Nagła śmierć świadka ws. defraudacji w Rosji. Policja nie może ustalić przyczyn zgonu

28.11.2012 11:04
Grób Siergieja Magnitskijego

Grób Siergieja Magnitskijego (Fot. Misha Japaridze AP)

Rosyjski informator, który współpracował ze szwajcarską prokuraturą ws. wielomilionowej defraudacji dokonanej przez rosyjskich urzędników, zmarł w niejasnych okolicznościach w hrabstwie Surrey w płd.-wsch. Anglii - pisze "Independent". Miał 44 lata i nie uskarżał się na dolegliwości zdrowotne.
44-letni Aleksandr Pierieplicznyj, zamożny biznesmen, który trzy lata temu uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii, nie uskarżał się na kłopoty ze zdrowiem. W pierwszych reakcjach rosyjskie radio Echo Moskwy nazwało okoliczności jego śmierci "tajemniczymi". Policja w Surrey poinformowała, że pierwsze próby ustalenia przyczyny zgonu biznesmena okazały się "bezowocne" i potrzebne będą kolejne testy, aby to ustalić. Funkcjonariusze twierdzą, że jego nagła śmierć przed własnym domem nie jest traktowana jako podejrzana, ale nie wyklucza się, że będzie prowadzone dalsze dochodzenie.

Jak poinformowano, policja została wezwana do domu Rosjanina, w luksusowej dzielnicy na przedmieściach Weybridge, ok. dwóch tygodni temu, krótko po godz. 17. Pół godziny później na miejscu stwierdzono zgon biznesmena. Policja nie potwierdziła doniesień, że Pierieplicznyj uprawiał jogging.

Według "Independent" Pierieplicznyj był kluczowym świadkiem w sprawie tzw. grupy Klujewa, siatki skorumpowanych rosyjskich urzędników i członków świata przestępczego zamieszanych w wielomilionowe defraudacje i śmierć w więzieniu w 2009 r. opozycyjnego rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego. To czwarta osoba związana z tą sprawą, która zmarła w sposób nagły - napisał brytyjski dziennik.

Tragedia Magnitskiego

37-letni Siergiej Magnitski, zaangażowany w walkę z korupcją w Rosji prawnik funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management (HCM), został oskarżony o oszustwa podatkowe i zatrzymany w roku 2008, a 16 listopada 2009 roku zmarł w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Obrońcy praw człowieka nie wykluczają, że został pobity na śmierć.

Prawnika zatrzymano pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko HCM, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. W 2007 roku przeprowadzono rewizję w biurze Hermitage i - jak twierdzi fundusz - wykorzystano skonfiskowane wówczas dokumenty do przejęcia spółek, z którymi współpracował Hermitage. Samego Magnitskiego aresztowano wkrótce po tym, gdy podczas przesłuchania wskazał urzędników zamieszanych w przejęcia spółek. Prawnik oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

Wcześniej w tym roku szwajcarska prokuratura otworzyła śledztwo w sprawie licznych kont w banku Credit Suisse założonych przez rosyjskich urzędników, na podstawie przekazanych przez HCM informacji wskazujących na ich udział w defraudacji.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • legrange

  Oceniono 1 raz 1

  W sprawie nie wygodnych świadków ani chybi Ruskie czerpią z Polski.

 • szymek_50

  Oceniono 1 raz 1

  Ładne nagrobki na tym cmentarzu. Widocznie nie wytrzymał napięcia.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  w III RP
  syn premiera Tuska
  bierze udział w przekręcie i wszystko jest OK i cacy.
  Syn nie siedzi do sprawy
  a tatuś w dalszym ciągu jest premierem

 • doni72

  Oceniono 1 raz 1

  W filmie "Ojciec Chrzestny2"jest scena krojenia i dzielenia tortu,rzecz dzieje sie na Kubie przed przewrotem.Na torcie znajduje sie wkomponowany zarys obszaru Kuby,kazdy z gangsterow dostaje "swoj"kawalek na ktorym znajduje sie wycinek panstwa przypadajacy poczestowanemu.Film w duzej mierze opiera sie na faktach,sa zmienione dane osob faktycznie istniejacych.Problem przestepczosci zorganizowane dotyczy praktycznie calego liczacego sie swiata.Faktem jest ze w Rosji mafia jest bardzo silna i profesjonalnie zorganizowana.Eksperci z interpolu twierdza ze rosyjska mafia w przeciagu 15 lat osiagnela takie wplywy na ktore cosa nostra potrzebowala kilkadziesiat lat.

 • arab-z-bajki

  Oceniono 4 razy 2

  To mi coś przypomina ... aha tak jak u nas, Sekuła, Lepper, Petelicki, radiotelegrafista z Jaka i wielu innych.
  Gratuluję demokracji !

 • senny

  Oceniono 3 razy -1

  Putana z kolegami nie certolą sie z takimi cwaniaczkami.

 • tadec

  Oceniono 2 razy -2

  Nu,gaspadin Pierieplicznyj swaju żizń pierieputał.Wot durak.

 • his_dudeness

  Oceniono 4 razy 4

  Czyżby polski seryjny samobójca wyemigrował na wyspy ?

 • kwiecien45

  Oceniono 3 razy 3

  Pewnie zjadł ciastko z kremlem. Zatrucie pokarmowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje