Fundacja Helsińska donosi na szefa NOP. Chwalił napad na squat i dziękował napastnikom?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFHR) złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Adama Gmurczyka, prezesa Narodowego Odrodzenia Polski (NOP). Po ataku na wrocławski squat Wagenburg Gmurczyk napisał na Facebooku o "grupie wolontariuszy", która "podjęła działania remontowe" w squacie.
"Jako człowiek - dziękuję im za to. Nie ustawajcie!" - napisał Gmurczyk. "Męczyło mnie, skąd taka bezinteresowna akcja. Wszystko wyjaśnia poniższe zdjęcie. Straszliwe warunki, w jakich żyją squtersi poruszyło serce wrocławian" (pisownia oryginalna - red.) - kpił szef skrajnie prawicowego NOP. Według HFHR popełnił przestępstwo - polegające na "nawoływaniu do popełnienia występku oraz publicznego pochwalania popełniania przestępstwa".

Atak na Wagenburg miał miejsce po Marszu Patriotów, który odbył się 11 listopada 2012 r. we Wrocławiu. Kilkadziesiąt osób wtargnęło do squatu. Napastnicy niszczyli przyczepy, w których żyją mieszkańcy Wagenburga, uszkodzili też należące do nich sprzęty, "w tym zaparkowane na terenie kempingu samochody" - podkreśla Fundacja i zaznacza, że choć większości squattersów udało się uciec, to jeden 34-latek nie uniknął dotkliwego pobicia pałkami i kastetami i trafił do szpitala.

HFPC: Szef NOP publicznie pochwalał przestępstwo

- Adam Gmurczyk pisząc o "grupie wrocławskich wolontariuszy", którzy "udali się mimo dnia świątecznego do miejscowego squatu" i o ich "działaniach remontowych" czy "bezinteresownej akcji", bezpośrednio nawiązywał do zdarzeń w squacie przy ul. Na Grobli we Wrocławiu - podkreśla w informacji Fundacji dr Dorota Pudzianowska, koordynatorka Programu Artykuł 32. HFHR zaklasyfikowała działania napastników jako niszczenie mienia (art. 288 §1 k.k.), spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 § 1 k.k.) i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia (art. 160 § 1 k.k.).

Według HFPC Gmurczyk w swoim wpisie dziękował na dodatek napastnikom i zachęcał ich też do dalszych działań. Za publiczne nawoływanie do popełnienia występku i publiczne pochwalanie popełnienia przestępstwa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje