Jak finansować religię? 65 proc. czytelników: W ogóle nie powinno się jej uczyć [WYNIKI SONDY]

29.11.2012 19:56
Sonda Gazeta.pl

Sonda Gazeta.pl (Fot. Gazeta.pl)

Na pytanie, jak powinna być finansowana w szkole religia, zdecydowana większość czytelników Gazeta.pl odpowiedziała, że przedmiot ten albo powinien być finansowany przez Kościół, albo nie powinien być nauczany w ogóle. Aż 65 proc. uczestników naszej sondy wybrało tę drugą odpowiedź.
Od lat trwa dyskusja na temat sposobu finansowania religii w polskich szkołach. Zapytaliśmy o to czytelników Gazeta.pl. Do godz. 19.40 65 proc. wszystkich, którzy wzięli udział w sondzie - czyli 9191 osób - zagłosowało za tym, by przedmiot ten w ogóle nie był uczony w szkołach.

Kolejna odpowiedź, która cieszyła się największą popularnością, to - religię powinny finansować wyłącznie Kościoły i rodzice. Tę odpowiedź wybrało 18 proc. lub 2487 osób. Następne 6 proc. (883 uczestników sondy) uznało, że państwo mogłoby jednak dokładać trochę do tych zajęć.

Za zachowaniem status quo było 9 proc. - czyli 1335 czytelników Gazeta.pl. Tylko 2 proc. z kolei (299 osób) uznało, że nie ma w tej sprawie zdania, a politycy zbyt często wykorzystują ten temat do swoich politycznych rozgrywek. Do godz. 19.40 w naszej sondzie - w której nadal można głosować - wzięło w sumie udział 14 195 osób.

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • ej_ski

  0

  Chcę studiować prawo, ekonomię, architekturę, muzykę, plastykę, teologię _ wybieram odpowiedni kierunek studiów. Każdy ma inny budynek. Jeżeli jest to za wysoka poprzeczka, wybieram zawodówkę. Taką zawodówką, przypadku wchłaniania wiedzy z religii jest kościół i w tych domach bożych powinna odbywać się edukacja chętnych. Zmuszanie młodych Polaków, którzy nota bene są w pewnym sensie ubezwłasnowolnieni, w moim odczuciu jest sprzeczne z prawem. Nauczanie religii w szkołach jest sztandarową hipokryzją rządu w kwestii rozdziału państwa jako świeckiego od kościoła.

 • ulebyk

  0

  Nie powinno się dofinansowywać z Ministerstwa Kultury książek Michnika. Jesli nie umieją na siebie zarobić jesli nikt nie chce jego propagandy czytać to ich po prostu nie wydawać.
  A co do religii, czy się jej uczyć powinno czy nie to wybór rodziców. Nie chcesz wysyłac dziecka na relgie? Nikt ci nie każe, masz wybór.

 • iremus

  0

  Ja to całkowicie wyprowadziłbym ze szkół zbędne przedmioty takie jak: matematyka, fizyka, chemia, biologia ...... i zostawił samą religię. W miejsce usuniętych przedmiotów wprowadziłbym naukę łaciny, żeby młodzi wyznawcy jedynego słusznego boga uczyli się koranu w oryginale.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 2

  "Na pytanie, jak powinna być finansowana w szkole religia, zdecydowana większość czytelników Gazeta.pl odpowiedziała, że przedmiot ten albo powinien być finansowany przez Kościół, albo nie powinien być nauczany w ogóle. Aż 65 proc. uczestników naszej sondy wybrało tę drugą odpowiedź. "

  Podobno mamy kryzys, grozi recesja, wiec czy pieniadze powinny byc wydawane na byle gowno?!?
  _____________________________________

  Biblia jest takim samym dowodem na istnienie boga jak... ksiazeczka o Pinokiu dowodem na istnienie Pinokia.

 • totapis500

  Oceniono 1 raz -1

  A co na to 96 % katolików

 • 20portal

  Oceniono 1 raz 1

  Jak można usuwać ze szkoły zajęcia z jedynej słusznej ideologii. To skandal na skalę światową. Na tej samej zasadzie powinniśmy domagać się lekcji z bajek Andersena.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 3

  Wprowadzić model demokracji i armi ze Szwajcarii...

 • zygosz

  Oceniono 5 razy -3

  Znow problem religii w szkolach i wogole, to co mamy powrocic do nauk ideologii Lenina i do propozycji palikociarni Sondaze jeszcze nic nie mowia,bo najczesciej zabieraja glos przeciwnicy,chca zademonstrowac wlasny ateizm.Zwolennicy palikociarni ,pragna zepchnac Panstwo Polskie na krawedz bagna bolszewickiego,z ktorego sami wysli.My Polacy musimy bronic naszej religii kultury i historii,a przeciwnicy maja wolna droge-bilet one way i praktykowac wlasne ideologie.

 • albacor

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli, jak ktoś podkreślił poniżej demokracja to rządy większości to w przeprowadzonej sondzie wiekszośc jest za tym aby tej religii nie było. Pomijając to - w dobie mizerii finansowej i kłopotów np. w służbie zdrowia, rozpierniczanie pieniędzy na naukę religii to skandal. Jeszcze żeby to coś dawało. Mam córkę w klasie licealnej - religia, na która jeszcze chodzi ale przestanie, służy do: odrabiania innych lekcji, rozmów towarzyskich, robienia kawałów itp itd. I pytam: czy dawanie na to pieniędzy to nie rozrzutność. W klasach gdzie geografia jest jedna, biologia jest jedna są DWIE godziny religii. Pytam - po jakiego grzyba??? Dlaczego państwo, a raczej my wszyscy, podatnicy muszą łożyć na ten idiotyzm. Od spraw ducha jest kler, niedzielne msze , jak ktoś chce. A jak kler sobie życzy nauczanie swojej nauki - bajki, to niech sfinansuje cotygodniowe opowiadanie tych historyjek ale na przykościelnych katechezach i za swoje pieniądze, tak jak było kiedyś. A nacisk połozyć na inne , ważne przedmioty. O religii na maturze nawet nie wspomnę bo to byłaby jakaś kpina i z matury i z nauki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje