Trąba powietrzna we Włoszech przewracała samochody. Są ranni

28.11.2012 16:50
Samochody porozrzucane po okolicy przez trąbę powietrzną, Taranto, Włochy, 28.11.2012 r.

Samochody porozrzucane po okolicy przez trąbę powietrzną, Taranto, Włochy, 28.11.2012 r. (Fot. STRINGER/ITALY REUTERS)

38 osób rannych, jeden zaginiony, duże zniszczenia w hucie - to rezultat trąby powietrznej i gwałtownej burzy, która przeszła w środę nad Tarentem na południu Włoch. Piorun uderzył w wysoki komin hutniczy, wichura poprzewracała samochody.
Zniszczenia w mieście są dość poważne. Porywy huraganowego wiatru poprzewracały samochody, runęło kilka murów. Włoska obrona cywilna poinformowała, że wśród rannych jest 9 uczniów częściowo zniszczonej szkoły. Ich stan nie jest ciężki.

Zaginiony to mężczyzna, który pracował w porcie i z przewróconym dźwigiem wpadł do morza. Poszukiwania trwają.

Pożar w hucie. Płomienie nad zakładem

Obrażenia odniosło także kilku pracowników huty Ilva, gdzie również odnotowano znaczne szkody, przede wszystkim z powodu uderzenia pioruna. Na widok wielkich płomieni unoszących się z huty w Tarencie wybuchła panika. Włoski minister ochrony środowiska Corrado Clini zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą, a ryzyka wybuchu nie ma. Płomienie - według wyjaśnień - to skutek kontrolowanego podpalenia emitowanego gazu.

Huta truje, huta zwalnia. Huta oszukuje?

Ale, jak podkreślają włoskie media, uderzenie pioruna to niejako kulminacja ogromnego napięcia wokół huty. Ten jeden z największych w Europie zakładów metalurgicznych gościł ostatnio na łamach mediów z zupełnie innego powodu: batalii sądowej i groźby definitywnego zamknięcia z powodu ogromnego zanieczyszczenia środowiska, jakie powoduje.

Siedem osób z kierownictwa i grupy właścicieli huty zatrzymano na wniosek prokuratury, pięć następnych jest podmiotem śledztwa. Wszyscy są podejrzani o oszustwa finansowe, korupcję i fałszowanie wyników badań dotyczących skali zatrucia atmosfery przez zakład. Huta jest częściowo okupowana przez kilkuset z kilkunastu tysięcy zatrudnionych, zagrożonych bezrobociem.

W rozwiązanie kryzysu wokół huty zaangażował się rząd, który chce doprowadzić do wznowienia produkcji i zagwarantowania zatrudnienia. Tymczasem obecność huty sprawiła, że Tarent znalazł się na ostatnim miejscu w ogłoszonym w poniedziałek rankingu ponad 100 włoskich miast w kategorii najlepszych warunków do życia.

Zobacz także
Komentarze (9)
Trąba powietrzna we Włoszech przewracała samochody. Są ranni
Zaloguj się
 • hrkukus

  Oceniono 5 razy 5

  Raz Taranto, raz Tarent, raz w Taranto, raz w Tarencie. Tarent funkcjonuje w języku polskim od dawna i odmienia się przez przypadki, podobnie jest z Rzymem, Padwą, Mediolanem itd. Panie Redaktorze.

 • drojb

  Oceniono 1 raz 1

  "jest podmiotem śledztwa" --- czyli prokuratorem? Jakżesz śledztwo może prowadzić podejrzany? Podejrzany jest "przedmiotem śledztwa".

 • stukajacy_strach_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  Nadchodzi apokalipsa,jutro sie zatrzesie na wiejskiej hehehe

 • grzegozrz

  Oceniono 3 razy 1

  Czy ja dobrze zrozumialem? "Odnotowano znaczne szkody, przede wszystkim z powodu uderzenia pioruna" w komin hutniczy? To tam nie slyszeli jeszcze o piorunochronach?

 • kbosak

  Oceniono 4 razy 0

  'Kontrowersyjna huta'!!! No po prostu super.
  Cytuję: "Jestem Huta, The only real Huta i uważam że każdy powinien mieć swój styl".
  Dla nieobeznanych z tematem:
  Ta huta ponoć działa na odwrót, ze złomu produkując i zakopując w ziemi oryginalną rudę żelaza, dla przyszłych pokoleń. Stąd kontrowersje: stare pokolenie chciałoby w zamian wyższe o 5% emerytury i zamknąć hutę.
  Co więcej parzysta liczba kominów jest już dziś niemodna.

 • kszak1984

  Oceniono 2 razy 0

  www.liveleak.com/view?i=82b_1354118546

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje