Wstrzymaliśmy się od głosu ws. Palestyny w ONZ. Sikorski: Zabrakło negocjacji

29.11.2012 22:19
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Polska, jak i 40 innych państw, wstrzymała się od głosu ws. podwyższenia statusu Palestyny w strukturach ONZ. Polska uważa, że do powstania państwa palestyńskiego powinno dojść w rezultacie negocjacji Palestyńczyków z Izraelem. A tych zabrakło - wyjaśnił tę decyzję Radosław Sikorski. Ostatecznie Zgromadzenie Ogólne ogromną większością głosów przyznało Palestynie status nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ, co umacnia jej pozycję na arenie międzynarodowej.
Głosowało za tym aż 138 państw ze 193 członków ONZ. Sprzeciwiło się tylko 9. Polska, jak i 40 innych członków ONZ, wstrzymała się od głosu. Wstrzymanie się od głosu zapowiedziały przed głosowaniem też m.in. Niemcy, Francja poparła Palestynę

Przyjęcie rezolucji przez Zgromadzenie Ogólne oznacza uznanie państwa palestyńskiego, ale tylko w strukturach ONZ. Otwiera jednak Palestynie drogę do

ofensywy prawnej przeciwko Izraelowi, m.in. w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze

- W dzisiejszym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ w sprawie uznania Palestyny przez ONZ za państwo nieczłonkowskie Polska wstrzyma się od głosu. Popieramy bowiem istnienie dwóch demokratycznych państw żyjących w bezpiecznych granicach (Izraela i Palestyny), ale uważamy, że do tego powinno dojść w wyniku negocjacji, a tego tu zabrakło - powiedział minister Sikorski polskim dziennikarzom w Waszyngtonie przed przemówieniem prezydenta Abbasa.

- Nie chcielibyśmy, aby to symboliczne zwycięstwo pogorszyło sytuację na Bliskim Wschodzie - dodał.

Abbas: To akt urodzenia rzeczywistości Państwa Palestyńskiego

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przedłożył pod głosowanie w Nowym Jorku projekt rezolucji w sprawie podniesienia statusu Palestyńczyków do nieczłonkowskiego państwa obserwatora (non-member observer state) i zaapelował o jej przyjęcie, co byłoby jednym z etapów uznawania palestyńskiej państwowości.

Palestyńczykom przysługiwał wcześniej w ONZ status obserwatora. - Zgromadzenie Ogólne zostało dzisiaj wezwane do wydania aktu urodzenia rzeczywistości Państwa Palestyńskiego - powiedział przed głosowaniem Abbas na forum liczącego 193 państwa zgromadzenia. Premier Izraela Benjamin Netanjahu chwilę potem uznał to wystąpienie za "nieprzyjacielskie i trujące".

Sikorski w USA spotka się z Clinton

Szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w USA ma jeszcze w planach spotkanie z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że "jest to okazja do podsumowania czterech lat współpracy polsko-amerykańskiej" - nawiązując do upływającej pierwszej kadencji rządów prezydenta Baracka Obamy.

- Będzie to rozmowa o naszych stosunkach dwustronnych, sąsiedztwie Polski i współpracy na rzecz wspierania demokracji - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (338)
Wstrzymaliśmy się od głosu ws. Palestyny w ONZ. Sikorski: Zabrakło negocjacji
Zaloguj się
 • yani-51

  Oceniono 468 razy 282

  Nie rozumiem dlaczego nie uznano przez Polske, Palestyny..?
  czy dlatego ze Izrael,narzuca Palestynie warunki n i e do zaakceptowania przez Palestyne?

  Jak by sie pan Sikorski czul gdyby w 1980 nie uznano nowych zmian w Polsce,bo nie byloby to na reke Izraelowi???

 • last.man.standing

  Oceniono 237 razy 187

  Idąc tym tropem pozwalamy innym decydować w sprawie tego konfliktu. To paranoja paranoi - dlaczego wycofujemy się z podejmowania decyzji?

  Racje mają Ci, którzy mówią, że najlepiej nadajemy się do bycia poklepywanym po ramieniu.

 • ergosumek

  Oceniono 126 razy 110

  Polska wstrzyma się od głosu w ONZ w sprawie Palestyny, gdyż uważa, że do powstania państwa palestyńskiego powinno dojść w rezultacie negocjacji Palestyńczyków z Izraelem.
  ++++++++++++++++++++++++++++++
  A widział kiedy kto negocjacje dupy z batem?
  Polska sie wstrzyma, Polska uważa?
  Nie Polska, tylko aktualny rząd polski.
  ONZ powinien wymusic powstanie państwa palestyńskiego, tak samo, jak kiedyś wymusił powstanie państwa Izrael.

 • cezar85

  Oceniono 102 razy 88

  ".....do powstania państwa palestyńskiego powinno dojść w rezultacie negocjacji Palestyńczyków z Izraelem" - izrael regularnie prowadzi negocjacje... rakietami ze stanów

 • yani-51

  Oceniono 86 razy 78

  tu macie odpowiedz dlaczego sie wstrzymal od glosu.....

  UNESCO przyznała Palestynie pełne członkostwo.
  USA odcina fundusze organizacji

  i wszystko jasne...

 • wks_fanatyk

  Oceniono 94 razy 64

  Nie wiem dlaczego ktoś jest zdziwiony , przecież to oczywiste że takie stanowisko zgodne z usa i bandyckim reżimem w izraelu musi prezentować ten "nasz" "minister"

 • last.man.standing

  Oceniono 68 razy 52

  Zauważcie jak sprytnie podmieniono tytuł - "jak Niemcy" :) żebyście nie mieli pretensji. No bo przecież Niemcy się też wstrzymały - więc nie mamy się czego wstydzić.

 • aide5

  Oceniono 69 razy 47

  Nadal chce rozbierac Palac Kultury i Nauki ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje