Piechociński zaczyna stawiać warunki? "Koalicja powinna wykonać audyt"

28.11.2012 19:51
Janusz Piechociński

Janusz Piechociński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Prezes PSL Janusz Piechociński uważa, że koalicja powinna wykonać "swoisty audyt". Argumentuje, że tarcia między PO a PSL w sprawie likwidacji małych sądów rejonowych oraz kasowego VAT-u zburzyły "twórczą i odpowiedzialną formę uprawiania polityki".
- Uważam, że to, co wydarzyło się przy sądach czy przy VAT kasowym, zburzyło taką twórczą i odpowiedzialną formę uprawiania polityki - powiedział prezes PSL na dzisiejszym briefingu prasowym w Kielcach.

Odniósł się w ten sposób do rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. reorganizacji sądów rejonowych (do czego doszło mimo sprzeciwu PSL) oraz do dyskusji między PO a PSL na temat proponowanych przez ówczesnego ministra gospodarki Waldemara Pawlaka (PSL) rozliczeń VAT tzw. metodą kasową. Przewiduje ona, że podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę, nie później jednak niż 90 dni od dostawy towaru lub wykonania usługi.

"Warto dokonać stosownych korekt w koalicji"

Piechociński był też pytany o swoją wypowiedź dla "GPC", że "koalicja wymknęła się spod kontroli", a po 5 latach jej trwania "warto zrobić bilans dotychczasowej współpracy i jeśli trzeba - dokonać stosownej korekty".

- Ja tylko zwróciłem uwagę na to, kiedy mówiłem o tym, że koalicja po tych pięcioletnich doświadczeniach, na starcie trochę nowego składu personalnego powinna przejrzeć i wykonać swoisty audyt - powiedział lider PSL.

"Trzeba podnieść jakość propozycji wewnątrzrządowych"

- Trzeba mieć świadomość, że wiele projektów było nieprofesjonalnie przygotowanych albo mogło być lepiej przygotowanych - dodał. Jego zdaniem należy "podnieść jakość polskiej legislacji i propozycji wewnątrzrządowych", a także "dużo mocniej położyć akcent na konsultacje społeczne".

Pytany, czy będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o objęciu przez PSL innego ministerstwa niż resort gospodarki, z którego odszedł Waldemar Pawlak, lider PSL zaprzeczył. Według niego "ani PO, ani PSL" głosem swoich liderów "nie zaprzeczyło podziałowi portfeli poszczególnych resortów". "Tu obie strony są konsekwentne" - podkreślił.

Zobacz także
Komentarze (103)
Zaloguj się
 • zoil44elwer

  0

  Nowy Sołtys-Nowe zasady?

 • big_gadu

  Oceniono 1 raz 1

  Nie chce ale musze !!!

  To po co się pchał na prezesa ?
  Zatem waldek szybko wróci albo będzie ktoś inny prezesem !

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko pan nie przesadź z tą fasadą "niezależności". Palikot już czeka...na swoje 5 minut;)

 • senior2244

  Oceniono 2 razy 0

  Myślałem że największym wodolejem w PSL jest Walduś ale okazuje się że przyszedł jeszcze lepszy czyli Piechociński a do tego tchórz, boi się wejść do rządu bo tam trzeba pokazać co się umie robić oprócz propagandy.

 • odkurzacz-1

  Oceniono 1 raz 1

  PSL dla stołków trzyma z tą antypolską partią i żle na tym wyjdzie w następnych wyborach.

 • 1sstefan

  Oceniono 2 razy 0

  Cytat: "nie zaprzeczyło podziałowi portfeli poszczególnych resortów" - zgadza się: chodzi o portfele "chłopskich polityków" - za mało pociotków z PSLu przy korytach! Ta sprzedajna banda dąży do nowych wyborów, bo szantażować nowego koalicjanta, i gotowa iść do koryt z każdym! FUJ!!!!!!!!!!!!!!!

 • say69mat

  Oceniono 2 razy -2

  @gazeta.pl:
  Piechociński zaczyna stawiać warunki? "Koalicja powinna wykonać audyt"

  say69mat:
  Wydaje mi się, że zasadniczym celem politycznym Pana Piechocińskiego nie jest żaden 'audyt'. Tylko rozbicie koalicji i przeciągnięcie skołowanych i sfrustrowanych posłów do klubu .... Polski Smoleńskiej. Tak mi intuicja podpowiada, że ... niestety. Ale wybór Pana Piechocińskiego jest rezultatem zaangażowania prowincjonalnych działaczy na rzecz współpracy z partią Prezesa Kaczyńskiego.
  Czy PO wyjdzie z tego starcia zwycięsko??? To zależy, czy się powiedzie akcja audytu ... koalicjanta, bo może się okazać dla PSL szalenie niekorzystną.

 • pro-contra

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie, chyba nie bardzo rozumiecie, o co biega! Tutaj "ściągawka":
  '...Celem audytu może być weryfikacja, czy cel wyznaczony przez organizację audytowaną został osiągnięty lub czy jej działania są zgodne z zaakceptowanymi standardami, statusem czy praktykami.
  Audyt ocenia także procedury kontrolne celem stwierdzenia, czy przedmiot audytu także w przyszłości będzie odpowiadał uzgodnionym do stosowania wymaganiom.
  Oprócz oceny wskazuje także zalecenia zmian w procedurach, w tym sprawdzających oraz w politykach...". pl.wikipedia.org/wiki/Audyt

 • 3.janusz

  Oceniono 4 razy 0

  Panie Piechociński,
  audyt konieczny, k o n i e c z n y !!!
  Przecież trzeba pozmieniać znacznie składy Rad Nadzorczych - SWOI niecierpliwie przebierają nóżkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje