Brytyjski minister edukacji: Polska szkoła to wasz drugi Cud nad Wisłą. Chcę się od was uczyć

Michael Gove

Michael Gove (Fot. Luke McGregor / Reuters)

- Polacy są bardzo skromni, a może nie zawsze warto bronić się przed pochwałami? Na miejscu polskich polityków zrobiłbym z edukacji produkt eksportowy - radzi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Michael Gove, minister edukacji Wielkiej Brytanii.
Jak czytamy w "Gazecie", wczoraj Pearson - jedna z największych na świecie prywatnych firm edukacyjnych, należy do niej wydawnictwo Penguin i wydawca dziennika "Financial Times" - opublikował raport o edukacji w 50 krajach świata "Krzywa nauczania". Polska szkoła zajmuje 14. miejsce na świecie, tuż za Szwajcarią, Irlandią, Danią. Gove, który odwiedził polskie szkoły, wylicza szereg zasług naszego szkolnictwa.

- Chcę zrozumieć polski sukces edukacyjny, o którym głośno już w Unii Europejskiej. Udało się wam podnieść wyniki słabych uczniów, zmniejszyliście różnice między najlepszymi a najgorszymi szkołami. Macie też niewielkie różnice w wykształceniu między dziećmi z rodzin zamożnych i biednych. Świadczą o tym wszelkie znane mi pomiary wyników, np. w nauce języków czy nawet w matematyce. Możemy zatem mówić, że to taki wasz drugi Cud nad Wisłą - mówi brytyjski minister.

Jak twierdzi, na przykładzie naszego kraju "chce się nauczyć, jak napisać taką podstawę programową, a jednocześnie zachować autonomię nauczycieli". - W Anglii tak nie jest, uczniowie z różnych szkół mogą nie mieć o czym ze sobą rozmawiać - dodaje.

Cała rozmowa w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Za dziecko z zespołem Aspergera gmina może dać szkole dofinansowanie na zatrudnienie dodatkowego nauczyciela Lepiej od Polaków uczą się tylko w 13 krajach na świecie!
 • Polskie gimnazja segregują uczniów
 • Ranking znajomości języka angielskiego Polska na 10. miejscu w rankingu krajów najlepiej znających język angielski
Komentarze (204)
Brytyjski minister edukacji: Polska szkoła to wasz drugi Cud nad Wisłą. Chcę się od was uczyć
Zaloguj się
 • kerimil86

  Oceniono 521 razy 469

  Polska edukacja już jest cudem eksportowym - młodzi uczą się u nas a potem brak pracy i wyjeżdzają do UK. Zresztą spokojnie ten cud to tylko efekt nielicznych jeszcze starych tradycyjnych szkół a nie nowoczesnej patologii w której nauczyciel nie moze zwrócic uwagi dziecku

 • kalebas

  Oceniono 377 razy 317

  Ten "sukces" to jest niestety równanie w dół. W ogóle nie ma żadnego porównania z czasami niedobrej komuny. Pomijając sprawę politycznej indoktrynacji, która nawiasem mówiąc, przez większość nauczycieli traktowana była z dużym przymrużeniem oka, co uczniom dawało bardzo wyraźny i łatwy do odebrania sygnał, poziom ogólnego wykształcenia był bez porównania wyższy.

 • panibalcerkowa

  Oceniono 295 razy 253

  Panie ministrze. Recepta na podniesienie wyników najsłabszych uczniów jest bardzo prosta. Wystarczy obniżyć wymagania do poziomu przedszkolaka.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 224 razy 198

  Z wysp może nasza szkoła wygląda i dobrze ale w praktyce,w procesie nauczania to ona równa do najsłabszych uczniów.Poziom wiedzy i umiejętności w porównaniu do lat 70 i 80-ch jest bardzo obniżony w całym systemie oświaty i nauki.

 • skrot.myslowy

  Oceniono 176 razy 154

  HAHAHAHAHA

  Panie Ministrze! Spóźnił się pan ze swoją wypowiedzią jakieś 15 lat. W międzyczasie była reforma AWS, która do dziś ciągnie się jak smród po gaciach i wszystkim odbija się czkawką.

 • 24u

  Oceniono 168 razy 124

  Wyzsze wyksztalcenie przy zmywaku,bardzo zawyza srednia brytyjska.

 • bioder65

  Oceniono 124 razy 102

  Ma rację. To prawdziwy cud,że potrafią pisać i czytać , chociaż nie wszyscy.Ci najlepsi dadzą sobie radę przy najgorszej robocie na zachodzie.

 • gregoson

  Oceniono 119 razy 93

  taaa, gimbusy na pewno błyszcza wiedzą. O melanżach.

 • propagacja

  Oceniono 129 razy 89

  ..."zmniejszyliście różnice między najlepszymi a najgorszymi szkołami" ha,ha,ha ,bo wszystkie to dno...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje