Polska edukacja na 14. miejscu w światowym rankingu

28.11.2012 15:14
Polski system edukacji w gronie dwudziestu najlepiej ocenionych - wynika ze światowego rankingu przeprowadzonego przez firmę Pearson. Według badania, najlepszą edukację oferuje Finlandia, a kolejne miejsca zajęły Korea Południowa, Hongkong i Japonia. Ranking powstał w oparciu o międzynarodowe testy z lat 2006-2010.
Ranking systemów edukacyjnych (The Index of cognitive skills and educational attainment) przygotowany przez firmę Pearson ma pozwolić na stworzenie międzynarodowej bazy danych dotyczącej poziomu edukacji. Oparty został na wynikach przeprowadzanych regularnie co kilka lat testów, sprawdzających znajomość nauk ścisłych i humanistycznych.

Ranking w którym Polska znalazła się już na 14. miejscu ma pozwolić na szersze spojrzenie na edukację. Jednym z wniosków twórców badania jest stwierdzenie, że poziom edukacji zależy nie tylko od środków na nią przeznaczanych, ale przede wszystkim kultury wspierającej kształcenie.

- Sukces krajów azjatyckich w tym rankingu odzwierciedla wagę, jaką w tych krajach przykłada się do starannego wykształcenia oraz oczekiwań rodziców wobec dzieci - ocenia ranking BBC.

Komentarze (83)
Zaloguj się
 • antyinteligent

  0

  A syruacja koni nie uległa poprawie,za to polskie osły plasują się wysoko

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  he, he, he, to dzięki egzorcyście Kozyrze, który łaskawie pozwolił na zlizywanie śmietany ze świętych kolan.
  I tym u drożył mózgi młodzieży w III RP
  A może to kumple Radka Sikorskiego zrobili ten wykaz, he, he, he

  A po wprowadzeniu religii katolickiej na maturze, III RP niewątpliwie zajmie pierwsze miejsce.
  Bo sam JPII będzie czuj, czuj, czuwał.

 • iremus

  Oceniono 2 razy -2

  To nie garstka pasjonatów-olimpijczyków stanowi o poziomie nauczania w III RP. Mówi się: Łańcuch jest tak słaby jak jego najsłabsze a nie najmocniejsze ogniwo. Podobnie jest ze szkolnictwem. A przykładem niech będzie niedzielna manifestacja w sprawie GMO osób, które tak na prawdę zielonego pojęcia nie mają co to jest gen (niektóre manifestantki z IQ= 190 sądzą pewnie, że to taki mały pokręcony penis)

 • the_qwert

  Oceniono 3 razy 3

  To "badanie" jest doskonałym przykładem powiedzenia, że jak właściciel wychodzi na spacer z psem to statystycznie każdy z nich ma po 3 nogi. Beznadziejne spłycenie skomplikowanej sytuacji - metodologia zastosowanych technik zawiera kilka stron, a bibliografia 32 pozycje, a rezultatem niby jest jeden wskaźnik ( w porywach do trzech ). Nasze 14 miejsce jest bardzo przekłamane.

  ->Educational attainment - czyli najwyższy poziom na którym zakończyła dana osoba edukacje (czy była to szkoła podstawowa, średnia, wyższa, itd ). Tutaj mamy 4 miejsce, ale to tylko z tego względu że wyższe uczelnie przepychają wszystkich jak leci, nawet jeżeli nie mają jakiejkolwiek wiedzy, a młodzi ludzie bardzo często decydują się na studia, żeby odłożyć widmo bezrobocia o kilka lat. I ten wynik fałszuje naszą pozycje, szczególnie, że badanie odnośnie jakości kształcenia wyższych uczelni zmieszało z błotem Polskę.

  ->Cognitive skill - umiejętności poznawcze: rozumienie tekstu, pamięć, przyswajanie wiedzy, itd. Tutaj za to, co pokazuje nasz rzeczywisty poziom kształcenia, mamy 20 miejsce

 • bonczu

  Oceniono 3 razy 3

  Te informacje są tak wiarygodne jak hel i dynamit w Smoleńsku.
  Kolejna zagraniczna firma promuje się przez żałosne lizusostwo i głupie, fałszywe informacje.
  Rzeczywistość widać na co dzień.

  "Wydawnictwo Pearson Central Europe, działające w 14 krajach Europy Centralnej, jest częścią międzynarodowej grupy medialnej, co pozwala nam czerpać z ogromnych zasobów wchodzących w jej skład wydawnictw i instytucji. Wynikiem współpracy w ramach grupy są np. nasze bestsellerowe kursy biznesowe"

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Zależy, co brano tu pod uwagę. Czy system organizacyjny czy wyniki. Bo w tym drugim przypadku na pewno nie bylibyśmy w pierwszej dwudziestce!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 4

  Mnie troche tu rozsmieszyla...b. wysoka pozycja Wlk. Brytanii, bo przez ostatnich 10 lat nic w UK nie robimy, jak tylko plujemy na Comprehensive. Czyzbysmy zawdzieczali to dzieciom naszych 'Asian citizens'?
  A do @aliny.bezak - place nauczycieli w UK sa relatywnie sporo nizsze od polskich (relacja do sredniej krajowej), a tzw. pensum wielokrotnie wyzsze - to jak w kazdym zawodzie 39,5 godz. tygodniowo.

 • his_dudeness

  Oceniono 2 razy 2

  USA za Polską ? Czy ten ranking brał pod uwagę uczelnie wyższe ? Wątpię.
  Możemy sobie być 14. na świecie, ale jaka jest realna pozycja polskiej nauki w świecie?
  Czy aby na pewno przed Stanami ?
  Takie rankingi to o kant dupy rozbić. Na tej stronie co jakiś czas pojawiają się inne i w jednych Polska wysoko a w innych nisko.

 • bialamysz5

  Oceniono 3 razy 1

  oczywiscie ze to prawda najprawdziwsza! nie mamy powodu sie wstydzic wyksztalcenia i nie mamy poiwodu czuc sie gorsi od innych. Zastanawia mnie jednak jakim cudem Irlandia znalazla sie na 11 miejscu? Akurat mam do czynienia na codzien z edukacja irlandzka i nadziwic sie nie moge , uwazam ze z rankingiem czy bez jestesmy i tak lepsi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje