Związki partnerskie? Abp Michalik: Reagujcie na naruszanie boskiego porządku

29.11.2012 13:15
Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik (Fot. Waldemar Kompała / AG)

Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik w liście na początek adwentu apeluje, by wierni reagowali na naruszanie "ustalonego przez Boga porządku" - promocję związków jednopłciowych, manipulacje genetyczne - i nie ulegali pokusom.
Arcybiskup w liście, który zostanie odczytany w najbliższą niedzielę w kościołach archidiecezji przemyskiej, zwraca uwagę, że "jesteśmy dziś świadkami nie tylko ataków na Ewangelię i chrześcijan, ale na same podstawy naszego ludzkiego istnienia".

- Jak wytłumaczyć kryzys rodziny albo promocję związków jednopłciowych, podczas gdy małżeństwo według praw natury jest przymierzem mężczyzny i kobiety? Jak wytłumaczyć postęp nauki, która nie liczy się z moralnością i nieodpowiedzialnie dopuszcza krzyżówki genetyczne między roślinami, zwierzętami, a nawet ludźmi? To przecież droga donikąd - zaznacza metropolita przemyski.

Czy nie lepiej sięgnąć po katolicką gazetę?

Jego zdaniem "są też i inne znaki globalnej nieuczciwości, które konsekwentnie zwrócą się przeciwko ludzkości, bo naruszają ustalony przez Boga porządek natury". - Mamy obowiązek te znaki odczytywać i reagować na nie - podkreśla przewodniczący KEP. - Zacznijmy poważnie traktować Boga jako naszego ojca, i to w każdej sytuacji. Pozbywajmy się nawyków zła i grzechu, które lansują zepsuci ludzie, moda i świat, a nabierajmy stylu chrystusowej gorliwości w głoszeniu Ewangelii i w codziennym wysiłku uczynienia czegoś, co upodobni nas do Chrystusa. Przypatrzmy się ilości bezowocnego czasu spędzanego na korzystaniu z mediów. Czy nie lepiej by było w tym czasie sięgnąć po katolicką gazetę czy książkę? - pisze abp Michalik.

Uwaga na szatana

Hierarcha przestrzega też "przed szczególnie niebezpiecznym wynaturzeniem w dziedzinie wiary, jakim jest satanizm promowany niekiedy przez ludzi zagubionych albo niezdających sobie sprawy, jak wielkie niebezpieczeństwo może nieść dla człowieka kontakt z szatanem - ojcem zła".

- W perspektywie wiary szatana nie należy się bać ani mu ufać, bo jest ojcem kłamstwa i nie ma w nim życzliwości do człowieka. Chrystus pokonał szatana i przywrócił nam szansę zbawienia. Szatan nie ma władzy nad człowiekiem, dopóki sam człowiek nie przyjmuje jego pokus i propozycji - pisze arcybiskup.

Nie ulegać zabobonom

W ocenie metropolity do "osłabienia wiary prowadzi też uleganie wszelkim zabobonom i wróżbom". W tym kontekście abp Michalik apeluje o słuchanie własnego sumienia. - Warto posłuchać sumienia, zaś zaniepokoić się należy, jeśli sumienie milczy i nie wyrzuca mi złego, jeśli milczy na dobro i nie broni przed złem. Takie sumienie wymaga długiego leczenia, bo człowiek o skamieniałym sumieniu stanął nad przepaścią - napisał hierarcha.

Zobacz także
Komentarze (545)
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Wasz porządek Boży naruszał nawet były szef Watykanu jp2, ponieważ żył w nieformalnym związku partnerskim z konkubiną, Ireną Kinaszewską z którego związku przyszedł na świat syn Adam. Nie pleć pan dyrdymałów. A o nieformalnych związkach pańskich kolegów po fachu np. biskup Paetz i wielu innych nie wspomnę. Zacznijcie od siebie, OBŁUDNI przedstawiciele PSEUDO-CHRZEŚCIJAŃSKIEJ religii.

 • papi-lot

  0

  I mam nadzieję, ze prawdą jest to, czym nas straszą. Jeżeli naprawdę istnieje sprawiedliwość na tym świecie, to kler ma przej....e. Ciekawe, że sami się tego nie boją...

 • papi-lot

  0

  ależ oni zwalczają pedofilię w swych szeregach - miłością. Pozwalają pedofilom nasycić się "miłością" z dziećmi aż do znudzenia - i to jest ich droga. My, głupie, opętane chorą ideą wolności sługusy diabła, co chcą żyć bez Boga nie jesteśmy w stanie tego po prostu zrozumieć.

 • yamno

  Oceniono 2 razy 2

  tak tak.. arcybiskupie masz rację - należy piętnować "naruszenie porządku boskiego" - a zacznijcie to robić od własnych szeregów... na pierwszy ogień pedofilów proszę.
  I ręce precz od ludzi, którzy chcą być z sobą, bo są ze sobą szczęśliwi. Banda zakłamanych zazdrośników zasłaniających się Bogiem.

 • baj62

  Oceniono 1 raz 1

  Michalik, jeśli małżeństwo to związek kobiety z mężczyzną, to kim jest twoja kobieta. Tylko nie ściemniaj że ślubowałeś Matce Boskiej bo to już byłoby zboczeniem, i trąciło psychuszką. Wasz wymysł o celibacie jest gorszą zarazą niż związki partnerskie.

 • cheffin

  Oceniono 1 raz 1

  co to jest .................boski porzadek ...........slub koscielny a potem .maz tlukacy zone 3 razy w tygodniu...... to ma byc ten boski porzadek.

 • miron.lipski

  Oceniono 2 razy 2

  Rozumiem, że łamanie życia policjantowi, który nie chciał pana biskupa pocałować w rękę i "śmiał" wystawić mandat za zbyt szybką jazdę jest zgodne z boskim porządkiem?!!!!
  Rozumiem, że księżulo wyspowiadał się i już jest czysty? A zadośćuczynienie, czy jak tam nakazuje ta wasza firma, to pies?!!

 • dio62

  Oceniono 2 razy 2

  popatrzcie na tą zakazaną gębe, to szatan w czystej postaci

 • faustxyz

  Oceniono 2 razy 2

  Nazwij to sobie klecho i boskim porządkiem, ja to nazwę naturą człowieka - ty i tobie podobni kpicie sobie z tego porządku, łamiecie go jak nikt inny.
  Celibat narzucony z najniższych, bo materialnych pobudek, żadne tam tere fere względy religijne. Co mówią seksuolodzy: zaspokajanie potrzeb seksualnych to jedna z najbardziej naturalnych potrzeb obok zaspakajania głodu, pragnienia, snu. Osobnicy skazani już za młodu na celibat to frustraci seksualni, mają obsesję na tym tle, natręctwa, nerwice, omamy i sny - to wypełnia im myśli, co widać i słychać za każdym razem, gdy tylko się odezwiecie. Uprawiacie onanizm, bo inaczej byście się powściekali, promile spośród was to osobnicy aseksualni - i tacy są OK. Gdy są w związku z kobietą, czy z facetem - very good.
  Jest jednak małe "ale", nawet będąc w związku, dalej jesteście frustratami, ludźmi labilnymi psychicznie - musicie się ukrywać, kłamać w żywe oczy, żyć w niezgodzie z samym sobą, osobę, z która jesteście krzywdzicie, bo musi to ukrywać, udawać - nie możecie więc prawić morałów.
  Pedofilia, to zbrodnia, nie brak tego u was, od samego początku tej sekty, i zbrodnia ukrywania tej zbrodni - tak jak pan, panie Michalik broniłeś pedofila, atakując oburzonych ludzi i przenosiłeś na inną parafię (ilu takich przeniosłeś?).
  Po pierwszym ujawnionym skandalu pedofilskim, powinien nastąpić wasz koniec, rozdać potrzebującym zagrabione mienie, w tym to otrzymane w zamian za poparcie od Mussoliniego, przeprosić i iść do uczciwej pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje