Trybunał: Rozporządzenie o uboju rytualnym jest sprzeczne z konstytucją

27.11.2012 16:03
Byk przed rytualnym ubojem podczas obchodów święta Kurban Bajram w zamieszkanej przez polskich Tatarów podlaskiej wsi Bohoniki

Byk przed rytualnym ubojem podczas obchodów święta Kurban Bajram w zamieszkanej przez polskich Tatarów podlaskiej wsi Bohoniki (Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta)

Rozporządzenie o uboju rytualnym jest niezgodne z konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jak uznał TK, minister rolnictwa nie miał prawa zmienić swoim rozporządzeniem ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt.
- Rozporządzenie, które ma służyć wykonaniu ustawy i realizacji jej celów, nie może być z nią sprzeczne - powiedział sędzia Zbigniew Cieślak, uzasadniając wyrok. Jak powiedział, przepis ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt jest jednoznaczny - pozwala na uśmiercanie w zwierząt kręgowych tylko po uprzednim pozbawieniu ich świadomości.

Wniosek prokuratora generalnego

Z wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności tego przepisu zwrócił się do Trybunału prokurator generalny na prośbę kilku fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz ochrony zwierząt, a także Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas rozprawy przedstawiciel prokuratury generalnej podkreślał, że minister nie miał prawa zmienić swoim rozporządzeniem ustawy z 1997 r. o ochronie zwierząt. Ustawa pozwala bowiem uśmiercać zwierzęta "tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości".

Co dalej?

Od stycznia może jednak wejść w życie rozporządzenie UE, które dopuszcza ubój rytualny. Ministerstwo Rolnictwa twierdzi, że to rozporządzenie przesądza sprawę i ubój rytualny będzie w Polsce legalny. Nie musi tak być - podkreślają prawnicy.

Rozporządzenie Unii Europejskiej wcale nie wymusza zalegalizowania uboju rytualnego w krajach, które do tej pory go nie dopuszczały (w Polsce liczy się ustawa, nie rozporządzenie). Przeciwnie, jego art. 26 mówi: "Państwa członkowskie mogą przyjąć przepisy krajowe, które służą zapewnieniu dalej idącej ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania". Trzeba tylko do końca roku złożyć odpowiednie zastrzeżenie - wyjaśniała Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej". O to będą teraz walczyć przeciwnicy uboju rytualnego.

Kontrowersje ws. uboju rytualnego

Orzeczenie o sprzeczności uboju rytualnego z konstytucją najbardziej dotknie społeczności muzułmańską i żydowską mieszkające w Polsce, dla których pozwolenie na ubój rytualny ma wymiar religijny - z powodu mięsa, które mogą spożywać. Wyznawcy judaizmu i islamu jedzą mięso z uboju rytualnego m.in. dlatego, że nakazy religijne zakazują im spożywania krwi. A zwierzęta, które nie są ogłuszane przed śmiercią, lepiej się wykrwawiają.

Z kolei obrońcy praw zwierząt przekonują, że ubój rytualny naraża zwierzęta na dodatkowe cierpienie. - Unieruchomienie ofiar do podcięcia gardła powoduje dodatkowy stres i uszkodzenia ciała. A unieruchomienie połączone z odwracaniem do góry nogami wywołuje najwyższy znany poziom hormonów stresu. W dodatku ułatwia wlewanie się krwi i zawartości żołądka do przeciętej tchawicy, co powoduje dodatkowe cierpienie. Przy samym podrzynaniu gardła - skóry, mięśni, tchawicy, przełyku, trzech par nerwów - zwierzę czuje ból - mówi w rozmowie z "GW" prof. Andrzej Elżanowski, zoolog i specjalista od dobrostanu zwierząt.

Polska potentatem

Do końca roku w Polsce bez ogłuszenia zostanie zabitych kilkaset tysięcy sztuk bydła. Mięso z polskich ubojni trafi m.in. do Izraela, Turcji, Francji i Austrii.

Według informacji tygodnika "Polityka" w 20 działających w naszym kraju rzeźniach zwierzęta zabijane są bez wcześniejszego ogłuszenia. Według prof. Andrzeja Elżanowskiego część mięsa pozyskiwanego w wyniku uboju rytualnego trafia do polskich sklepów. - Według zasad koszerności tylko przednie części ciała zwierzęcia są wykorzystywane. Cała tylna część zwierzęcia nie jest uznawana za koszerną. Dlatego Polacy i obywatele innych krajów, nie wiedząc tego, kupują odpady z uboju rytualnego. Protestuję przeciwko temu jako obywatel, nie profesor zoologii, który zajmuje się ochroną zwierząt - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (40)
Trybunał: Rozporządzenie o uboju rytualnym jest sprzeczne z konstytucją
Zaloguj się
 • 333mamona333

  Oceniono 118 razy 96

  I bardzo dobrze religijne fanaberie nie mogą być ważniejsze od ludzkiego traktowania zwierząt !!!

 • endrju1521

  Oceniono 71 razy 65

  Konstytucja nie dzieli obywateli ze względu na ich pochodzenie, narodowość, czy wyznanie.

  Wszyscy są równi wobec prawa i każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 82 razy 64

  "Ubój rytualny jest niezgodny z Konstytucją i ustawą o ochronie zwierząt - orzekł Trybunał Konstytucyjny. "

  No chociaz raz mozna byc dumnym z Polandii!
  Kto to widzial zeby zwierzaki mialy cierpiec tylko dlatego, ze jacys wyznawcy satanizmu czy innego judaizmu chca swe zboczone praktyki odprawiac? Moze niech siebie sami rytualnie ubijaja?!?

 • barbarella.net

  Oceniono 54 razy 50

  "... i islamisty Bogusława Zagórskiego. - Z medycznego punktu widzenia ogłuszone zwierzę jest przecież żywe. Jeśli ktoś się upiera, że zwierzę ogłuszone jest martwe..."

  No co za bełkot, Panie Zagórski.
  A ktoś stwierdził, że ogłuszone jest już martwe?

  Czy tak ciężko zrozumieć, że ogłuszone nie czuje już strachu i bólu umierania?
  Podcinania gardła, wyrywania tchawicy?
  Zapachu kwi na posadzce?
  Nie słyszy już szumu maszyn w ubojni?
  I tylko szumu, bo zwierzęta z wyrwaną tchawicą już nie ryczą, bo nie mają jak.
  Tylko potykają się na betonowej posadzce i ślizgają na krwi, zanim skonają.

  Tylko niech Pan nie twierdzi, że nie wie, jak to się odbywa.

  Jakim potworem trzeba być, by narażać zwierzęta na takie cierpienia?

 • korusiu

  Oceniono 58 razy 46

  Nikt nie zabrania żydom i muzułmanom mieszkającym w Polsce importowania sobie na własne potrzeby mięsa kosher i halal. Ja natomiast nie życzę sobie mieszkać w kraju, który jest rzeźnią dla Izraela i krajów muzułmańskich spoza Unii (np. Indonezji). A jeśli chciwe buraki z psl, chcą zalegalizować ubój rytualny (który zgodnie z wyrokiem TK od 8 lat jest procederem przestępczym w Polsce), to muszą najpierw zmienić ustawę o ochronie zwierząt. Więc niech spróbują ją tknąć! Powodzenia!

 • dziadekjam

  Oceniono 57 razy 41

  Czekam na reakcję wpływowych kół żydowskich, które okrzykną, że polska Konstytucja jest ANTYSEMICKA:-(

 • hrkukus

  Oceniono 20 razy 16

  Co z odpowiedzialnością konstytucyjną panów ministrów. Za rżnięcie głupa i kłamstwa naruszające konstytucję powinna być jakaś odpowiedzialność.

 • cillian1

  Oceniono 18 razy 14

  Ja proponuję inną zasadę/
  Chcesz mięsa, sam zabij.

  I nie w klatce, czy z daleka, ale nożem.
  Ilu się odważy?

 • natenczas_wojski

  Oceniono 19 razy 13

  Jak się nazywa ten minister który złamał konstytucję?
  Jaka partia go tam wstawiła ?
  Trybunał Stanu powinien być oczywistym zakończeniem kariery tego gościa.
  Jakieś standardy muszą być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje