Więcej zwolenników, mniej przeciwników rządu. Nowy sondaż CBOS

28.11.2012 12:11
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Polacy lepiej oceniają rząd. Według listopadowego badania CBOS, 33 procent jest zwolennikami obecnego gabinetu. To o 5 punktów procentowych więcej niż w październiku. Znacznie bardziej dynamicznie, o 8 punktów procentowych, spadła liczba przeciwników rządu Tuska. Na miesiąc przed końcem roku jest ich 34 procent. 31 procent określiło swój stosunek do gabinetu jako obojętny.
Inaczej oceniane są wyniki samej działalności rządu. Rezultaty jego pracy pozytywnie postrzega prawie co trzeci badany (31%, wzrost o 5 punktów), a negatywnie - nieco więcej niż połowa respondentów (56%, spadek o 7 punktów).

Polacy lepiej oceniają też premiera. Z tego, że Donald Tusk stoi na czele rządu, zadowolonych jest 35 procent badanych - o 3 punkty procentowe więcej niż w październiku. 51 procent deklaruje niezadowolenie z obecnego szefa rządu - o 5 punktów procentowych mniej niż przed miesiącem.

- Premier pokazał, że jest przywódca na trudny czas: przewidywalnym, racjonalnym. A Jarosław Kaczyński przy okazji artykułu o trotylu znów okazał się radykałem - komentuje zmiany w sondażu ekspert od marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski. - Dochodzą do tego ostatnie konkretne działania rządu np. refundacja in vitro - dodaje. Według Maliszewskiego wpływ na wzrost notowań rządu mogła mieć również informacja o obniżce cen gazu, która ulży budżetowi domowemu Polaków.

Zobacz także
Komentarze (252)
Zaloguj się
 • andrzej414

  0

  No przecież oszołomstwo nie może rządzić Polską . Czy ludzie wierzą w to co mówi Kaczyński , Macierewicz , Hofman i jeszcze paru ich towarzyszy , nie myślą , czy są nieukami i myślą ,że jak Kaczyński dojdzie do władzy to Polska będzie sprawiedliwa , zasobna i nie będzie ubóstwa a najniższe zarobki podskoczą szybko do kwoty 3000 zł brutto ? stanieje żywność , paliwa , przejazdy , wrócą ulgi i należne solidarnościowe zasługi gratyfikacyjne , deputaty itp ? A kaskę na to wszystko skąd wezmą Pisiaki ? z tych bardzo niskich podatków ? no bo z Unii nie wezmą , bo tam sami nasi wrogowie , którzy wykorzystują Polskiego robotnika , ot DEMAGOGIA I CIEMNOTA . Ludzie zapomnieliście co to bieda a Ci młodsi to nawet nie wiedzą co to stan Wojenny i po co on był ? kto walczył o zmianę ustroju o kapitalizm w Polsce ? Mamy zapchane wszystkie parkingi samochodowe , korki na drogach nawet na nowych szybkiego ruchu , na nowych autostradach , w miastach na ulicach , choć ulice miejskie to już nie te wąskie jak 10 lat temu jeszcze . W hipermarketach tłok na zakupach w całej Polsce , a że jest grupa ludzi ubogich i tzw. bezrobotnych , jest i co z tego wynika ,że w innych krajach bezrobocia nie ma i to w bogatszych krajach jak Polska . A ile jest ludzi ,którzy i tak nigdy nie pójdą do pracy ,bo wolą żyć z zasiłków i chlać tanie wińska i piwko pod murkiem . A jest to dość pokażna liczba ludzi . A ilu pracuje na czarno a rejestruje sie jako bezrobotni ? to też pokażna liczba ludzi i to są fakty .

 • berberysa

  0

  Po tej żenującej konferencji prasowej sondaż poszedł w górę.
  Kto płaci ten wymaga.

 • kor102

  Oceniono 1 raz 1

  No jak nie kochać tego Donka?, To przecież dzięki niemu;
  - co tydzień możemy na przelot premiera do rodziny wydać zaledwie 35 tys, a w roku to ok, 1,5 mln,a czasami i rodzinę zabierze, to na mecz przyleci, oszczędza jak potrafi.
  To nie kto inny jak on sprawił że;
  -podatki coraz mniejsze,
  -paliwo tanieje,
  -ceny żywności spadają,
  -skończyły się kolejki do lekarzy,
  -autostrady prawie wszędzie i niemal jak za darmo możemy jeździć,
  -bezrobotnych brak,
  -młodzi wracają masowo z emigracji
  -ludzie mogą pracować do 67 lat
  -zadłużenie maleje i nie będziemy musieli tych pieniędzy oddawać,
  - kto chce może mieć mieszkanie( tu zacytowałem Katarasińską-Śledzińską, chyba była trzeźwa)
  -..........................................
  - i czego jeszcze chcieć
  -no może jedynie ten dach na Narodowym, że nie został w porę zamknięty.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  Tusk jest bezpośrednim szefem COBOS, wiec nie ma co się jarac jego popularnością w COBOS

 • cztery44442

  0

  Mój komentarz do do zdjęcia Donalda Tuska / fot.Marcin Stępień/

  -Uwielbiam siebie, jestem zwycięzcą przecież tak mówi najnowszy sondaż CBOS
  -Pan premier nie po raz pierwszy przoduje w sondażach

 • chynek

  Oceniono 4 razy 2

  Na koniec 2007 roku, w którym Platforma Obywatelska przejęła władzę, dług sektora instytucji rządowych i samorządowych Główny Urząd Statystyczny wyliczał na 529 mld 37 mln złotych. W 2008 r. było to już 600 mld 829 mln zł, w 2009 r. - 684 mld 73 mln zł, w 2010 - 776 mld 816 mln zł, a na koniec 2011 r. - 859 mld złotych.

  Oznacza to, że przez pierwsze cztery lata rządów Donalda Tuska zadłużenie wzrosło aż o 62 proc. w stosunku do tego, co Platforma zastała, obejmując władzę. Jednocześnie mieliśmy do czynienia z systematycznym, coraz śmielszym sięganiem do kieszeni obywateli - chociażby w wyniku podwyżki stawki podatku VAT czy składki rentowej.

  Towarzyszyły temu coraz to nowe pomysły, w jaki sposób jeszcze ukryć zadłużenie, aby nie wykazywać go w oficjalnej statystyce zadłużenia. Zdecydowano m.in. o wyłączeniu z sektora publicznego Krajowego Funduszu Drogowego, którego olbrzymiego deficytu - blisko 45 miliardów złotych, co stanowi kwotę większą niż zakładane na przyszły rok wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych (42,9 mld zł) - nie trzeba już uwzględniać przy wyliczaniu relacji długu do PKB.
  Zbrodniarze mają się dobrze...

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 3 razy 3

  Te sondaże są warte tyle, co gile w nosie. Polska polityka to jakieś porąbane reality show - jak w Big Brother, jeden zrobi z siebie idiotę, wtedy drugi punktuje, trzeci nominowany i leci na out. Byle sensacja była dla gawiedzi, a kolejni rwą się do wzięcia udziału, bo mają parcie na szkło i nic do stracenia.
  Jutro będzie jakiś fakap w zw. z UE i wtedy Tusk będzie be, a Dżarek patriotą. A w poniedziałek Macior odkryje, że w tupolewie są ślady śliny kanarka i był to robo-kanarek zabójca stworzony przez tajne służby Korei Pln. na zlecenie Tuska. I karuzela od nowa.

 • smok61

  Oceniono 8 razy 6

  Ja naprawdę nie chcę wiele.
  Dajcie mi opozycje, której zdrowie psychiczne nie bedzie się kwalifikowało do natychmiastowej
  hospitalizacji psychicznej, a daje słowo ...zagłosuje na nich.

 • antyinteligent

  Oceniono 2 razy 0

  Kolektywizacja edukacją to zbrodnia kontynuowana w Polsce od 1953 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje