Najnowszy sondaż i zaskoczenie: remis PiS-PO

29.11.2012 06:00
W najnowszym sondażu TNS Polska dla "Gazety Wyborczej" PO i PiS mają po 28 proc. poparcia. Jeszcze dwa tygodnie dzieliło je 12 punktów. Teraz PiS "urósł" o 5 procent, a PO straciło aż 6. - Taki uzyskaliśmy wynik. Przyznaję, sama jestem trochę zaskoczona skalą zmian preferencji - mówi "Gazecie" Urszula Krassowska z TNS Polska.
Rzeczywiście, huśtawka społecznych nastrojów jest niebywała. W połowie listopada PO miała 34 proc. i był to najwyższy poziom akceptacji rządzącej partii przez społeczeństwo w tym roku. Notowania PiS spadły z 29 do 23 proc.

Gwałtowny zjazd poparcia dla PiS (do 23 proc., przy notowaniach dla PO na poziomie 32 proc.) dwa tygodnie temu komentatorzy przypisali powrotowi Jarosława Kaczyńskiego na ścieżkę wojny smoleńskiej po artykule o rzekomym trotylu we wraku tupolewa. Prezes PiS mówił o "niesłychanej zbrodni" i oskarżył rządzących w Polsce o poplecznictwo w jej dokonaniu.

Blisko dziesięciopunktową przewagę PO potwierdziły kolejne badania TNS Polska i CBOS. Teraz wszystko wróciło do sytuacji sprzed "trotylu". Ubyło natomiast - i tu zmiana jest istotna - tych, którzy deklarują, że pójdą na wybory, lecz nie wiedzą, na jaką partię głosować. Zwykle jest to 18-20 proc., a teraz zaledwie 15.

TNS Polska, 22-25 listopada, reprezentatywna grupa 961 respondentów.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (191)
Zaloguj się
 • bambosz0

  Oceniono 3 razy 1

  czy nie można by zrobić wybory z pominięciem wszystkich zarejestrowanych partii.czyli wybory bezpośrednie ? tylko. aby tego dokonać trzeba wyrzucić z Parlamentu wszystkich przeciwników tego rozwiązania..."" no i mamy klincz.

 • jegorism

  Oceniono 7 razy 1

  Nie boję się pajaców z PISu .
  Boję się mafiozów z PO.

 • voodeen

  Oceniono 5 razy 3

  nie no to po prostu jakiś wypadek przy pracy ankieteró, bo przecież wczoraj czytaliśmy, że premier okazał się być premierem na trudne czasu i nikt ani nic nie może zachwiać jego pozycją... a tu taki klops - sondaż.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 6 razy 2

  no cóż, zaczarować rzeczywistości się nie da, nawet zamknięciem wszystkich gazet opozycyjnych i uciszeniem księży na ambonach. Jaruzelski już próbował.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  Te sondaze pokazuja jedna rzecz, mianowicie laczna liczbe osob chcacych glosowac:
  X 2011: 42+24+11+8+6=91
  XI 2012: 28+28+8+7+7=78
  Coraz wieksza czesc narodu ma polityke gleboko w dupie (oczywiscie poza jakims marginesem popierajacych jakis niszowy drobiazg polityczny) - i jak widac te grupe zasilili glownie... dawni wyborcy tego calego po - najwyraznei uznali, ze raz sie wyglupic wystarczy....
  Sluszna linie ma nasza wladza - tak trzymac! - niedlugo wszyscy beda was mieli w dolnym odcinku jelita grubego!
  ___________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Karły potrzebują karła, rzeźnik mięsożernym, ofiary kościoła!
  Może to nie PRL, ale karłowaty cel!

  "Ubogacony" od radioparafii, zna się wszystkim, wszystko potrafi!

  Dla małych dużo mało.

  Mali ludzie mają cel.
  Chcą przywrócić Pe eR eL.
  Realizują pomysł Pe eR eLu.
  Małych w co jest, upchnie wielu.
  Na stagnację lepszy sposób.
  W małe zamknie wiele osób.
  Wysokość celi metr i pół.
  Sufitem dla nich pański stół.
  Przy stole elita, nomenklatura.
  Pod stołem mała kreatura.
  Przemyka się wśród pańskich nóg.
  Ma kopa w mordę byle wróg.
  Swych panów kocha kreatura.
  Dla setki starcza jedna kura.

  Trzeba pilnować duży drób.
  Skarlonych wydziobać by mógł!

  Mama i tata jak protony.
  A w koło dzieci elektrony.
  Kręci lewy i prawy spin.
  Ciągnie materia czarnych świń.

  Jedno proste słowo won!
  By to nie był PySiu klon!

  almagus 17.05.09, 20:19

  almagus.blox.pl/html
  Komórka w kosmosie złapana.
  Będzie powielana, badana.
  Bez erosa i patosu.
  Z Cyganki i kosmosu.
  Narodzi się on.
  Kosmiczny klon.
  Armageddon!!!!!!!!!!!!

 • swan_ganz

  Oceniono 7 razy 1

  niemożliwa rzecz... Tyle się napracowaliście przy trotylu poświęcając przy okazji cnotę bo ta po tym jak potraktowaliście Gmyza bezpowrotnie poszła się .."kochać".. W międzyczasie zbrejwikowaliście Nicponia, wykryliście brunobombera, odkryliście faszystów w Klubie Ronina i dziś okazuje się, że to wszystko to było o kant michnikowej doopy potłuc? Musi być w tym sondażu jakiś błąd bo to przecież niemożliwe by ludzie aż tak was olewali...
  Jeśli ten sondaż jest prawdziwy a nie zmanipulowany to wiecie co to dla was czerscy oznacza? Jesteście jako medium w czarnej doopie... Maziarskiemu czy Paradowskiej to wszystko jedno ale przecież są wśród was jacyś nieliczni przyzwoici i ich ta lokalizacja mocno boli..

 • acer59

  Oceniono 6 razy 2

  Śmieszne , prymitywne , manipulatorskie GWnoPOdobne kreatury pismackie szybciutko zdjęły ten sondaż z czołówki , podczas gdy 2 tyg. temu korzystny dla POsrańców wisiał cały dzień na czołówce ! Nie miałbym nic przeciwko temu , bo po równo nie trawię ani POsrańców ani PISdolców , ale zdaje się że to właśnie te same POsrańcze pismaki z GWnianej najgłośniej ujadają o stronniczości i służalczości tzw. prawicowych mediów ! Niech was szlag trafi , pismackie zakłamane mendy obojga katoPOPISdolskiej maści . Amen .

 • filmik2000

  Oceniono 1 raz 1

  Za tydzień będzie następny sondaż i wszystko wróci do normy. Prezesie, zachowaj spokój. Bez triumfalizmu! www.youtube.com/watch?v=A3u-tG_Ol8w&feature=plcp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje