"Zażenowanie", "wizytówka CBA", "smarkacze", "operacje specjalne to nie zabawa"

Zdjęcie wykonano 29 lipca 2009 r., o godz.10.54. Tomasz Kaczmarek (agent Tomek), najsłynniejszy agent ''pod przykryciem'' na kilka godzin przed operacją CBA, która miała dowieść, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego żona posiadali nielegalny majątek. Zakończyła się fiaskiem i kompromitacją. Zdjęcie przekazane nam przez byłego funkcjonariusza CBA.

Zdjęcie wykonano 29 lipca 2009 r., o godz.10.54. Tomasz Kaczmarek (agent Tomek), najsłynniejszy agent ''pod przykryciem'' na kilka godzin przed operacją CBA, która miała dowieść, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski i jego żona posiadali nielegalny majątek. Zakończyła się fiaskiem i...

- Zdjęcia wprawiły mnie w zażenowanie, zażenowanie motywowane odczuciami estetycznymi - mówi Konstanty Miodowicz, członek komisji ds. służb, o zdjęciach agentach Tomka, które opublikowała Gazeta.pl. Według Miodowicza fotografie przedstawiające Tomasza Kaczmarka z odsłoniętym torsem nad walizką pełną pieniędzy są "żałosną wizytówką CBA" z czasów Kamińskiego.
Kilka tygodni temu z redakcjami portalu Gazeta.pl i "Gazety Wyborczej" skontaktował się mężczyzna przedstawiający się jako były funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zdecydował się opowiedzieć dziennikarzom o kulisach działania CBA. Przekazał także zdjęcia przedstawiające m.in. agenta Tomka tuż przed jedną z akcji.

Zaskoczenie zdjęciami nie kryje Konstanty Miodowicz z PO, były wiceszef kontrwywiadu UOP, który uważa, że działania funkcjonariuszy CBA był poniżej poziomu przyjętego w służbach. - Działano przez osoby, które miały blade pojęcie o konspiracji i pracy operacyjnej z naruszeniem wszelkich zasad działalności formacji wywiadowczych lub policyjnych - mówi Miodowicz.

Dodaje, że cały szereg działań podejmowanych przez CBA za czasów, kiedy szefem był Mariusz Kamiński było bezprawne albo niezwykle kontrowersyjne prawnie.

- Żal tylko, że państwo polskie łożyło poważne środki na działalność smarkaczy nieposiadających bladego pojęcia o pracy, którą im powierzano - komentuje zdjęcia Miodowicz.

"Operacja specjalna to nie zabawa"

Piotr Niemczyk, były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP, który widział zdjęcia, stwierdza, że dla niego są to zdjęcia wyłącznie prywatne, co rodzi pewne pytania. - Jeśli się idzie na operację specjalną, a taką definicję spełnia prowokacja łapówkarska, to pytanie, czy należy to robić w atmosferze zabawy, czy w atmosferze profesjonalnej koncentracji - mówi Niemczyk.

Zastanawia się, jak dalece można uregulować to, co wolno funkcjonariuszom. - Wątpię, żeby były procedury, które zakazują funkcjonariuszom służb specjalnych robienia sobie zdjęć w takiej czy innej sytuacji - mówi. Przyznaje natomiast, że jest jeszcze zdrowy rozsądek i podkreśla, że działania operacyjne "to nie zabawa".

- Trudno powiedzieć, żeby te zdjęcia były robione w celach szkoleniowych - dodaje.

Zobacz także
 • Agent Tomek pozuje nad walizką z pieniędzmi na jednym z nieznanych wcześniej zdjęć zrobionych przed operacją ''kontrolowanego wręczenia łapówki'' podczas operacji przeciwko b. prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Obok fałszywa legitymacja dziennikarska uzywana przez CBA, którą dostaliśmy od naszego informatora. Jak się robi "przykrywkowca" [PRACOWAŁEM W CBA, CZ. 1]
 • Poseł agent Tomek, czyli Tomasz Kaczmarek Asystent agenta Tomka udostępniał mu tajne informacje?
 • Poseł Kaczmarek Kolejna interwencja agenta Tomka. Wezwał policję do kancelarii premiera
Komentarze (281)
"Zażenowanie", "wizytówka CBA", "smarkacze", "operacje specjalne to nie zabawa"
Zaloguj się
 • hydrograf

  Oceniono 716 razy 684

  Sawicka powinna się wstydzić, nie że dała się złapać na braniu łapówek, ale że poleciała na "agenta Tomka"... Ogrodowy krasnal...

 • alejajaniemaco

  Oceniono 452 razy 432

  Szokujace dopiero jest to ze spoleczenstwo wybiera sobie takich ludzi by nimi rzadzili.

 • apolis

  Oceniono 307 razy 303

  Eee tam... Czepiacie się... Przecież mógł wrzucić te fotki na fejsa albo nasząklasę.pl, mógł zgubić te kasę albo ją wydać na nową bryczkę, a przecież tylko kupił dla CBA willę w Kazimierzu Dln., z którą nie wiadomo co teraz zrobić...

 • eye_of_ra

  Oceniono 223 razy 213

  Jak widać słit focie lubią też niektórzy panowie. Zdjęcie w sam raz na fejsa.

 • badonga

  Oceniono 112 razy 108

  Jaki "smarkacz"? Przecież to emeryt jest! ;)

 • ucago

  Oceniono 106 razy 78

  To były prywatne pieniądze i prywatne zdjęcia, w dwie pary wybieraliśmy się do Iicyna na piwo, a co nie można.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje