Palikot do kobiet: Jesteście w tym kraju niewolnicami. Nie bójcie się mężów i proboszczów!

01.12.2012 17:50
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zerwijcie kajdany! - apelował dziś do kobiet w Olsztynie Janusz Palikot. - Na razie jesteście jak niewolnice, mężczyźni decydują, ile zarobicie, czy, jak i kiedy urodzicie - argumentował. Polityk przekonywał panie, by nie bały się "swoich mężów, partnerów, proboszczów".
- Wystarczy, że będziecie się aktywizowały, że namówicie do zmiany sytuacji polskich kobiet każdego dnia jedną osobę i już będzie lepiej. Jest was w tym kraju więcej niż mężczyzn, więc możecie zmienić to, co jest. Nie bójcie się swoich mężów, partnerów, proboszczów - mówił Palikot.

Wyjaśnił, że o "niewolnictwie" polskich kobiet świadczy m.in. to, że na tym samym stanowisku zarabiają mniej niż mężczyźni oraz to, że niektórzy aptekarze czasem odmawiają im sprzedaży środków antykoncepcyjnych, argumentując to swoim sumieniem. - To wy macie o sobie decydować, a nie ci aptekarze. Przecież aptekarzy nikt do stosowania niechcianej antykoncepcji nie zmusza - przekonywał.

Incydent przed kongresem: "Tylko hołota głosuje na Palikota"

Palikot oraz wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka uczestniczyli dziś w Olsztynie w kongresie kobiet Ruchu Palikota. Namawiali olsztynianki (ok. 50 osób, które przyszło na otwarte spotkanie) do aktywnego działania na płaszczyźnie lokalnej i krajowej. Gościem specjalnym spotkania była Beata Turkowicz, która prowadzi w Olsztynie stowarzyszenie pomagające ofiarom przemocy domowej.

Wanda Nowicka poinformowała, że wysłała list do premiera Tuska z prośbą o utworzenie w całym kraju ośrodków, które niosłyby pomoc kobietom dotkniętym przemocą fizyczną, psychiczną czy ekonomiczną. - W takim miejscu kobieta powinna uzyskać pomoc z zakresu prawa, zrobić obdukcję lekarską, otrzymać pomoc psychologa - wyliczała. Jak potem tłumaczyła, ośrodków z tak szeroką specjalizacją obecnie nie ma w Polsce.

Tuż przed spotkaniem przed salą, na której odbywał się kongres, doszło do incydentu z udziałem grupy kibiców Stomilu Olsztyn. Młodzi ludzie z twarzami zasłoniętymi klubowymi szalikami wykrzykiwali pod adresem uczestników spotkania obraźliwe hasła, np. "tylko hołota głosuje na Palikota", "sierpem i młotem w czerwoną hołotę" itp. Palikot podszedł do kibiców i gdy zaczął z nimi rozmawiać, ci szybko wyszli z sali. - Zawsze tak robią, kapitulują przed rozmową - skwitował to Palikot.

Zobacz także
Skomentuj:
Palikot do kobiet: Jesteście w tym kraju niewolnicami. Nie bójcie się mężów i proboszczów!
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy

Najnowsze informacje