Rosyjska telewizja oskarża Polskę o profanację grobów żołnierzy Armii Czerwonej

29.11.2012 12:10
Rosyjska telewizja państwowa Kanał 1 zarzuciła Polsce sprofanowanie grobów poległych w 1945 roku żołnierzy Armii Czerwonej w Kostrzynie nad Odrą. Stacja wystąpiła z tym oskarżeniem wczoraj wieczorem w swoim głównym programie informacyjnym - magazynie "Wremia".
Kanał 1 wyjaśnił, że chodzi o przeprowadzoną w 1953 roku "barbarzyńską" ekshumację szczątków 110 czerwonoarmistów, co wyszło na jaw przy ponownej ekshumacji na początku października tego roku. - Prawie

60 lat temu ciała nie zostały ostrożnie wykopane, lecz wyrwane z ziemi. Zupełnie nie zwracano uwagi na to, że łamano kości i odrywano głowy - przekazała stacja, nazywając takie postępowanie "monstrualnym brakiem szacunku dla poległych".

"Żądają wyjaśnienia sytuacji"

Kanał 1 podkreślił, że "rosyjscy dyplomaci i wojskowi żądają wyjaśnienia sytuacji wokół miejsc pochówku radzieckich żołnierzy, którzy wyzwalali Polskę od faszystów". "Bohaterów miano pochować z honorami

wojskowymi. Jednak to, co uczyniono, można raczej określić jako sprofanowanie mogił" - uznała rosyjska TV.

Telewizja podała, że w tym roku na szczątki radzieckich żołnierzy natrafili członkowie polskiej Grupy Poszukiwawczej "Witeź". - W pierwszym dniu znaleźliśmy 30 ciał. Łącznie było 110. Z czego kompletnych -

osiem. Pozostałe były bez głów i górnych fragmentów szkieletów - przytoczył Kanał 1 wypowiedź jednego z poszukiwaczy Zbigniewa Romanowskiego.

Według telewizji poszukiwacze zawiadomili o znalezisku ambasadę Federacji Rosyjskiej i przedstawiciela Ministerstwa Obrony FR w Polsce. - Strona rosyjska zażądała wyjaśnień od polskiej Rady Ochrony Pamięci

(Walk i Męczeństwa) oraz lokalnych władz - przekazał Kanał 1.

Cmentarz w miejscu stadionu

W październiku tego roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn poinformowało o ekshumowaniu na byłym cmentarzu w Kostrzynie nad Odrą i pochowaniu na cmentarzu wojennym w Gorzowie Wielkopolskim szczątków ponad 100 żołnierzy radzieckich.

Przedstawiciel kostrzyńskiego muzeum Krzysztof Socha wyjaśnił wówczas, że podczas ekshumacji, którą przeprowadzono na początku października, odkryto "szkielety pozbawione nie tylko głów, ale również szyi

czy mniejszej bądź większej części klatek piersiowych". - Jest to efekt przeprowadzonej szybko i niedokładnie ekshumacji z 1953 roku - zaznaczył Socha.

Przed wojną w miejscu cmentarza znajdował się stadion sportowy. Pod koniec II wojny światowej teren stał się cmentarzem wojennym, na którym pochowano czerwonoarmistów, którzy w 1945 roku zginęli podczas zaciekłych walk o Kostrzyn.

W 1953 roku cmentarz został zlikwidowany, a 1177 ciał poległych przewieziono z tej nekropolii na cmentarze wojenne w Cybince-Białkowie i Gorzowie Wlkp. Obecnie ten obszar porasta las, a po samym cmentarzu

pozostał tylko pomnik oraz relikty bramy wjazdowej. W maju Muzeum Twierdzy Kostrzyn przeprowadziło badania sondażowe, które wykazały, że ziemia nadal skrywa szczątki żołnierzy, dlatego w październiku

przeprowadzono ekshumację.

"Ohydna historia" i "świętokradztwo"

W pracach ekshumacyjnych brały udział: Grupa Poszukiwawcza "Witeź", wolontariusze z Litwy i Łotwy zrzeszeni w Organizacji Poszukiwawczej "Patriota" oraz wileńskiej grupie "Zapomniani Żołnierze", grupa kostrzyńskich wolontariuszy oraz pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

O sprawie ekshumacji szczątków czerwonoarmistów w Kostrzynie w październiku informowała już "Komsomolskaja Prawda". Ten wielkonakładowy dziennik uczynił to wkrótce po tym, gdy w internecie opublikowane zostały zdjęcia zmasakrowanych ciał ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"W czasie, gdy polski rząd domaga się "uczciwego i bezstronnego" zbadania, w jaki sposób do internetu trafiły fotografie szczątków ofiar katastrofy samolotu prezydenta Kaczyńskiego pod Smoleńskiem,

przypadkowo wyszła na jaw inna tajemnica. O wiele straszniejsza" - zauważyła wtedy "Komsomolskaja Prawda".

Rosyjska gazeta określiła sprawę ekshumacji szczątków czerwonoarmistów jako "ohydną historię" i "świętokradztwo".

"Szereg nieprzyjemnych pytań"

"Niewykluczone, że nie jest to ostatnie znalezisko. Zgodnie z oficjalnymi dokumentami polskich władz z cmentarza w Kostrzynie przeniesiono szczątki 3504 żołnierzy. Wygląda jednak na to, że pozostały one w ziemi. Poszukiwacze zamierzają kontynuować swoje prace. A Ministerstwo Obrony chce zadać polskim władzom szereg nieprzyjemnych pytań" - pisała wówczas "Komsomolskaja Prawda", uważana za nieoficjalną tubę prezydenta Rosji Władimira Putina.

Swój materiał o sprawie ekshumacji szczątków czerwonoarmistów w Kostrzynie nad Odrą telewizja Kanał 1 wyemitowała w kilka dni po obarczeniu przez stronę polską Rosji odpowiedzialnością za zamianę ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • coppermind

  Oceniono 1 raz 1

  armia czerwona była armią okupacyjną a nie wyzwoleńczą - może dlatego nawet w czasach, gdy w Polsce rządzili Rosjanie nie było szacunku dla zwłok bandytów ?

 • takiezlewiesci

  Oceniono 1 raz -1

  Tu w tej gazecie siedza szczyle co by szczali na ich groby

 • nathan_miur

  Oceniono 6 razy 2

  Po zatrważającej ilości minusujących prawdę historyczną widać dobiero ile moskiewskiej agentury jest na forum GW! Tfu!

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 1

  W tamtym czasie, szczególnie na terenie tzw. Ziem Odzyskanych administracja polska była tylko atrapą, a decyzje podejmowali radzieccy namiestnicy i wśród nich należy szukać winnych. Może jakiś kolejny dowcipniś obciąży Polskę za zbrodnie stalinowskie na terenie "ziem utraconych", bo kiedyś były polskie.

 • herr7

  Oceniono 8 razy 4

  Oglądałem ten program i wynikało z niego, że w 53 r przeprowadzono ekshumację, ale zrobiono to niedbale i obecnie w tym miejscu jest sporo szczątków żołnierzy radzieckich. Dziennikarz też zadawał pytanie, że takich miejsc w Polsce jest zapewne dużo więcej. To jest zresztą prawda, gdyż do poległych czerwonoarmistów nigdy nie odnoszono się z szacunkiem, nawet, gdy oficjalnie kochaliśmy ZSRR. Można też zauważyć, że miejsc, gdzie w nieoznakowanych grobach leżą żołnierze radzieccy jest bardzo wiele, nie tylko w Polsce, ale również w Rosji, na Ukrainie, w zasadzie wszędzie, gdzie żołnierze ci walczyli lub ginęli.

  W Sanoku podczas wojny był obóz jeniecki, gdzie zmarło ponad 10 tys radzieckich jeńców. Z tego co wiem, to masowe groby nie są tam oznakowane, a w pobliżu walają się śmieci.

 • badziewiak66

  Oceniono 7 razy -1

  Ja mam nadzieję , że Adam Michnik, i lewitujący ( o pardon ), lewicujący filorusi z Gazety dadzą dobry przykład i uderzą się w pierś. My młode pokolenie urodzone grubo po tamtych wydarzeniach nie mamy nic z tym wspólnego ,ale Wy , Paradowska , Środa, Kik, Michnik , to Wasze czasy , to Wy jesteście odpowiedzialni można by rzec za holcaust rosyjskich ofiar. Kto pierwszy ?

 • unnabujp

  Oceniono 11 razy 3

  Polska nie byla w 1953 roku krajem wolnym, a ten rok to najczarniejsza noc stalinowskiego terroru, pretensje nalezy wiec zglaszac do namiestnikow rzadzacych krajem i ich mocodawcow na Kremlu. Ciekawe czy strona rosyjska zajmie sie odnalezieniem mogil np Marczalkow Armii Czerwonej Tuchaczwskiego i Bluchera zamordowanych strzalem w tyl glowy w katowniach NKWD wrzuconych (bo przeciez nie pochowanych) do jakiegos rowu.

 • patriotaa

  Oceniono 9 razy -5

  Zacznę tak. Przecież wtedy wasi koledzy komuniści to robili więc proszę i żądam abyście od Polski się od pieprzyli. Po drugie o jakie świętokradztwo ? Przecież komuniści to ateiści i nie wierzą w żadną świętość.
  Powiem tak a jak wy komuniści obeszliście się z carską rodziną? A jak obchodziliście się z polakami na przestrzeni wieków, ilu wymordowaliście i nie wiadomo gdzie ci ludzie są pochowani? A co zrobiliście z elitą polskich oficerów i inteligenci w Katyniu? A co zrobiliście z w Smoleńsku? Wymordowaliście PO raz kolejny polską inteligencie. Więc nie macie Rosjanie prawa co cokolwiek mówić na ten temat. zamknijcie mory w kubeł i dalej chlajcie wódę i żryjcie kartofle

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje