Związki partnerskie? Abp Michalik: Reagujcie na naruszanie boskiego porządku

29.11.2012 13:15
Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik (Fot. Waldemar Kompała / AG)

Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik w liście na początek adwentu apeluje, by wierni reagowali na naruszanie "ustalonego przez Boga porządku" - promocję związków jednopłciowych, manipulacje genetyczne - i nie ulegali pokusom.
Arcybiskup w liście, który zostanie odczytany w najbliższą niedzielę w kościołach archidiecezji przemyskiej, zwraca uwagę, że "jesteśmy dziś świadkami nie tylko ataków na Ewangelię i chrześcijan, ale na same podstawy naszego ludzkiego istnienia".

- Jak wytłumaczyć kryzys rodziny albo promocję związków jednopłciowych, podczas gdy małżeństwo według praw natury jest przymierzem mężczyzny i kobiety? Jak wytłumaczyć postęp nauki, która nie liczy się z moralnością i nieodpowiedzialnie dopuszcza krzyżówki genetyczne między roślinami, zwierzętami, a nawet ludźmi? To przecież droga donikąd - zaznacza metropolita przemyski.

Czy nie lepiej sięgnąć po katolicką gazetę?

Jego zdaniem "są też i inne znaki globalnej nieuczciwości, które konsekwentnie zwrócą się przeciwko ludzkości, bo naruszają ustalony przez Boga porządek natury". - Mamy obowiązek te znaki odczytywać i reagować na nie - podkreśla przewodniczący KEP. - Zacznijmy poważnie traktować Boga jako naszego ojca, i to w każdej sytuacji. Pozbywajmy się nawyków zła i grzechu, które lansują zepsuci ludzie, moda i świat, a nabierajmy stylu chrystusowej gorliwości w głoszeniu Ewangelii i w codziennym wysiłku uczynienia czegoś, co upodobni nas do Chrystusa. Przypatrzmy się ilości bezowocnego czasu spędzanego na korzystaniu z mediów. Czy nie lepiej by było w tym czasie sięgnąć po katolicką gazetę czy książkę? - pisze abp Michalik.

Uwaga na szatana

Hierarcha przestrzega też "przed szczególnie niebezpiecznym wynaturzeniem w dziedzinie wiary, jakim jest satanizm promowany niekiedy przez ludzi zagubionych albo niezdających sobie sprawy, jak wielkie niebezpieczeństwo może nieść dla człowieka kontakt z szatanem - ojcem zła".

- W perspektywie wiary szatana nie należy się bać ani mu ufać, bo jest ojcem kłamstwa i nie ma w nim życzliwości do człowieka. Chrystus pokonał szatana i przywrócił nam szansę zbawienia. Szatan nie ma władzy nad człowiekiem, dopóki sam człowiek nie przyjmuje jego pokus i propozycji - pisze arcybiskup.

Nie ulegać zabobonom

W ocenie metropolity do "osłabienia wiary prowadzi też uleganie wszelkim zabobonom i wróżbom". W tym kontekście abp Michalik apeluje o słuchanie własnego sumienia. - Warto posłuchać sumienia, zaś zaniepokoić się należy, jeśli sumienie milczy i nie wyrzuca mi złego, jeśli milczy na dobro i nie broni przed złem. Takie sumienie wymaga długiego leczenia, bo człowiek o skamieniałym sumieniu stanął nad przepaścią - napisał hierarcha.

Zobacz także
Komentarze (545)
Związki partnerskie? Abp Michalik: Reagujcie na naruszanie boskiego porządku
Zaloguj się
 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 930 razy 816

  Panie Michalik, jaki boski porządek, pokaż mi pan pismo od boga, które mówi, że masz prawo przemawiać w jego imieniu. Nie masz?

  to żegnam pana ozięble

 • bkg11

  Oceniono 705 razy 621

  "człowiek o skamieniałym sumieniu stanął nad przepaścią - napisał hierarcha."

  Proszę arcybiskupa, żeby zrobił krok naprzód.

 • valerja

  Oceniono 654 razy 582

  Przykro mi to powiedzieć jako katoliczce ale abp Michalik znowu zachęca wiernych, żeby tropili źdźbło w oku bliźniego, a swojej belki nie dostrzegali.

 • qbba77

  Oceniono 546 razy 482

  sam jesteś pan naruszeniem Boskiego porządku!

 • batura3

  Oceniono 526 razy 466

  Pedofilia i homoseksualizm wśród księży to nie jest naruszenie boskiego porządku?????????????????????????? To co on mówi, to chyba robota diabła:):):)

 • dyspepsja

  Oceniono 504 razy 444

  gdyby Bóg nie chciał, żeby takie związki były, to by ich nie stworzył. Kościół sam sobie zaprzecza.

 • c.t.k

  Oceniono 457 razy 407

  "Boski porządek" nic nie mówi o klechach.Skoro nie mówi-to znaczy klechy są niepotrzebne Panu B.

 • hieronimus56

  Oceniono 149 razy 143

  Ksiądz po części ma rację, ale czy naturalną koleją rzeczy ustanowioną przez Chrystusa jest:
  tolerancja dla nienawiści,
  podżeganie do nienawiści
  brutalne zmuszenie wiernych do popierania partii nienawiści,
  korupcja w Komisji Majątkowej,
  przekręty salezjanów,
  niepohamowane dążenie do władzy, przywilejów, kasy przez pasterzy chrystusowych,
  rozpasana pedofilia,
  itd., itd., itd.?
  W tych sprawach Michalikowy Kościół Katolicki w Polsce milczy.
  Czyli jest to naturalny porządek!!!????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje