Wstrzymaliśmy się od głosu ws. Palestyny w ONZ. Sikorski: Zabrakło negocjacji

29.11.2012 22:19
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Polska, jak i 40 innych państw, wstrzymała się od głosu ws. podwyższenia statusu Palestyny w strukturach ONZ. Polska uważa, że do powstania państwa palestyńskiego powinno dojść w rezultacie negocjacji Palestyńczyków z Izraelem. A tych zabrakło - wyjaśnił tę decyzję Radosław Sikorski. Ostatecznie Zgromadzenie Ogólne ogromną większością głosów przyznało Palestynie status nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ, co umacnia jej pozycję na arenie międzynarodowej.
Głosowało za tym aż 138 państw ze 193 członków ONZ. Sprzeciwiło się tylko 9. Polska, jak i 40 innych członków ONZ, wstrzymała się od głosu. Wstrzymanie się od głosu zapowiedziały przed głosowaniem też m.in. Niemcy, Francja poparła Palestynę

Przyjęcie rezolucji przez Zgromadzenie Ogólne oznacza uznanie państwa palestyńskiego, ale tylko w strukturach ONZ. Otwiera jednak Palestynie drogę do

ofensywy prawnej przeciwko Izraelowi, m.in. w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze

- W dzisiejszym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ w sprawie uznania Palestyny przez ONZ za państwo nieczłonkowskie Polska wstrzyma się od głosu. Popieramy bowiem istnienie dwóch demokratycznych państw żyjących w bezpiecznych granicach (Izraela i Palestyny), ale uważamy, że do tego powinno dojść w wyniku negocjacji, a tego tu zabrakło - powiedział minister Sikorski polskim dziennikarzom w Waszyngtonie przed przemówieniem prezydenta Abbasa.

- Nie chcielibyśmy, aby to symboliczne zwycięstwo pogorszyło sytuację na Bliskim Wschodzie - dodał.

Abbas: To akt urodzenia rzeczywistości Państwa Palestyńskiego

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przedłożył pod głosowanie w Nowym Jorku projekt rezolucji w sprawie podniesienia statusu Palestyńczyków do nieczłonkowskiego państwa obserwatora (non-member observer state) i zaapelował o jej przyjęcie, co byłoby jednym z etapów uznawania palestyńskiej państwowości.

Palestyńczykom przysługiwał wcześniej w ONZ status obserwatora. - Zgromadzenie Ogólne zostało dzisiaj wezwane do wydania aktu urodzenia rzeczywistości Państwa Palestyńskiego - powiedział przed głosowaniem Abbas na forum liczącego 193 państwa zgromadzenia. Premier Izraela Benjamin Netanjahu chwilę potem uznał to wystąpienie za "nieprzyjacielskie i trujące".

Sikorski w USA spotka się z Clinton

Szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w USA ma jeszcze w planach spotkanie z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że "jest to okazja do podsumowania czterech lat współpracy polsko-amerykańskiej" - nawiązując do upływającej pierwszej kadencji rządów prezydenta Baracka Obamy.

- Będzie to rozmowa o naszych stosunkach dwustronnych, sąsiedztwie Polski i współpracy na rzecz wspierania demokracji - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (338)
Zaloguj się
 • yani-51

  Oceniono 468 razy 282

  Nie rozumiem dlaczego nie uznano przez Polske, Palestyny..?
  czy dlatego ze Izrael,narzuca Palestynie warunki n i e do zaakceptowania przez Palestyne?

  Jak by sie pan Sikorski czul gdyby w 1980 nie uznano nowych zmian w Polsce,bo nie byloby to na reke Izraelowi???

 • canadol

  Oceniono 3 razy 1

  Nie rozumiem jak mozna jeszcze robic wode z mozgu: popieramy, popieramy, ale niech sie strony dogadaja...
  Jakie strony: jeden potega militarna i atomowa z poparciem USA, etc,. a drudzy pod okupacja....O czym tu mowa? Przeciez to jest zwykle granie na zwloke i dalsza kolonizacja. Jak mozna na to pzryzwolic, jak mozna pozwolic na lamanie konwencji i rezolucji. Maja sie wycofac za granice z '68 i kwita.
  Hanba dla Polski, ktora byla pod zaborami i okupacja i czekala na pomoc od innych : za Wolnosc Wasza i Nasza!!! A teraz sluzalce USA i syjonistow; oportunisci.
  Popatrzcie na taka Irlandie, ktora przeciez i katolicka i byla w niewoli - zawsze stoi po stronie Palestynczykow.

 • gadojan

  Oceniono 3 razy 1

  a moze by tak postawic wielki mur wokol Izraela, nareszcie byli by sami, bezpieczni, ...

 • bambosz0

  Oceniono 3 razy 1

  Zona nie pozwoliła ?no, no

 • iremus

  Oceniono 3 razy 1

  Czy nagrodę od Klintonowej już wziął czy dopiero weźmie? Niech nie zapomina o orientacji bruzdy.

 • antyinteligent

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe jakie jest zdanie POlski w sprawie syryjskiej? Francja popiera syryjskich rebeliantów.Rosja wstrzymuje się od głosu, podobnie jak POlska w sprawie Palestyny.

 • l_zaraza_l

  Oceniono 4 razy 4

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12959046,Izrael_zezwoli_na_budowe_3_tys__nowych_mieszkan_na.html?lokale=lodz
  Rząd izraelski wyda zezwolenia na budowę 3 000 nowych mieszkań dla żydowskich osadników na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Potwierdził to w rozmowie z dziennikiem "Haarec" przedstawiciel władz izraelskich.

 • krzysw73

  Oceniono 7 razy 5

  Wstyd mi za nasz kraj! Przeciez to wlasnie my dobrze wiemy jak to jest byc pod zaborem, jak zyc bez wlasnej panstwowosci! A tu nasz rzad mowi o braku negocjacji? To my jak nikt inny powinnismy wspierac propanstwowe aspiracje paletynczykow. Jak mozna mowic o negocjacjach, gdy Izrael nie daje na nie szans juz od kilkudziesieciu lat!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje