Kolejny atak na kolektyw LGBTQ z Muranowa. Siódmy w ostatnich trzech tygodniach

Parada Równości

Parada Równości (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Kolejne wybite szyby, nowy łańcuch i kłódka - to efekt siódmego z kolei napadu na kolektyw UFA na warszawskim Muranowie. Doszło do niego zaledwie dzień po publikacji TOK FM na temat ataków na fundację zajmującą się działalnością antydyskryminacyjną i wspieraniem lokalnej społeczności. Ataki te rozpoczęły się 11 listopada - doniósł nam na Alert24 jeden z czytelników.
To, niestety, nie był pierwszy raz, kiedy członkinie kolektywu UFA muszą włamywać się do własnej siedziby. Dziś w nocy nieznani sprawcy ponownie powybijali w budynku na Muranowie szyby, założyli na bramę łańcuch i nową kłódkę. Zaledwie wczoraj sprawę ataków opisał TOK FM.

- I znów nikt nic nie widział, choć wydaje się, że ktoś powinien usłyszeć, jak ktoś wybija szyby w budynku obok - zauważa David Sypniewski, który wspiera kolektyw i powiadomił nas o ostatnim napadzie, pisząc na Alert24.

Fundacja, która dziś obchodzi swoje piąte urodziny, zajmuje się działalnością antydyskryminacyjną dla środowisk osób homo- i transseksualnych. Organizuje też np. zajęcia dla starszych mieszkanek Muranowa z obsługi komputera. Ostatnio UFA zakończyła program "Warkocze M.", w ramach którego międzypokoleniowa grupa kobiet zgłębiała swoje historie.

"Zgłosiliśmy napad policji. Kazali nam poczekać do poniedziałku"

Co na to policja? W rozmowie z nami utrzymuje, że żadnego zgłoszenia o ataku na UFA z zeszłej nocy nie odnotowała. Zupełnie co innego twierdzi jednak Katarzyna Szczepkowska z kolektywu, która odkryła zniszczenia dziś ok. godz. 10. - Najpierw zadzwoniłam na policję, ale powiedziano mi, że muszę zgłosić napad osobiście. Wcześniej wystarczył telefon, aby funkcjonariusze pojawili się na miejscu - zauważa.

Pojawienie się na posterunku również nie pomogło. - Policja powiedziała mi, że nie może przeciąć łańcucha bez obecności administratora budynku (choć wcześniej jej to nie powstrzymywało), a nie będzie przeszukiwać miejsca przestępstwa tylko połowicznie. Stanęło na tym, że przyjadą w poniedziałek, jak będzie administrator. A nam zależało tylko na tym, by przyjechali, zrobili zdjęcia i zebrali dowody, bo do poniedziałku mogą zniknąć. To oznacza, że do poniedziałku nam też nie wolno wchodzić do naszej własnej siedziby - dodaje.

W związku ze sprzecznymi informacjami zadzwoniliśmy na policję jeszcze raz, by dopytać, czy zgłoszenie w końcu było, czy nie. Biuro prasowe w tej chwili próbuje to ponownie ustalić.

Policja: Szukanie w tej sprawie drugiego dna nie ma sensu

Tymczasem Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji we wczorajszej rozmowie z reporterem TOK FM apelował o to, by nie dopatrywać się w napadach na fundację LGBTQ jakiejś zorganizowanej akcji, bo to pewnie tylko "chuligańskie wybryki". - Szukanie tu drugiego dna nie ma sensu - przekonywał.

- Jakby to był zwykły chuligan, nie pisałby na drzwiach "cwele" czy "pedały" - oponowała działająca w UFA Natalia. - Policja, o ile na początku wykazywała zainteresowanie, to potem od drzwi już było: "A, to panie są z tej... (chrząknięcie)... fundacji" - westchnęła.

Szczepkowska zgadza się, że za atakami stoi najprawdopodobniej ta sama grupa osób. - Myślimy, że to ktoś mieszkający w okolicy. Raz drzwi fundacji pomalowano w 15-minutowej przerwie między zajęciami dwóch grup. Ktoś musiał widzieć, że pierwsza grupa właśnie opuściła budynek - tłumaczy członkini kolektywu. - Innym razem, jak ktoś wysmarował nam drzwi smarem, to próbował wyczyścić sobie ręce o kosz na śmieci, który jest przy drodze, która prowadzi wyłącznie do bloku naprzeciwko naszego budynku - zauważa.

Jak dodaje, nikt z sąsiadów nigdy jednak nie zgłaszał nikomu z fundacji oficjalnych skarg.

Komentarze (38)
Kolejny atak na kolektyw LGBTQ z Muranowa. Siódmy w ostatnich trzech tygodniach
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 125 razy 73

  No więc: Niezależnie od tego, co sobie myślimy na temat tego kolektywu, takie ataki to działalność przestępczo-faszystowska.

  Fajne świadectwo wystawia sobie narodowa prawica.

 • jerjar

  Oceniono 56 razy 42

  Specjalnie w umiejętności naszej policji nie wierzę, skoro po tylu latach nie złapali jeszcze mordercy swojego komendanta.

  Natomiast, gdy czytam, że przy okazji któregoś zawiadomienia policjant zapytał "A jakiej jest pani orientacji seksualnej?", to myślę, ze oni ich nie złapią. Nie dlatego, że są w zmowie, ale po tych samych są pieniądzach, jak mówią obrazowo na Śląsku.

 • cztery44442

  Oceniono 42 razy 34

  "Nieznani sprawcy" - to określenie jest znane dużej części społeczeństwa i to od wielu lat.
  Natomiast "sprawcy" są znani i to szybko, jeżeli wyrażają własne, niezależne poglądy i co gorsze są karani.
  Przykro, że rzeczywistość mija się z teorią. A mamy tak wiele służb dbających o prządek i przestrzeganie prawa.

 • kkkamil

  Oceniono 50 razy 28

  nic tylko wziąć wiatrówkę albo procę i kulki od łożyska zaczaić się w nocy na tych "chuliganów" i pokazać im inne interesujące wybryki

 • boshary

  Oceniono 27 razy 23

  Policja i Straż miejska zajęta jest radarami i mandatami.

 • marcin1978p

  Oceniono 18 razy 16

  Problem w Polsce jest bardzo poważny. Skrajna prawica czuje się bezkarna. Sądu uniewinniają skinheadów (Białystok), dochodzi do ataków na squaty (Wrocław) i fundacje działające na rzecz osób LGBTQ (Warszawa) a we wszystkich tych przypadkach organy państwowe nie robią tego co powinny. Faszyści zakłócają praktycznie wszystkie manifestacje których sami nie organizują i które są organizowane przez innych (Szczecin). Niedawno słyszałem na wykładzie co niemiecka Policja robi z osobami używajacymi na stadionie symboli nazistowskich i faszystowskich, choćby te osoby były w środku tłumu, Policja tam wpada i wyciąga konkretne winne osoby. Tego oczekuję w Polsce, niech się nareszcie skończy pobłażanie skrajnej prawicy!!!!

 • labandera

  Oceniono 36 razy 14

  pomyśleć, że w kraju tak zdruzgotanym przez faszyzm, pojawią się dzieci Hitlera.

 • iremus

  Oceniono 18 razy 8

  .....Tymczasem Tomasz Oleszczuk z Komendy Stołecznej Policji we wczorajszej rozmowie z reporterem TOK FM apelował o to, by nie dopatrywać się w napadach na fundację LGBTQ jakiejś zorganizowanej akcji, bo to pewnie tylko "chuligańskie wybryki". - Szukanie tu drugiego dna nie ma sensu - przekonywał.......
  Panie Oleszczuk polecam celem uzupełnienia edukacji ze szkoły podoficerskiej www.bryk.pl/teksty/liceum/historia/xx_wiek/3976-powstanie_oraz_rozw%C3%B3j_faszyzmu_w_niemczech_i_we_w%C5%82oszech.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje