Ścigał internautów za obraźliwe wpisy, teraz jest na celowniku. Grożą mu śmiercią

29.11.2012 19:46
Polscy żołnierze w Afganistanie

Polscy żołnierze w Afganistanie (Fot. Darek Zalewski, TOK FM)

Wojskowy, który broni dobrego imienia polskich żołnierzy i ściga internautów za obraźliwe wpisy na forach internetowych, stał się celem ataków. Dostaje listy z pogróżkami. Autor lub autorzy grożą mu śmiercią.
- Do mojej jednostki i prokuratury, która prowadzi sprawy internautów, trafiło kilkadziesiąt listów. Wszystkie w podobnym stylu i wszystkie wysłane z Torunia - wyjaśnia w rozmowie z TOK FM sierżant Jacek Żebryk.

Grożą: "do piachu"

W listach z groźbami wojskowy nazywany jest "katem, oprawcą, służalczykiem amerykańskich faszystów, okupantów i gestapowców". Autor grozi żołnierzowi i jego rodzinie. Pisze o "wysłaniu go do piachu", "wyrżnięciu". Czy to akcja grupy internautów czy jednego człowieka? Tego nie wiadomo.

Sprawę poważnie potraktowali prokuratorzy i rozpoczęli śledztwo.

- Jestem przekonany, że tę falę nienawiści skierowaną przeciwko mnie napędza moja działalność - przyznaje sierżant Żebryk. - Nie wiem, jaki jest cel tej osoby, która wysyła pogróżki. Czy rzeczywiście chce je zrealizować? Czy tylko mnie zastraszyć? Niemniej jednak nie zmienię kursu swoich dotychczasowych działań i mam zamiar dalej je kontynuować - dodaje wojskowy.

Żołnierz chce kar za obelgi

O sierżancie Żebryku zrobiło się głośno kilkanaście miesięcy temu, kiedy zebrał obraźliwe wpisy spod informacji o śmierci polskiego żołnierza w Afganistanie zgłosił się do prokuratury. Chciał kar dla autorów obelg, dlatego, że jego zdaniem godziły w dobre imię żołnierzy.

W kilku sprawach o wykroczenie osądzeni internauci dostali niewielkie kary. Ale najpewniej w styczniu przed sądem stanie kolejnych pięć osób. Tym razem z oskarżeniami z kodeksu karnego.

Zobacz także
Komentarze (280)
Zaloguj się
 • odpalicmundurowegosmiecia

  Oceniono 3 razy 3

  To teraz pozostała mu juz tylko gorliwa modlitwa ...

 • kroliklesny

  Oceniono 3 razy 3

  Czym sie rozni bohaterski sierzant Zebryk od sowieckiego najezdzcy w Afganistanie? Proste ja lufa kalacha. Sowiecki zolnierz byl tam, bo musial- chlopak z poboru nie mial nic do gadania, mogl najwyzej zarobic tiurme a moze i czape za odmowe wykonania rozkazu udzielenia bratniej pomocy. A Zebryk jest tam zwyklym okupantem i w dodatku kondotierem, czyli zoldakiem, ktory sprzedaje swoje watpliwe moralnie uslugi za pieniadze. Bo go nikt nie zmusil przeciez do strzelania do ludzi, robi to aby zarobic na przechodzonego Opla albo cos takiego. A skoro Afganczycy dziewczynek do szkoly posylac nie chca, to ich Zebryk tez nie zmusi. Najbardziej tragiczne w tym wszystkim jest, ze szanowny sierzant ubija ludzi dobrowolnie, podczas gdy nawet okupanci Polski z Wehrmachtu byli poborowymi wcielanymi do ojczystego woja i nie mieli nic do gadania.

 • cztery44442

  Oceniono 3 razy 3

  W styczniu przed sądem stanie kolejne 5 osób.Tym razem z oskarżenia kodeksu karnego.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Osobiście odbieram to jak zagrożenie demokracji.

  CENZURA REPRESYJNA - po rozpowszechnieniu, pociąga za sobą konfiskatę dzieła oraz odpowiedzialność sądową lub adm. W Polsce zniesiona w 1990 roku.
  Źródło: Encyklopedia PWN 2002 rok.

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy 4

  Sierżanncina szuka poklasku i wciela się teraz w role ofiary? Takie szuje mogą zawsze liczyć na reklame w GWnie. Wal się okupancie na pasku władzuchny, internauci mają cie po prostu za zwykłego lizusa, którym jesteś. Te swoje opowiastki o zagrożeniu wsadź sobie tam gdzie propagandowe pogadanki o demokracji dla napadanych krajów.

 • polskiesluzbyspecjalnejtroski

  Oceniono 3 razy 3

  Buhahaha mógł myśleć przed faktem ten łysy naiwniak a teraz ...

 • a.lojewska

  Oceniono 4 razy 4

  GW ma swoją politykę "Żebrakową" jak i inne media z mamy Madzi z Sosnowca. Sierzant już czuje się celebrytą. Czy nie czas tej zabawy zakończyc- bo ja będę domagała się odszkodowania i zadoscuczeniania rownież od co głębiej brnących w tę sprawę mediów. Zapadają haniebne wyroki, a teraz sierżant i zamachnął się na siebie. Wysyłane są podejrzane doniesienia, reaguja jego przełożeni- trwoniąc nasze podatki. A GW co na to? Ano ma ubaw po pachy- kolejny dziennikarz zarobił wierszówkę.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 3

  "Wojskowy, który broni dobrego imienia polskich żołnierzy i ściga internautów za obraźliwe wpisy na forach internetowych, stał się celem ataków."

  Jakie "dobre imie polskich zolnierzy"?!? Zolnierz powinien byc twardy jak... czlonek w czasie wzwodu i meznie znosic trudy i znoje (w tym te strasznie straszne wpisy na forach), a byc miekki jak ci... i z byle czym (na przyklad z nazwaniem okupanta okupantem) leciec na skarge do sadu.
  Wiec czy ten czlowiek dronil dobrego imienia zolnierzy czy wstyd zolnierzom tylko przynosil???

 • supon1954

  Oceniono 6 razy 6

  Przestańcie nakręcać spiralę nienawiści.
  To że Żebryk pojechał sobie do Afganistanu postrzelać to jego sprawa. Chwały mu to nie przynosi. Szkoda tylko że w polskim mundurze i za polskie pieniądze. Natomiast jak nazywać tych ludzi to każdy wie. Wystarczy zajrzeć do encyklopedii. Szczególnie polecam to wszelkiej maści dyspozycyjnym sędziom.
  Lepiej zajmijcie się ofiarami w Nagra Kell, cywilami zabitymi właśnie przez tych co tak broni ich Żebryk.

 • juikowy

  Oceniono 7 razy 7

  Okupant i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje