"Zażenowanie", "wizytówka CBA", "smarkacze", "operacje specjalne to nie zabawa"

30.11.2012 12:07
Zdjęcie wykonano 29 lipca 2009 r., o godz.10.54. Tomasz Kaczmarek (agent Tomek), najsłynniejszy agent ''pod przykryciem'' na kilka godzin przed operacją CBA, która miała dowieść, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego żona posiadali nielegalny majątek. Zakończyła się fiaskiem i kompromitacją. Zdjęcie przekazane nam przez byłego funkcjonariusza CBA.

Zdjęcie wykonano 29 lipca 2009 r., o godz.10.54. Tomasz Kaczmarek (agent Tomek), najsłynniejszy agent ''pod przykryciem'' na kilka godzin przed operacją CBA, która miała dowieść, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego żona posiadali nielegalny majątek. Zakończyła się fiaskiem i...

- Zdjęcia wprawiły mnie w zażenowanie, zażenowanie motywowane odczuciami estetycznymi - mówi Konstanty Miodowicz, członek komisji ds. służb, o zdjęciach agentach Tomka, które opublikowała Gazeta.pl. Według Miodowicza fotografie przedstawiające Tomasza Kaczmarka z odsłoniętym torsem nad walizką pełną pieniędzy są "żałosną wizytówką CBA" z czasów Kamińskiego.
Kilka tygodni temu z redakcjami portalu Gazeta.pl i "Gazety Wyborczej" skontaktował się mężczyzna przedstawiający się jako były funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zdecydował się opowiedzieć dziennikarzom o kulisach działania CBA. Przekazał także zdjęcia przedstawiające m.in. agenta Tomka tuż przed jedną z akcji.

Zaskoczenie zdjęciami nie kryje Konstanty Miodowicz z PO, były wiceszef kontrwywiadu UOP, który uważa, że działania funkcjonariuszy CBA był poniżej poziomu przyjętego w służbach. - Działano przez osoby, które miały blade pojęcie o konspiracji i pracy operacyjnej z naruszeniem wszelkich zasad działalności formacji wywiadowczych lub policyjnych - mówi Miodowicz.

Dodaje, że cały szereg działań podejmowanych przez CBA za czasów, kiedy szefem był Mariusz Kamiński było bezprawne albo niezwykle kontrowersyjne prawnie.

- Żal tylko, że państwo polskie łożyło poważne środki na działalność smarkaczy nieposiadających bladego pojęcia o pracy, którą im powierzano - komentuje zdjęcia Miodowicz.

"Operacja specjalna to nie zabawa"

Piotr Niemczyk, były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP, który widział zdjęcia, stwierdza, że dla niego są to zdjęcia wyłącznie prywatne, co rodzi pewne pytania. - Jeśli się idzie na operację specjalną, a taką definicję spełnia prowokacja łapówkarska, to pytanie, czy należy to robić w atmosferze zabawy, czy w atmosferze profesjonalnej koncentracji - mówi Niemczyk.

Zastanawia się, jak dalece można uregulować to, co wolno funkcjonariuszom. - Wątpię, żeby były procedury, które zakazują funkcjonariuszom służb specjalnych robienia sobie zdjęć w takiej czy innej sytuacji - mówi. Przyznaje natomiast, że jest jeszcze zdrowy rozsądek i podkreśla, że działania operacyjne "to nie zabawa".

- Trudno powiedzieć, żeby te zdjęcia były robione w celach szkoleniowych - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (281)
"Zażenowanie", "wizytówka CBA", "smarkacze", "operacje specjalne to nie zabawa"
Zaloguj się
 • hydrograf

  Oceniono 716 razy 684

  Sawicka powinna się wstydzić, nie że dała się złapać na braniu łapówek, ale że poleciała na "agenta Tomka"... Ogrodowy krasnal...

 • alejajaniemaco

  Oceniono 452 razy 432

  Szokujace dopiero jest to ze spoleczenstwo wybiera sobie takich ludzi by nimi rzadzili.

 • apolis

  Oceniono 307 razy 303

  Eee tam... Czepiacie się... Przecież mógł wrzucić te fotki na fejsa albo nasząklasę.pl, mógł zgubić te kasę albo ją wydać na nową bryczkę, a przecież tylko kupił dla CBA willę w Kazimierzu Dln., z którą nie wiadomo co teraz zrobić...

 • eye_of_ra

  Oceniono 223 razy 213

  Jak widać słit focie lubią też niektórzy panowie. Zdjęcie w sam raz na fejsa.

 • badonga

  Oceniono 112 razy 108

  Jaki "smarkacz"? Przecież to emeryt jest! ;)

 • ucago

  Oceniono 106 razy 78

  To były prywatne pieniądze i prywatne zdjęcia, w dwie pary wybieraliśmy się do Iicyna na piwo, a co nie można.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje