Piechociński zaczyna stawiać warunki? "Koalicja powinna wykonać audyt"

28.11.2012 19:51
Janusz Piechociński

Janusz Piechociński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Prezes PSL Janusz Piechociński uważa, że koalicja powinna wykonać "swoisty audyt". Argumentuje, że tarcia między PO a PSL w sprawie likwidacji małych sądów rejonowych oraz kasowego VAT-u zburzyły "twórczą i odpowiedzialną formę uprawiania polityki".
- Uważam, że to, co wydarzyło się przy sądach czy przy VAT kasowym, zburzyło taką twórczą i odpowiedzialną formę uprawiania polityki - powiedział prezes PSL na dzisiejszym briefingu prasowym w Kielcach.

Odniósł się w ten sposób do rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. reorganizacji sądów rejonowych (do czego doszło mimo sprzeciwu PSL) oraz do dyskusji między PO a PSL na temat proponowanych przez ówczesnego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka (PSL) rozliczeń VAT tzw. metodą kasową. Przewiduje ona, że podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę, nie później jednak niż 90 dni od dostawy towaru lub wykonania usługi.

"Warto dokonać stosownych korekt w koalicji"

Piechociński był też pytany o swoją wypowiedź dla "GPC", że "koalicja wymknęła się spod kontroli", a po 5 latach jej trwania "warto zrobić bilans dotychczasowej współpracy i jeśli trzeba - dokonać stosownej korekty".

- Ja tylko zwróciłem uwagę na to, kiedy mówiłem o tym, że koalicja po tych pięcioletnich doświadczeniach, na starcie trochę nowego składu personalnego powinna przejrzeć i wykonać swoisty audyt - powiedział lider PSL.

"Trzeba podnieść jakość propozycji wewnątrzrządowych"

- Trzeba mieć świadomość, że wiele projektów było nieprofesjonalnie przygotowanych albo mogło być lepiej przygotowanych - dodał. Jego zdaniem należy "podnieść jakość polskiej legislacji i propozycji wewnątrzrządowych", a także "dużo mocniej położyć akcent na konsultacje społeczne".

Pytany, czy będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o objęciu przez PSL innego ministerstwa niż resort gospodarki, z którego odszedł Waldemar Pawlak, lider PSL zaprzeczył. Według niego "ani PO, ani PSL" głosem swoich liderów "nie zaprzeczyło podziałowi portfeli poszczególnych resortów". "Tu obie strony są konsekwentne" - podkreślił.

Zobacz także
Komentarze (103)
Piechociński zaczyna stawiać warunki? "Koalicja powinna wykonać audyt"
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 150 razy 118

  Parę miesięcy temu kompletnie skompromitowani aferą taśmową, dziś pewni, że ludzie zapomnieli, podnoszą wysoko skorumpowany łeb.

  Jeśli Platforma pójdzie na jakiekolwiek koncesje na rzecz tego pazernego towarzystwa, straci bardzo wiele. Kto wie, czy nie byłby sens powiedzieć wszystkim "sprawdzam" i rozpisać nowe wybory.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 127 razy 93

  Prawdopodobnie PSL nie ma zielonego pojęcia na czym polegają sprawy "likwidacji małych sądów rejonowych" i "kasowego VAT-u", co wymaga w pierwszej kolejności audytu ich móżdżków.
  Dawniej mówiło się "na chłopski rozum" co było określeniem pozytywnym...było ale się zbyło.

 • p4-s

  Oceniono 90 razy 60

  Pan Piechociński dobrze zaakcentował swój upadek wywiadem dla GPC.
  Amen mu, amen.

 • ultrasfctm

  Oceniono 69 razy 57

  Wiadome nie od dziś, że PSL nadaje się co najwyżej na koalicjanta. W praktyce oznacza to siedzenie cicho w zamian za stołki i inne profity dla działaczy.

 • gr_ub_y

  Oceniono 81 razy 57

  "Koalicja powinna wykonać audyt"

  A teraz przełożę to z PeOwskiego na polski: "Należy utworzyć więcej stanowisk dla buraków z PSLu".

 • 24u

  Oceniono 62 razy 48

  Zalosny gest,ktory oslabia jego mozliwosci przetargowe na starcie.

 • jamcijest44

  Oceniono 50 razy 44

  Frustracja Piechocińskiego jest najzupełniej zrozumiała. "Pawlakowi" pousadzani w ministerstwach i rozmaitych spółkach wcale nie chcą się posunąć w ślad za swoim mentorem, a ci, co na niego głosowali, zaczynają pewnie coraz mocniej naciskać, bo przecież - jak to prawdziwi chłopi - nie czynili tego bezinteresownie. Nic dziwnego, że chce "dokonać stosownych korekt", czytaj: wyszarpać jak najwięcej nowych stanowisk...

 • wodakrolewska

  Oceniono 47 razy 43

  Co to ?
  Zanosi się że PSL nie będzie podnosił łapy w zamian za stołki ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje