Rewolucja w NFZ: zlikwidują centralę? Naczelna Rada Lekarska: Dobry pomysł

- To dobry pomysł, troszeczkę powrót do kas chorych - tak pomysł likwidacji centrali NFZ komentuje w Superstacji Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej. Jeśli informacje o tych planach się potwierdzą, będzie to prawdziwa rewolucja dla Funduszu. NFZ na razie nie komentuje sprawy.
O planach tej wielkiej reformy donosił już we wrześniu "Dziennik Gazeta Prawna": Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka scenariuszy reformy NFZ: od powstania 3-4 dużych subregionalnych funduszy po utworzenie w miejsce dotychczasowych oddziałów 16 samodzielnych płatników

Wg Superstacji założenie projektu resort może przedstawić już w przyszłym tygodniu, ustawa miałaby być przegłosowana w przyszłym roku. - Przygotowywane są różne warianty i analizy i w odpowiednim momencie będziemy o tym mówili publicznie i ogłaszali decyzje - ucina pytany przez telewizję poseł PO Mariusz Witczak. 

Jednak jeden z jego partyjnych kolegów nieoficjalnie zdradza więcej szczegółów: - Pierwsza koncepcja zakłada utworzenie 16 ośrodków wojewódzkich odpowiedzialnych za świadczenia. Druga koncepcja określana jest jako "subregionalna" i zakłada powstanie 5 lub 6 dużych ośrodków, także pozbawionych centrali - mówi anonimowo jeden z posłów PO. 

Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej dobrze ocenia zapowiedź likwidacji centrali NFZ. - Jest to troszeczkę powrót do kas chorych. Może w nieco innym już teraz rozumieniu tej sprawy, ale wydaje się, że utworzenie regionalnych, ponadwojewódzkich insytucji kilku w Polsce, pięciu, sześciu jest dobrym pomysłem. Pozwoli uniknąć dyskusyjnego, kontrowersyjnego algorytmu przekazywania sobie janosikowych pieniędzy pomiędzy oddziałami. Na tle tego zła, który czynił Narodowy Fundusz Zdrowia ten ruch, każdy ruch wydaje się lepszym. Punkt odniesienia jest taki niski, że zawsze można osiągnąć sukces zmieniając to - mówi Hamankiewicz.

Komentarze (77)
Rewolucja w NFZ: zlikwidują centralę? Naczelna Rada Lekarska: Dobry pomysł
Zaloguj się
 • alisci

  Oceniono 130 razy 118

  Zlikwidują centralę NFZ, wypłacą kosmiczne odprawy i...
  i zatrudnią tych samych ludzi w nowym tworze, ktory mógłby sie nazywać "Centrum koordynacyjne NFZ".
  Zawsze, gdy rząd mówi o zmianach, powinniśmy się łapać za portfele. Polska to dziki kraj podzielony na kasty.

 • szoferek1

  Oceniono 85 razy 81

  Po co wywalać już otwarte drzwi? Wystarczy wziąć przykład z Szwecji i wprowadzić ich system i nas.Tam się sprawdza to i u nas powinien.Wszystko w komputerze,od lekarza rodzinnego,skierowań,recept,rejestr wykupionych leków,nawet przyjazd karetki.Proste? Pewnie zbyt proste jak na naszych fachowców od zdrowia!

 • azba1

  Oceniono 77 razy 65

  A wiec po co rzad L Millera likwidowal Kasy Chorych?
  Kto odpowie za staczanie sie sluzby zdrowia po rowni pochylej ?
  Normalnie decydent ponosic powinien odpowiedzialnosc za decyzje bledne podjete nawet w dobrej wierze.
  Takie sa reguly i unas ale nie dla wszystkich

 • syn_biskupa

  Oceniono 55 razy 49

  Dlaczego my musimy ciągle eksperymentować na chorych a nie wziąć przykład ze sprawdzonych wzorców z krajów zamożnych?

 • xtalatx

  Oceniono 50 razy 42

  jak to jest, że mijają 23 lata od tak zwanej transformacji, niemal ćwierć wieku, a nasza władza (której płacimy pensje z naszych podatków) ciągle nie potrafi uporać się z podstawowymi problemami kraju ?

 • iremus

  Oceniono 54 razy 42

  Centralę zlikwidują a doborowe kadry przerzucą do oddziałów regionalnych i gra muzyka. Koszty ich utrzymania zwiększą się o koszty rozłąk, hoteli, przejazdów, ryczałtów za kilometry itp bonusów uatrakcyjniających zatrudnienie. Jeśli Tusk obiecuje zmniejszenie zatrudnienia to trzeba sobie uzmysłowić, że w miejsce 100 zatrudnionych zostanie zatrudnionych 110 albo więcej nowych osób popierających PO.

 • fjan

  Oceniono 55 razy 39

  Jest żle a będzie jeszcze gorzej. Podobnie jak wzięli się za " reformowanie " PKP. Było żle a będzie jeszcze gorzej. " Reformatorzy " z Bożej łaski. Już trzeba się bać tej ich " reformy ".

 • wodakrolewska

  Oceniono 49 razy 9

  Wadza na pewno do tego nie dopuści.
  Centralnie manipulowana POlska to być albo nie być towarzyszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje