Ujawniliśmy kulisy pracy CBA. Po naszym tekście Biuro zawiadamia Prokuratora Generalnego

30.11.2012 10:28
Podrobiona przez CBA legitymacja dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej. - Legitymacje prasowe były przydatne, gdy trzeba było zbadać jakieś środowisko. Wiadomo, że dziennikarz może łatwo zdobyć informacje i jest wpuszczany na imprezy - mówi nam były funkcjonariusz CBA, który pokazał nam tę legitymację. Nazwisko dziennikarza (sprawdziliśmy, że nigdy nie pracował w PAP) jest takie samo, jak na podrobionej przez CBA legitymacji Radia Zet.

Podrobiona przez CBA legitymacja dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej. - Legitymacje prasowe były przydatne, gdy trzeba było zbadać jakieś środowisko. Wiadomo, że dziennikarz może łatwo zdobyć informacje i jest wpuszczany na imprezy - mówi nam były funkcjonariusz CBA, który pokazał nam tę...

Artykuł portalu Gazeta.pl i "Gazety Wyborczej" o pracy agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod przykryciem wywołał w CBA burzę. Biuro zawiadomi prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie "bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz Biura". Chodzi o teksty, w których napisaliśmy m.in. o podrabianiu przez CBA legitymacji dziennikarskich.
W latach 2006-09 CBA podrabiało m.in. legitymacje dziennikarskie PAP, Radia Zet i "Gazety Wyborczej". Z redakcją portalu Gazeta.pl skontaktował się mężczyzna przedstawiający się jako były funkcjonariusz CBA. "Opowiedział, jak wygląda szkolenie, zaopatrywanie w dokumenty, sprzęt i inne środki tzw. przykrywkowców, czyli agentów Biura prowadzących tajne operacje, które wymagały przybrania przez nich fałszywej tożsamości" - napisaliśmy w naszej publikacji.

Na podstawie rozmów z funkcjonariuszem opisaliśmy, jak wygląda szkolenie, zaopatrywanie w dokumenty, sprzęt i inne środki tzw. przykrywkowców, czyli agentów biura prowadzących tajne operacje, które wymagają przybrania przez nich fałszywej tożsamości. Jednym z nich był Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek".

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński pytany o tę sprawę powiedział tylko: "Szef CBA Paweł Wojtunik zarządził szczegółową analizę informacji, które ukazały się na ten temat w mediach, pod kątem bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz Biura. Jeszcze dzisiaj zostanie w tej sprawie przekazane zawiadomienie do prokuratora generalnego".

Zobacz także
Komentarze (122)
Ujawniliśmy kulisy pracy CBA. Po naszym tekście Biuro zawiadamia Prokuratora Generalnego
Zaloguj się
 • mniejniz0

  Oceniono 183 razy 175

  pomysł na służbę, która kusi ludzi do złego a potem wsadza jest chory od samego początku tak jak i pomysłodawcy

 • seboc

  Oceniono 209 razy 159

  Przecież o tym wiadomo od dawna. Służby nawet wytaczały proces szefowej Związku Dziennikarzy Polskich bo odmówiła udostępnienia legitymacji in blanco.
  Wyroku nie było, bo służby mogły poprosić, ona mogła odmówić. Ale sam fakt domagania się był bulwersujący.
  Ten kraj to dno i państwo policyjne.
  S.

 • monsterfromtheplanetmarzipan

  Oceniono 170 razy 114

  CBA próbuje założyć mediom kaganiec. Już dostatecznie się skompromitowali, powinno sie tę organizację zdelegalizować.

 • i-tyle

  Oceniono 95 razy 81

  CBK (Centralne Biuro Korumpujące) musi za wszelką cenę nie dopuścić do rozprestrzeniania się wizerunku agenta śliniącego się nad walizką pełną pieniędzy:)))

  może sa inne materiały,filmiki jak tarzają się w pieniądzach i pokrzykują "moje, moje, mooooooojjjjeeeeee" ? ;)

  achhhh, te dzieci!

 • distepfano

  Oceniono 63 razy 59

  Czyli takiego "przykrywkowca" to można unieszkodliwić i śmiecia nawet nie będzie w kartotece.

  TU leży NN !

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 105 razy 59

  Łoj,to GieWu właśnie zagroziła "bezpieczeństwu Państwa" no nie?
  Nie zajęło Wam wiele czasu stanięcie tam,gdzie stał Brunon K. :-D

 • frank.west

  Oceniono 54 razy 52

  W INTERNECIE ZAWRZAŁO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje