Zawalił się tunel autostrady w Japonii. Relacje świadków: "Widziałem płonące samochody"

02.12.2012 08:51
Samochody policyjne przed wjazdem do tunelu Sasago, Japonia, 02.12.2012 r.

Samochody policyjne przed wjazdem do tunelu Sasago, Japonia, 02.12.2012 r. (Fot. AP)

Łączący Tokio z Nagoją tunel autostradowy osunął się, grzebiąc pod gruzami przejeżdżające samochody. W podziemnym zawalisku wybuchł pożar. Płonęły uwięzione w tunelu auta. Policjanci widzieli w tunelu zwęglone zwłoki. Zginęło co najmniej pięć osób, dokładna liczba ofiar jest jednak jeszcze nieznana.
Wypadek wydarzył się około godziny 8.00 rano czasu miejscowego (około północy w Polsce) w tunelu Sasago tzw. autostrady centralnej. Położony około 80 km na zachód od Tokio tunel łączy stolicę Japonii z Nagoją.

- Jechałem tunelem, kiedy nagle zaczął się walić. Zobaczyłem uwięzione w gruzach samochody, niektóre płonęły - relacjonował reporter japońskiej telewizji NHK, który przypadkiem był na miejscu zdarzenia. Jego samochód też został poważnie uszkodzony, jemu samemu udało się jednak wydostać z tunelu.

Inni świadkowie, którym udało się wydostać z podziemnej pułapki, mówią o potężnych kawałach betonu spadających na samochody.

Tunel zablokowany, ze środka wciąż unosi się dym

Tunel Sasago to jedna z najdłuższych tego typu budowli w Japonii - ma ponad 4 km. Osunął się na odcinku 50-60 m. Drogi wjazdowe do tunelu w obu kierunkach są zamknięte. Na zdjęciach widać unoszący się z podnóża góry dym.

Rano media informowały o co najmniej siedmiu zaginionych i kilku rannych. Straż pożarna prefektury Yamanashi podała, że dwie kobiety odniosły obrażenia i trafiły do szpitali. - Są przytomne. Jedna z nich, w wieku 28 lat, doznała obrażeń głowy, twarzy i rąk. Druga, w wieku 37 lat, ma stłuczenia - przekazali strażacy.

Są ofiary, akcja ratunkowa wciąż wstrzymana

Policja i inżynierowie drogowi zbadali rozmiar uszkodzeń konstrukcji tunelu. Według najnowszych informacji w pogorzelisku widać zwęglone ciała. Rzecznik policji prefektury Yamanashi podkreślił, że liczba ofiar wciąż nie jest znana. Według najnowszych informacji zginęło co najmniej pięć osób.

Choć udało się opanować pożar, to akcja ratunkowa i poszukiwawcza wciąż jest zawieszona - istnieje ryzyko zawalenia się kolejnych fragmentów podziemnej konstrukcji. Cały czas nie wiadomo, jaka była przyczyna zawalenia się tunelu.

Zobacz także

Najnowsze informacje