Dobrze się żyje z kościotrupem w szafie? ZASP za Stuhrem i "Pokłosiem"

01.12.2012 19:18

"Pokłosie", reż. Władysław Pasikowski (Fot. mat. prasowe)

- Fakt, że nasi sąsiedzi na wschodzie, północy i południu nie kwapią się do rachunku sumienia, dobrze im się żyje z kościotrupem w szafie - nie jest żadnym argumentem byśmy my zło zamiatali pod dywan - napisali członkowie zarządu ZASP w oświadczeniu dotyczącym filmu "Pokłosie"
Film Władysława Pasikowskiego o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas II wojny światowej zamordowali grupę Żydów to jedno z najszerzej komentowanych wydarzeń w polskiej kinematografii w 2012 r. Wywołuje wiele dyskusji i kontrowersji. Po premierze "Pokłosia" Maciej Stuhr, grający jedną z głównych ról, przyznał, że z powodu tego filmu stał się obiektem ataków - głównie w internecie - osób, które uważają, iż swoim występem szkaluje dobre imię Polski.

- Fakt, że nasi sąsiedzi na wschodzie, północy i południu nie kwapią się do rachunku sumienia, dobrze im się żyje z kościotrupem w szafie - nie jest żadnym argumentem byśmy my zło zamiatali pod dywan. Nasze przyznanie się do win, budzi respekt. I to jest powód do dumy z ojczyzny. Tak uważają nasi koledzy: Maciej Stuhr i Robert Rogalski (obaj zagrali w filmie). I my tak uważamy, dumni z ich obywatelskiej postawy - napisali w oświadczeniu członkowie zarządu ZASP: Stanisław Brejdygant, Maria Mielnikow i prezes Związku Olgierd Łukaszewicz.

Według autorów oświadczenia od kilku stuleci zadawane jest pytanie, jaka ma być Polska. - Jest to pytanie ludzi myślących, odpowiedzialnych. Otóż należą do nich także odpowiedzialni i myślący aktorzy, wśród nich nasz kolega, Maciej Stuhr, który ma świadomość, że nie jest jedynie "instrumentem", że jeżeli bierze udział w jakimś dziele (zwłaszcza tyczącym trudnego, bolesnego tematu), to czyni to z przekonaniem, odpowiedzialnie - napisali.

Ich zdaniem Polska powinna być "wielkoduszna, tolerancyjna, pozbawiona trujących złogów szowinizmu i ksenofobii, traktująca wszystkich swych obywateli jak braci". "No i przede wszystkim odpowiedzialna. Nie krzepiąca serc mistyfikacją wielkości, ale szczerze dumna z tego co istotnie wielkie i szlachetne w jej historii" - czytamy w oświadczeniu.Zobacz także
Komentarze (501)
Zaloguj się
 • eszp

  Oceniono 776 razy 278

  12 komentarzy...
  12 antysemickich...
  "Pokłosie" jest o was, komentatorzy.

 • kpiarz_w_bulu_i_nadzieji

  Oceniono 2 razy 0

  Szum wokół "Pokłosia" to typowa kampania reklamowa. Pare tygodni przed premierą "Pokłosia" byłem na "Obławie" - świetny film, świetna rola Dorocińskiego, Sztura, Rosatti itd. Gorąco polecam. Sztur grał tam typowego polskiego szmalcownika i jakoś cicho o tym filmie, a był sto razy lepszy od pokłosia.

 • porannakawa01

  Oceniono 2 razy 2

  Ten trup od dawna jest w szafie i twórcom nie przeszkadza to, że się ześmierdł mocno.
  A co z witaniem Armii Radzieckiej i sprządzaniem list Polaków do wywózki na Sybir?
  Co z kolaborantami współpracującymi z NKWD i wydawaniem Polaków?
  Co z twórcami i pracownikami UB współpracującymi z NKWD w mordowaniu Polaków?

  Coś o tym twórcy się nie zająkniecie?
  To też prawda do ukazania.
  Bolesna prawda, której się boicie?

 • mariusz2010

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze, że taki film się ukazał. Historia w niczym nie powinna byc zafałszowana, do tego w stylu Rosjan o Katyniu.
  Nie podobają mi się jednak obłudne zachwy Izraelitów.
  Bo czy w ich kraju ma szansę ukazać się film o eksterminacji Palestyńczyków ?

 • zalep

  Oceniono 1 raz 1

  Obawiam się że jeśli tak dalej będzie to będziemy mieli powtórkę z Jadwabnego. Wszak historia się lubi powtarzać.

 • oyciec33

  Oceniono 2 razy 2

  Kochani,
  żeby Wam uświadomić co w naszym kraju się dzieje, mam do Was pytanie, czy kiedykolwiek zostanie nakręcony przez Izrael film o zbrodniarzach (katach) komunistycznych pochodzenia żydowskiego? Ja znam odpowiedź, NIE. Jeśli zbrodnia w Jedwabnym była, należy ją potępić, ale filmy niech kręci o tym naród żydowski, my powinniśmy ekranizować te zdarzenia z naszej historii, które inny naród nigdy nie nakręci. To Polacy najczęściej narażając życie pomagali w czasie wojny Żydom i po wojnie co się stało? Żydokomuniści stali się dla nas najokrutniejszymi katami. Dużo na ten temat choćby na WIKIPEDII. Budżet naszej kinematografii jest ograniczony, a więc my Polacy skoncentrujmy się na filmach, które przynoszą nam chwałę lub na w/w zbrodniach o których żaden inny kraj filmu nie nakręcił i nie nakręci. Jeśli ZASP tego nie rozumie, trudno. Z Bogiem Bracia i Siostry

 • olias

  Oceniono 1 raz -1

  "Polacy nakręcili pierwszy film, w którym przyznają się do winy za haniebną masakrę Żydów" - tak o "Pokłosiu" pisze portal "Times of Israel". Izraelscy dziennikarze z zadowoleniem ..."

  i pomyśleć że prostytutki sprzedają tylko ciało.
  jest pan obrzydliwością panie Stuhr. jedź do Izraela wyrywać drzewka "sprawiedliwych". pomocnicy już czekają.

 • r1t12

  Oceniono 2 razy 2

  you tube prof. Żurawski o pokłosiu
  GENIALNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • r1t12

  Oceniono 2 razy 2

  polecam prof. Żurawski o Pokłosiu
  GENIALNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje