, Fedderacji Rosyjskiej, Litwy, Republiki Czeskieji i Niemiec szykują się aby razem wkroczyć do Warszawy i tam ogłosić bezwarunkową kapitulację i pełne podporządkowanie się polskiej władzy. Szczególy na www.kresy.pl

 • dwa_grosze

  Oceniono 12 razy -2

  W Rosji zawsze byly problemy z zima i zwiane z nia dramaty ale propaganda nie zezwalala na ujawnienie prawdy. Czasy sie zmieniaja i coraz trudniej jest podmalowywac obraz Rosji. Jedno jest nadal pewne, Rosja nie dorosla jeszcze do cywilizowanego swiata.

 • tennieztej

  Oceniono 2 razy 2

  Rozwiązanie jest proste. Puścić ruch na przeciwny (pusty) pas autostrady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje