Najnowszy sondaż i zaskoczenie: remis PiS-PO

W najnowszym sondażu TNS Polska dla ?Gazety Wyborczej? PO i PiS mają po 28 proc. poparcia. Jeszcze dwa tygodnie dzieliło je 12 punktów. Teraz PiS "urósł" o 5 procent, a PO straciło aż 6. - Taki uzyskaliśmy wynik. Przyznaję, sama jestem trochę zaskoczona skalą zmian preferencji - mówi "Gazecie" Urszula Krassowska z TNS Polska.
Rzeczywiście, huśtawka społecznych nastrojów jest niebywała. W połowie listopada PO miała 34 proc. i był to najwyższy poziom akceptacji rządzącej partii przez społeczeństwo w tym roku. Notowania PiS spadły z 29 do 23 proc.

Gwałtowny zjazd poparcia dla PiS (do 23 proc., przy notowaniach dla PO na poziomie 32 proc.) dwa tygodnie temu komentatorzy przypisali powrotowi Jarosława Kaczyńskiego na ścieżkę wojny smoleńskiej po artykule o rzekomym trotylu we wraku tupolewa. Prezes PiS mówił o "niesłychanej zbrodni" i oskarżył rządzących w Polsce o poplecznictwo w jej dokonaniu.

Blisko dziesięciopunktową przewagę PO potwierdziły kolejne badania TNS Polska i CBOS. Teraz wszystko wróciło do sytuacji sprzed "trotylu". Ubyło natomiast - i tu zmiana jest istotna - tych, którzy deklarują, że pójdą na wybory, lecz nie wiedzą, na jaką partię głosować. Zwykle jest to 18-20 proc., a teraz zaledwie 15.

TNS Polska, 22-25 listopada, reprezentatywna grupa 961 respondentów.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (191)
Najnowszy sondaż i zaskoczenie: remis PiS-PO
Zaloguj się
 • alejagwiazd

  Oceniono 186 razy 100

  nie dziwie sie, Premier traci wyborcow liberalnych i lewicowych. Promuje Gowina !. Obiecywal podpisanie karty praw podstawowych i nic, ze zwiazkow partnerskich nici, z rozdzialu kosciola od panstwa nici. Sam strach przed PISem nie wystarczy juz zeby glosowac na PO panie premierze

 • hit.and.run

  Oceniono 147 razy 61

  Uhuhu "ofensywa Tuska" znowu musi nabrać tempa... Pojezdził chłopina, pohukał, pokazał że na kryzys najlepszym premierem, PiS dał du..y z trotylem, wydawało się, że znowu spokój na najbliższe lata to znów weekendy w czwartki się zaczeły zapewne. A tu taki klops. Znowu trzeba coś robić.... Panie Premierze czekamy na kolejne posunięcia PR-owe i kolejne rozwiązania dla Polski!! Może tak doskonałe jak kolejna konferencja ? Albo kolejne podatki (deszczówka była strzałem w 10!!), no i z tym trybunałem dla Kaczki znowu trzeba szumu narobić, może znowu wzrośnie.

 • fjan

  Oceniono 163 razy 45

  Co dobrego dla społeczeństwa zrobił Tusk i PO ? Wg.mnie nic dobrego a wręcz te rządy są szkodliwe dla Polski. Zresztą te pisowskie wcale nie lepsze.

 • 24u

  Oceniono 72 razy 36

  Ta metoda, za tydzien PSL bedzie mialo 99%.

 • tp70

  Oceniono 51 razy 29

  Trzeba rostrzygnąć w wyborach i będziemy wiedzieć w jakim kraju żyjemy. !!!!!

 • herr7

  Oceniono 70 razy 20

  PO trzeba oderwać od koryta póki nie będzie za późno. To jest partia broniąca interesów 10% obywateli. Reszta jest dla niej kłopotliwym "socjałem". PO odpowiedzialne jest m.in. za to, że państwo wycofuje się z ochrony zdrowia, a system oparty na prywatnych szpitalach sprawi, że większość ludzi nie będzie mieć żadnej opieki zdrowotnej. PO to jest partia antynarodowa - ludzie muszą to w końcu zrozumieć.

 • fragles102

  Oceniono 51 razy 15

  W czerech województwach ludzie żyją w ubóstwie ,dzieci nie mają drugiego śniadania, POza wyjątkami ,
  to są obecne realia

 • martica

  Oceniono 17 razy 13

  Mhm niech pomysle:
  bajzel w sektorze zdrowotnym (nagminnie wypisywane recepty na 100% nawet przez prywatnie przyjmujacych lekarzy, gigantyczne kolejki do lekarzy), upadajace cenne osrodki lecznicze (instytut matki i dziecka, instytut reumatologii, problemy instytutu hematologii), wymyslanie nieistniejacych zagrozen zeby przykryc powazne problemy (dopalacze, Brunon K - zamachowca nieudacznik ktoremu niedlugo zarzuci sie wspoludzial w zamachu nad Lockerbie), brak pieniedzy na leczenie chorych na raka, postepujace biednienie spoleczenstwa, drozejace doslownie wszystko, stracone miliony z areny ursynow w stolicy (zamiast 170 mln naleznych ursynowowi, miasto dostalo 7 mln - pewnie na kolejne luksusowe darmowe mieszkania dla praskiej patologii), opoznienia we wszystkich inwestycjach w stolicy - metro mialo byc na... euro2012 i zadna ulica miala nie zostac zamknieta jak zapowiadala HGW, wiec bezczelne oklamywanie wyborcow, dozynianie mediow antyrzadowych (puszczanie prokuratora genralnego jako narzedzie do dozynania niezaleznych dobrych mediow - RZ miala wybor -albo sama padnie albo zniszczy obecnie wiodacy na rynku tygodnik. Mam wiecej wyliczac? PO wypad!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX