Klipy Pussy Riot do usunięcia. Sąd: To treści ekstremistyczne

29.11.2012 11:21
Członkinie Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela

Członkinie Pussy Riot wtargnęły do Soboru Chrystusa Zbawiciela (Fot. Sergey Ponomarev AP)

Prawie wszystkie filmy grupy Pussy Riot znikną z internetu. Moskiewski sąd uznał, że zawierają one treści ekstremistyczne, i zabronił ich publikacji. Usunięte ma być m.in. wideo, za które aktywistki trafiły do łagru.
Po uprawomocnieniu się decyzji sądu nagrania grupy zostaną włączone do listy materiałów ekstremistycznych, za których publikację można grozić odpowiedzialność karna.

Sąd oparł się na wynikach badań przeprowadzonych przez ekspertów, którzy orzekli, że w tekstach Pussy Riot "zawarte są apele do buntu i do niepodporządkowywania się władzy, do organizacji masowych zamieszek", a "działania i wypowiedzi członkiń godzą w godność ludzką i obrażają uczucia wierzących".

Rosyjska grupa punkowa przez kilka lat organizowała uliczne koncerty w obronie praw obywatelskich. Ostatnia akcja Pussy Riot zakończyła się procesem. Jekatierina Samucewicz, Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina zostały skazane na dwa lata pozbawienia wolności za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Tak określono wykonanie przez artystki w lutym tego roku w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, utworu "Bogurodzico, przegoń Putina".

Protest przeciwko Putinowi

Swój występ członkinie Pussy Riot nazwały "modlitwą punkową", która miała być protestem przeciwko powrotowi na Kreml Władimira Putina i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl.

W październiku sąd drugiej instancji utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, jednak w wypadku Samucewicz zawiesił wykonanie kary na dwa lata. Dwie pozostałe członkinie Pussy Riot wysłano w głąb Rosji: Tołokonnikową do kolonii karnej w Republice Mordwińskiej, około 550 km na południowy wschód od Moskwy, a Marię Alochinę - do łagru w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od stolicy Federacji Rosyjskiej.Zobacz także
Komentarze (6)
Klipy Pussy Riot do usunięcia. Sąd: To treści ekstremistyczne
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 23 razy 21

  Logika Kalego w wersji Ojca faRydzeusza:
  1. Jak Pussy Riot śpiewają w cerkwi "Bogurodzico, przegoń Putina", jest to bardzo zły uczynek i profanacja.
  2. Jak Ojciec faRydzeusz trąbi przez radio (a inne oszołomy grzmią z ambon): "Bogurodzico, przegoń Tuska", jest to bardzo dobry uczynek i budowanie Królestwa Bożego na Ziemi.

 • zigzaur

  0

  Mośkiewski sąd ma coś do gadania tylko w Mośkwie a nie w Internecie.

 • plorg

  Oceniono 2 razy 0

  Gazeta nie popiera chyba mowy nienawiści?

 • stan-1

  Oceniono 1 raz -1

  "Usunięte ma być m.in. wideo, za które aktywistki trafiły do łagru. "

  Jak usuną to wideo to czas usunąć z lagrów aktywistki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje